Volby a náhrada platu v režimu pružné pracovní doby

Vážená PhDr. Kučerová,
příspěvková organizace má zavedenou pružnou pracovní dobu, kdy pevná část končí ve 13:00 hodin. Řeším otázku voleb, a to započtení doby strávené např. na školení k volbám, pokud se konají v čase pružné části pracovní doby, konkrétně ve 14:00 hod. Zaměstnanec o školení ví několik týdnů předem, první otázka tedy zní, zda je v takové případě povinen si na ten den naplánovat krátký pracovní den a školení se uskutečňuje v jeho volnu? Domnívám se, že pokud ano, tak by se ani neměla řešit refundaci platu. Dále řeším případ, kdy zaměstnanec si i přes vědomí školení naplánuje dlouhý den do 18:00, z toho pevná část pracovní doby končí ve 13:00, poté odejde na školení od 14:00 do 16:00, pak se vrátí do práce do 18:00. Takže je tu znovu otázka, zda se doba strávená na školení v pružné části pracovní doby započítává či nikoli. O refundaci platu v tomto případě půjde podle toho, zda bude nebo nebude tento čas do pracovní doby započten a zda je institut veřejného zájmu nadřazen ustanovením zákoníku práce o pružné pracovní době.
Děkuji za odpověd.

Marie
5. 1. 2023 10:13

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na dotaz byla konzultována s advokátní kanceláří Fabian & Partners. Překážky v práci se v pružném rozvržení pracovní doby většinou neuplatní, nicméně v tomto případě existuje několik výjimek, které upravuje ustanovení § 97 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Jednou z výjimek je ta, že při výkonu funkce člena volební komise se posuzuje jako výkon práce celá tato doba, tedy i pružná.

Pokud tedy zaměstnanec odejde na školení k výkonu funkce člena volební komise v rámci pružné pracovní doby, náleží mu náhrada platu i za čas strávený na školení v rámci pružné pracovní doby. Za poskytnutou náhradu platu si následně požádáte o náhradu vyplacené náhrady od obce, tzv. refundaci.

Hezký den přeje

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).