Svátky a nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Jsme příspěvkovou organizací, střední škola, zřízenou Zlínským krajem. Zaměstnáváme 3 osoby s druhem práce: bezpečnostní pracovník, dle katalogu prací: 1.06.11, s platovou třídou 04. V pracovní smlouvě mají uvedené, že sjednaná týdenní pracovní doba je nerovnoměrně rozvržená, v délce 30 hod./týdně. V kolektivní smlouvě máme uvedeno, že pokud je uplatněno konto pracovní doby, je vymezeno vyrovnávací období nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích v období od 1.1. do 31.12. Délka vyrovnávacího období je stanovena kvůli výpočtu nároku na řádnou dovolenou. Zjistili jsme, že podle ZP § 86 odst. (2) s odvoláním na ZP § 109 odst. (3) nesmíme konto PD uplatnit. Směny těchto zaměstnanců dostáváme předloženy v měsíčním přehledu, dle skutečně odpracovaných směn různých délek. (12+9+10 hod.) Nevíme, jak vzít v potaz svátky, které jsou (?) součástí odpracované doby a nebyly odpracovány. Pokud nemá pracovník naplánovaný svátek nemůže být zároveň odpracovaný ? Viz měsíc 05-2023 kde je 21 prac. dnů a 2 svátky. Jak správně se svátky nakládat a co s tím kontem pracovní doby, které nemůžeme jako příspěvková organizace používat? Používáme státní plánovací kalendář ke zjištění rozdílu hodin, odchylek, který požívá i náš mzdový program (KVASAR) Děkuji za vaši odpověď. Kašná

Renata
14. 6. 2023 9:08

Odpověď

Dobrý den,

smyslem konta pracovní doby je umožnit vyrovnávací období, v nichž má zaměstnavatel větší potřebu práce, obdobími, kdy je tato potřeba podprůměrná, zejména s ohledem na výkyvy v poptávce, a tudíž i odbytu firmy. Z tohoto důvodu je pro zaměstnavatele ve státní sféře konto pracovní doby dle zákoníku práce nepřípustné a mohou jej využít pouze zaměstnavatelé, kteří odměňují mzdou. V platové sféře (organizace veřejné správy a služeb), kde se odměňuje platem, je konto pracovní doby nereálné. Neumím představit, že by byli zaměstnanci odměňování na úrovni např. 85 % platu (to je u samozřejmě nepřípustné).

Ve vašem případě se zcela jistě nejedná o konto pracovní doby (zřejmě došlo k nepochopení tohoto institutu), ale o nerovnoměrně rozvrženou dobu. Na základě kolektivní smlouvy můžete mít vyrovnávací období až 52 týdnů. Nikdy se ale nemůže jednat o období, které začíná 1. 1. a končí 31. 12. Jelikož rok má více než 52 týdnů (nějaký ten den navíc). Vyrovnávací období se vám tudíž nemůže sejít s obdobím, za které se posuzuje řádná dovolená (kalendářní rok). Ve vašem případě bych zvážila nastavení kratšího vyrovnávacího období, například kalendářní čtvrtletí, kdy se (jak zmiňujete) dorovnáváte na plánovací kalendář. Podmínka "vyrovnávací období nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích" tím bude splněna.

U svátku mohou nastat tři situace. Svátek připadne na den, kdy zaměstnanec neměl plánovanou směnu (zde nic neodpadlo, není třeba řešit). Svátek připadne na plánovanou směnu a tato je odpracována, pak náleží standardně plat a za dobu odpracovaného svátku náhradní volno nebo příplatek dle § 135 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. V případě, že svátek připadne na směnu zaměstnance a tento není odpracovaný (směna z důvodu svátku odpadne), se postupuje v souladu s ustanovením § 135 odst. 1 zákoníku práce. Zde je uvedeno, že zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, se plat nekrátí.

Hezký den

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).