Dobrý den,
pracuji ve školství, chtěla jsem se zeptat, vysíláme na pracovní cestu pedagoga, školení bude probíhat i přes víkend (čtvrtek - pondělí). Nemám vůbec zkušenost, jak vlastně zaplatit takového pedagoga a ještě to bude na Slovensku. Plat mu jde klasicky, ale je v tom teď i sobota a neděle, zda má mít tedy příplatek minimálně 10% za práci v sobotu a v neděli(jestli mu náleží tedy 10% -2x 24 hodin PV), nebo jak se to dělá, abych to měla dobře? Plus tedy stravné a nějaká záloha. Děkuji a jsem s pozdravem, Flekačová
Dobrý den,
cestovní náhrady jsou popsány v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v části sedmé - Náhrada výdajů v souvislosti s výkonem práce. Zde jsou obecná pravidla poskytování cestovních náhrad, včetně poskytování cestovných náhrad při pracovní cestě do zahraničí. Píšete pedagog ve školství, tudíž budete dále hledat v části určené pro zaměstnance odměňované platem, tedy od § 173 zákoníku práce.
Jsou zde dva úhly pohledu. Odměna pedagoga a cestovní náhrady.
1) Odměňování - zde se řídíte § 210 zákoníku práce. Doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů, která spadá do směny, se považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele, při které se zaměstnanci plat nekrátí. .. Zjednodušeně to znamená, že veškerá doba, po kterou zaměstnanec vykonává činnost (školí se), je výkonem práce. Výkonem práce je ale také doba, která spadá do pracovní doby a zaměstnanec činnost nevykonává - např. cestuje za školením. Přesčasem zde bude například doba strávená na školení odpoledne po pracovní době (pokud se školí i odpoledne) a doba strávena školením v sobotu a v neděli. Zaměstnanec bude mít nárok za tuto dobu na příplatek za přesčas (eventuálně náhradní volno) podle § 127 zákoníku práce a také na příplatek za práci v sobotu a v neděli podle § 126 zákoníku práce. O víkendu logicky jen za dobu, kdy se školil (ne za 2x24 hodin).
2) Cestovní náhrady - naopak u cestovních náhrad se řídíme začátkem a koncem pracovní cesty v souladu s cestovním příkazem. Zaměstnanec je povinen podle § 183 zákoníku práce uvést při vyúčtování cestovních náhrad správný čas překročení hranic mezi jednotlivými státy. Zde je také důležité, jaký dopravní prostředek bude použit. U autobusu nebo vlaku lze využít údaje z jízdního řádu, kde je časový okamžik přechodu hranice zpravidla vyznačen.
Zaměstnanec bude mít samozřejmě v souladu se zákoníkem práce nárok na veškeré náhrady - např. jízdné, ubytování, stravné atd. Zaměstnanci je možné poskytnout také kapesné. V případě jízdních výdajů záleží na druhu použitého dopravního prostředku. U stravného bude důležitý čas strávený přepravou k výkonu práce na území ČR a čas strávený celodenně v zahraničí. Jiné to tedy bude ve čtvrtek a v neděli. Naopak pátek a sobota jsou dny celodenně strávené v zahraničí.
Podle zákoníku práce přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši základní sazby podle vyhlášky pro zahraniční stravné (Slovensko 35 EUR), jestliže doba strávená mimo území České republiky trvá v kalendářním dni déle než 18 hodin. Trvá-li tato doba déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci zahraniční stravné ve výši dvou třetin této sazby zahraničního stravného, a ve výši jedné třetiny této sazby zahraničního stravného, trvá-li doba strávená mimo území České republiky 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu na území České republiky právo na stravné podle § 163 nebo § 176. Trvá-li doba strávená mimo území České republiky méně než 1 hodinu, zahraniční stravné se neposkytuje.
Doby, za které nevznikne zaměstnanci právo na zahraniční stravné, se připočítávají k době rozhodné pro poskytnutí stravného podle § 163.
Pokud bude zaměstnanci na školení poskytnuto jídlo, které má hodnotu snídaně, oběda nebo večeře, pak se poskytnuté stravné snižuje podle § 179 zákoníku práce. Podle § 183 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta (lze poskytnout např. i platební kartu).
S přáním příjemného dne