Dobrý den, s bratrem jsme zdědili byt po mamince, a rozhodli jsme se ho prodat.
V bytě maminka bydlela od roku 1980, roce 2022 jej maminka převedla z družstevního na osobní vlastnictví, bratr zde trvalé bydlí, tudíž by daň z příjmu neměl platit, já ne. Bude se platba daně vztahovat na mě, pokud zůstavitelka, tedy moje maminka, bydlela v bytě minimálně dva roky před prodejem?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podmínky pro osvobození příjmů nalezneme v § 4 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb., v platném znění). Jedná se následující podmínky (zjednodušeně):
1) Příjem je možné osvobodit, pokud prodávající měl v bytě bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Bydliště zde znamená skutečné bydlení. Nestačí jen trvalý pobyt.
2) Dále pokud prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použije-li získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby; pro osvobození příjmu plynoucího manželům z jejich společného jmění postačí, aby podmínky pro jeho osvobození splnil jen jeden z manželů.
3) příjem z prodeje bytu, který není možné osvobodit podle bodů 1) a 2), se osvobodí, přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva a prodejem dobu 10 let.
4) Nepřesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického a prodejem dobu 10 let je možné příjem osvobodit, použije-li poplatník získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby.
Pro bod 3) platí, že do lhůty 10 let pro osvobození se zahrnuje i doba, po kterou měl byt prokazatelně ve vlastnictví zůstavitel (v tomto případě Vaše maminka). Bohužel tuto podmínku Vy nesplňujete, neboť maminka měla byt ve vlastnictví až převodem z družstevního do osobního vlastnictví, což je rok 2022.
Pokud si situaci shrneme, pak Váš bratr, pokud v bytě bydlel alespoň dva roky před prodejem bude mít příjem z prodeje osvobozen. U Vás může pro osvobození příjmu přicházet v úvahu pouze bod 4). To znamená, že příjem by mohl být osvobozen, pokud prostředky použijete na obstarání své vlastní bytové potřeby. Co je bytová potřeba definuje § 4b zákona o daních z příjmů.
Jestliže příjem nebude možné osvobodit, nebo na vlastní bytovou potřebu využijete jen část prostředků, pak příjem bude muset být zdaněn. Příjem se v daňovém přiznání uvádí jako ostatní příjmy v příloze 2 daňového přiznání. Pro zdanění se příjem snižuje o nabývací cenu, což může být cena uvedená v dědickém řízení. Rozdíl je pak základem daně z příjmů.
Děkuji za dotaz.
Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 00098