Hlavní navigace

Danění pronájmu

Zdravím,
jako majitel nemovitosti v zahraničí - Rumunsko - plánuji nemovitost pronajímat.
Jsem OSVČ a jsem v režimu paušální daně. Příjem z nájmu nemovitosti by vyžadoval podání daňového přiznání a tím i rozbourání daňové optimalizace, kterou mi režim paušální daně přináší.

Můžu jako vlastník nemovitosti přenést příjem z pronájmu na přítelkyni, která je také OSVČ, ale není v režimu paušální daně?

Takto bych nemusel v režimu paušální daně podávat daňové přiznání. Daňové přiznání by podala přítelkyně a příjmy z pronájmu zdanila ona, i když není vlastníkem nemovitosti.

Potřebujeme mezi sebou uzavřít nějakou smlouvu?

Jan
19. 3. 2024 15:09

Odpověď

Dobrý den,
Obecně platí, že příjmy z pronájmu zdaňuje vždy vlastník. Pokud je vlastníků věci více, pak se příjmy zdaňují podle vlastnických podílů. Zde je možná odchylka, kterou umožňuje § 12 zákona o daních z příjmů, který v podstatě uvádí, že příjmy je možné danit jinak než podle spoluvlastnických podílů, pokud je mezi spoluvlastníky uzavřena smlouva. Viz také Pokyn GFŘ D-59:
K § 12
Příjmy dosažené společně poplatníky z titulu spoluvlastnictví a společné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se rozdělují mezi poplatníky podle jejich
spoluvlastnických podílů. Plynou-li příjmy z užívání věci ve spoluvlastnictví na základě
smlouvy jen určitým spoluvlastníkům nebo jinak, než odpovídá jejich spoluvlastnickým
podílům, rozdělují se tyto příjmy a výdaje podle této smlouvy; přitom výdaje musí být pro účely
tohoto ustanovení rozdělovány ve stejném poměru jako příjmy.
Pokud nejsou příjmy a výdaje rozděleny mezi spoluvlastníky podle spoluvlastnických
podílů, mohou spoluvlastníci uplatnit jako daňový výdaj i odpisy a rezervu na opravu hmotného
majetku, ze kterého jim plynou zdanitelné příjmy podle § 7 nebo § 9 zákona.

Další odchylku umožňuje § 10 zákona o daních z příjmů, který v odst. 2 uvádí, že příjmy , plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují u jednoho z nich; obdobně se postupuje u příjmů plynoucích do společného jmění manželů. Příjmy plynoucí manželům z prodeje nebo převodu majetku nebo práva ve společném jmění manželů, které byly zahrnuty v obchodním majetku, se zdaňují u toho z manželů, který měl takový majetek nebo právo zahrnuty v obchodním majetku.

Jiné možnosti zákon o daních z příjmů nenabízí.

Ve Vámi popisované situaci se domnívám, že příjem z nájmu z nemovitosti zdaňujete pouze Vy. Přenést příjmy na přítelkyni by šlo pouze v případě, že by byla spoluvlastníkem, nebo manželkou a nemovitost ve společném jmění manželů.

Děkuji za dotaz.

Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 00098

Ing. Radek Bílý (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).