Dobrý den,
máme zaměstnance s 2 měs. výpovědní lhůtou ze strany zaměstnavatele do 30.4.2023. Zaměstnanec je jen v evidenci, nemá žádné příjmy, náhrady, nemoc, nic, výplatní lístek 0. Zdravotní pojištění odvedeno z MVZ 2336,-. prostřednictvím zaměstnavatele. Má zaměstnanec povinnost uhradit zdravotní pojistné zaměstnavateli, nebo je to na dohodě, kdo zaplatí výše uvedené pojistné??? Děkuji.
Dobrý den,
důležitá je otázka, proč je zaměstnanec jen v evidenci a nemá žádné příjmy. Podle § 34b zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce totiž musí být zaměstnanci v pracovním poměru přidělována práce v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby. Pokud požádal o neplacené volno a zaměstnavatel mu vyhověl, pak je zdravotní pojištění odvedené prostřednictvím zaměstnavatele záležitostí zaměstnance, musí zaměstnavateli uhradit. Při neomluvené absenci je rovněž vina na straně zaměstnance.
Jestliže ale jde o překážky na straně zaměstnavatele (nepřiděluje práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby), pak je úhrada doplatku zdravotního pojištění na straně zaměstnavatele. Samozřejmě se nemůže jednat o překážku s nepřidělováním práce ve 100% rozsahu. Dle druhu překážky a interní směrnice 60-100 %.
Eventuálně by mohlo jít o situaci, kdy zaměstnanec podle lékařského posudku pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci (obecné onemocnění), aniž by došlo ke změně sjednaného druhu práce nebo k převedení zaměstnance na jinou práci, pak podle judikatury nemá právo na náhradu mzdy pro překážku v práci na straně zaměstnavatele (i když ani zde to není tak jednoznačné, zaměstnanec nesmí být schopen konat jinou práci). Za této situace by byl doplatek zdravotního pojištění na straně zaměstnance, nešlo by o překážku v práci ve smyslu § 208 zákoníku práce.
PS: Kdyby ale zaměstnanec ve výpovědní době již pracoval pro jiného zaměstnavatele (např. neplacené volno) a zde bylo hrazeno alespoň z minimálního vyměřovacího základu (doloženo), pak se odvádí ze skutečného výdělku (zde žádný).
Krásný den přeje