Firma zaměstnává servisního mechanika. Máme jednosměnný provoz, rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. V pracovní smlouvě je pouze ohledně docházky uvedeno, že má 40 hod týdenní pracovní fond. Mechanik je den předem seznámen kam jede, co ho čeká. Většinou se snažíme mechaniky vysílat od 6 hod, ale OBČAS vyjíždí i dříve. V podstatě dle potřeb zaměstnavatele a zákazníka. Mechanik má hodinovou mzdu.
1) Ve svátek 5.7. držel mechanik pohotovost a zákazník zavolal, že by potřeboval nutný servis, tak vyjel v 15h a odpracoval 5 hod. Jak postupovat v případě mzdy a docházky? Docházku bude mít určitě odpracováno 5 hod (tj. s tím souvisí příplatek za práci ve svátek)) a pak k tomu 3 hod k dopočtu do fondu prac. doby (ve mzdě to budu brát jako náhradu za svátek) NEBO se to bude počítat jako 8 hod svátek (náhrada ve mzdě) + 5 hod práce přesčas ve svátek (tj. + příplatek za práci ve svátek a přesčas)? Mám brát, že i na mechanika se vztahuje standardní doba od 6 – 14:30 hod.? On samozřejmě uvádí, že ano, ale na druhou stranu v jiných dnech OBČAS vyjíždí i např. v 5 hod ráno. Nemáme ve smlouvě stanovenou přesnou pracovní dobu a denní fond je 8 hod. Nemáme zájem ošidit zaměstnance, ale potřebuju mít jít jistotu, že to budeme mít správně a tím mu správně spočítám mzdu.
V případě, že by vyjel k zákazníkovi od 10 – 12 hod. Tak bych mu docházku tvořila 6 – 10 hod svátek, 10 – 12hod práce ve svátek a 12 – 14 hod svátek.
2) Stejný mechanik – viz podmínky výše. Jde ráno k doktorovi (předem v práci nahlásil, že bude u doktora) od 6 -10hod a poté ještě pracuje 6hod. Do docházky mu budu dávat 6 hod práce a 4 nebo 2 hod lékař? Spíše se přikláním k variantě, že pouze 2hod, ačkoliv byl v čase práce (viz výše „standardní doba , jak se on domnívá“), ale fond pracovní doby je 8hod a k lékaři má chodit mimo pracovní dobu na dobu nezbytně nutnou. Přece pokud bych mu do docházky dala 4 hod lékaře, tak za ty 2 hod by měl náhradu za lékaře + ještě příplatek za přesčas a to by bylo vůči ostatním zaměstnancům, kteří se snaží chodit po práci k lékaře nespravedlivý – domnívám se to takto správně?
Dobrý den,
rovnoměrné rozvržení pracovní doby se uplatní především v provozech, kde zaměstnanci pracují v pevně stanovenou pracovní dobu (od - do). Může být ale i situace, kdy se zaměstnanci pracovní doba mění dle potřeby zaměstnavatele. Ten je povinen vypracovat týdenní písemný rozvrh pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny předem, nedohodnou-li se na jiné (např. kratší) době seznámení.
Váš mechanik má v podstatě pravdu. Musíte se řídit písemným rozvrhem pracovní doby, který zaměstnavatel vypracuje v souladu se zákonem (§ 84 zákona č. 262/2006 zákoníku práce Sb.). Od tohoto dokumentu se odvíjí i následný postup. Jestliže by dle rozvrhu písemného pracovní doby zaměstnanec měl pracovat např. od 6 do 14,30 hod, potom):
1) Při naléhavém servisu ve svátek (mimo harmonogram směn, nebylo předem plánováno) obdrží za svátek náhradu mzdy (směna z důvodu svátku odpadla) a za práci u zákazníka ve svátek mimo rozvrh směn mzdu a náhradní volno za svátek (nebo příplatek) a eventuálně také příplatek nebo náhradní volno za práci přesčas.
Jestliže vyjede dříve, může se již jednat o výkon práce. Záleží, zda je jeho náplní práce také řízení vozidla. Zaměstnavatel může naplánovat směnu již od 5 hodin (změna rozvrhu práce v kratší dohodnuté době) nebo se opět jedná o přesčas, protože zahájil výkon již před rozvrhem pracovní doby. Ale jak jsem již naznačila, záleží, jak bude přesun do místa výkonu práce hodnocen, tj. zda zaměstnanec je či není rovněž řidičem. Samotné řízení referentského vozidla výkonem práce není. Tím je až práce u zákazníka.
2) Náhrada mzdy při lékařském vyšetření či ošetření, které nebylo možné provést mimo pracovní dobu, přísluší za nezbytně nutnou dobu, nikoli za 4 hodiny (lze prokázat např. uvedením času odchodu od lékaře na propustce). Opět vycházíte z plánovaného rozvrhu směn. Za dobu lékařského vyšetření či ošetření přísluší náhrada mzdy, zbytek výkon práce a práce nad rámec rozvrhu směn je prací přesčas (mzda + příplatek nebo náhradní volno).
Ne každé lékařské vyšetření lze provést mimo pracovní dobu, někdy zaměstnanec skutečně musí k lékaři v rámci rozvrhu směn (specializovaná diagnostická pracoviště atd.). Záleží ale na konkrétní situaci a nastavených pravidlech zaměstnavatele.
S přáním příjemného dne