Dobrý den, prosím jak dlouho může zaměstnavatel držet pracovní místo zaměstnanci, když paní měla první PPM v roce 2022, druhou PPM v roce 2023 a třetí bude mít v květnu 2024. Máme místo ní zam., která měla prvotní smlouvu na dobu určitou (za její nemoc) a pak dodatek v roce 2022 na prodloužení po dobu PPM, řádné dovolené a rodičovské dovolené výše uvedení paní.
Dobrý den,
nárok na "pracovní místo" má stále původní zaměstnankyně po celou dobu překážek v práci, tj. po celou dobu mateřské či rodičovské dovolené. Zaměstnavatel musí "držet pracovní místo", výpovědní důvod z důvodu mateřské či rodičovské dovolené neexistuje. Naopak zastupující zaměstnankyně na pracovní místo nárok nemá. Zde naopak prodlužováním překážek v práci může dojít k situaci, kdy již nebude možné uzavřít další pracovní poměr na dobu určitou (řetězení pracovních poměrů dle § 39 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce). Opatrnost vyžaduje i formulace zástupu. Zaměstnankyně na překážkách zřejmě mezi mateřskou a rodičovskou čerpá řádnou dovolenou. Je třeba mít zástup také na tuto překážku v práci (uvést do pracovní smlouvy na dobu určitou konkrétní důvod zástupu), aby se nezměnil pracovní poměr uzavřený na dobu určitou na pracovní poměr na dobu neurčitou.
Je pochopitelné, že aktuálně může být pro zaměstnavatele např. z hlediska praxe přijatelnější zastupující zaměstnankyně, nicméně zákon hovoří jasně. Naopak časem může nastat situce, kdy bude mít práci pro obě zaměstnankyně. Zaměstnankyni po návratu z rodičovské dovolené zařadí v souladu s pracovní smlouvou. Záleží, jak konkrétně nebo neurčitě je druh práce v pracovní smlouvě definován. Nemusí se totiž jednat o původní práci a původní pracoviště ("o stejnou židli"). To platí pouze pro návrat z mateřské dovolené.
Hezký den přeje