Pravděpodobný výdělek

Dobrý den, mám dohodu o provedení práce, která trvá celé IV. Q 2023 a dále. Ve IV. Q 2023 pracoval 4 směny/46 hodin (to bylo i v plánu), ale protože pracoval i ve svátky, víkendy odměna v součtu činí Kč 28 031,-
Abych mohla nyní v 1/24 platit další příplatky - půjdu na pravděpodobný výdělek, protože neodpracoval v předchozím čtvrtletí 21 dní, a ten zadám stejně jako má na 1 hodinu podepsáno v DPP tzn. Kč 380,-. Je prosím tento postup správný? Program mi totiž nabízí průměr 28031/46=609,36Kč, ač nemá 21 dní odpracováno. Tak se potřebuji ujistit. Ale podmínka 21 odpracovaných dní splněna není, takže pravděpodobný Kč 380,-? Nebo těch Kč 609,36? Děkuji Vám za info

Marcela
2. 2. 2024 11:32

Odpověď

Dobrý den,

budete vycházet s obecných pravidel zjištění pravděpodobného výdělku. V souladu s ustanovením § 355 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce zjistí zaměstnavatel pravděpodobný výdělek z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl. Přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Pravděpodobný výdělek není matematicky zjistitelný. Jde o reálný odhad výdělku, kterého by zaměstnanec zřejmě dosáhl, pokud by daném období pracoval. Jde o zodpovědný odhad, který by neměl zaměstnance znevýhodnit, ale ani zvýhodnit. Pro jeho vyhodnocení je vhodné nastavit jasná pravidla pro vyloučení případného sporu se zaměstnancem o stanovení správné výše pravděpodobného výdělku. Postupy výpočtu by měly být ve vnitřních předpisech ošetřeny tak, aby je mzdoví účetní případně dokázali před kontrolními orgány obhájit.

Zaměstnavatel může využít naposledy zjištěný průměrný výdělek tohoto zaměstnance, pokud by v daném období zřejmě dosáhl obdobného výdělku (i když jde o období kratší 21 dnů). Avšak zde je otázkou, zda by skutečně zaměstnanec dosáhnul v lednu obdobného výdělku jako v měsíci prosinci, kdy byla jiná situace.

Proto doporučuji ošetřit postup stanovení pravděpodobného výdělku u dohod interní směrnicí a vycházet z reálného odhadu konkrétního období a samozřejmě u všech dohod postupovat stejně.

Hezký den přeje

PhDr. Dagmar Kučerová (mzdový poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).