Dobrý den, zaměstnavatel ukončil se zaměstnancem pracovní poměr dohodou v tomto znění viz níže:
Dotaz zní, zda je možná dohoda JEDNONÁSOBKU odstupného, když podle zákoníku práce, trval pracovní poměr déle jak dva roky? Budu toto odstupné uvádět na odhlášce na str. 2 jako informaci pro ÚP? Musím z tohoto odstupného odvést sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji
Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli o skončení prac. poměru založeného smlouvou ze dne 17.1.2022, a to dohodou ke dni 31.10.2024
Zaměstnavatel i zaměstnanec se dohodli na odstupném ve výši jednonásobku průměrného výdělku, který bude zaměstnanci vyplacen do 20. dne měsíce následujícího po měsíci, za který je vyplacená mzda.
Ke dni skončení prac. poměru obě strany vypořádají všechny závazky.
Tato dohoda je ve dvou vyhotoveních, obě strany s obsahem souhlasí.
Dobrý den,
pokud jde skutečně jen o rozvázání pracovního poměru dohodou (nejde o nadbytečnost či jiný výpovědní důvod ze strany zaměstnavatele a ani se v dohodě žádný výpovědní důvod či odkaz na § 52 zákoníku práce nezmiňuje), pak záleží pouze na vůli obou smluvních stran, kdy a za jakých podmínek bude pracovní poměr rozvázán.
Pracovní poměr končí ke sjednanému datu. Obě smluvní strany se dohodly na "odstupném". Zde však nejde o odstupné, protože se nejedná o výpověď ze strany zaměstnavatele ani o dohodu s uvedením výpovědního důvodu ze strany zaměstnavatele (§ 52 zákoníku práce), ale o odměnu v dohodnuté výši při skončení pracovního poměru. I když je nazvána jako odstupné, jde o odměnu, která podléhá také odvodu sociálního a zdravotního pojištění (na rozdíl od odstupného ze zákona).
Odstupné za této situace není vyplaceno, nehlásí se. Je poskytnuta odměna při skončení pracovního poměru.
Hezký den