Dobrý den,
pracoval jsem u švýcarské firmy a nyní po dosažení důchodového věku si chci nechat vyplatit celou částku naspořenou ve druhém pilíři. Budu platit daň ve Švýcarsku, zřejmě jen z výnosů. Potom se mi celá částka převede do české banky.
Jedná se o poměrně vysokou částku a hledám informace jak se v tomto případě stanoví daň v České republice.
Děkuji za odpověď
S pozdravem
Jirkovský Josef
776899397
Dobrý den,
předpokládám, že jste rezidentem ČR (máte zde bydliště a stálý pobyt). Pak se na Vás vztahuje daňová povinnost ze všech celosvětových příjmů a to podle české legislativy. Samozřejmě s přihlédnutím k ustanovení smnlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Nejprve je nutné se podívat do Smlouvy mezi vládou České republiky a Švýcarskou spolkovou radou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku (dále jen Smlouva), zda tato smlouva umožňuje zdanění švýcarského důchodu v ČR.
Podle článku 18 uvedené mezinárodní smlouvy pak platí, že penze se zdaní v tom státě, kde je daňový poplatník rezidentem. Cituji:
Článek 18
Penze
Penze a jiné podobné platy vyplácené z důvodu dřívějšího zaměstnání rezidentu jednoho smluvního státu podléhají s výhradou ustanovení článku 19 odst. 2 zdanění pouze v tomto státě.
Složitější situace může nastat v případě např. penze bývalého státního zaměstnance, protože titulem pro pobírání penze je služba státu. Podle článku 19 odst. 2 uvedené mezinárodní smlouvy pak platí, že jakékoliv penze vyplácené buď přímo, nebo z fondů, které zřídilo v daném případě Švýcarsko, jeho nižší správní útvar nebo místní úřad, fyzické osobě za služby prokazované Švýcarsku, jeho nižšímu správnímu útvaru nebo úřadu podléhají zdanění pouze ve Švýcarsku. Tyto penze však podléhají zdanění pouze v České republice, jestliže fyzická osoba je rezidentem a státním příslušníkem České republiky. Pokud tedy starobní důchod ze Švýcarska nespadá do uvedené výjimky, bude v době, kdy bude fyzická osoba daňovým rezidentem České republiky, zdaňován pouze v České republice.
Domnívám se, že i kdyby Vaše penze spadala pod ustanovení článku 19 odst. 2 Smlouvy, pak by se stejně zdaňovala v ČR, neboť opět předpokládám, že jste daňovým rezidentem a státním příslušníkem ČR.
Jestliže podle Smlouvy (a výše uvedeného textu) se Váš důchod zdaňuje c ČR, přesuneme se do naší legislativy a to zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Ten upravuje osvobození příjmu z penzí a to konkrétně v § 4 odst. 1, písm. g). Cituji:
g) příjem získaný ve formě dávky nebo služby z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona upravujícího důchodové pojištění, peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zákona upravujícího poskytnutí peněžní pomoci obětem trestné činnosti, sociálního zabezpečení, plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění, plnění z pojistné smlouvy o pojištění důchodu podle zákona upravujícího důchodové spoření a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu; jde-li však o příjem ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, je od daně osvobozena z úhrnu takových příjmů nejvýše částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, za zdaňovací období, do níž se však nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle jiných právních předpisů,
Podle uvedeného textu zákona jsou příjmy z důchodu osvobozené od daně z příjmů s výjimkou příjmu ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze. Pokud tedy obdržíte jednorázový příjem penze, měl by být od daně z příjmů osvobozen.
Podmínky pro osvobození jsou:
1) Při příjmu penze ze zahraničí se musí jednat o penzi ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu. To znamená obdobný druh pojištění vyjmenovaný ve výše citovaném § 4 odst. 1, písm. g).
2) Nesmí se jednat např. o zpětně doplacený starobní důchod (i jednorázový doplatek důchodu a penze), který by jinak byl vyplácen pravidelně. Do toho se nezahrnují příplatky a příspěvky k důchodu.
Děkuji za dotaz.
Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 00098