Co musíme splnit jako nájemce při provozování epidemiologicky závažných služeb v pronajatém prostoru

Dobrý den.

založili jsme v Praze první salon s ženskou bylinnou napářkou, je to takové centrum pro ženy, přednášky, workshopy, akce, masáže a podobně. Několik měsíců jsme řešili vyjádření ministerstva zdravotnictví a táhlo se i zařazení naší činnosti z hlediska živnosti, nakonec jsme ale získali živnost na regenerační a relaxační služby. Pronajali jsme si prostor v Nuslích, podle smlouvy je to nebytový prostor o dvou místnostech a pronajímatel v ní prohlašuje, že je prostor podle svého stavebně technického určení vhodný pro účel nájmu (ženské centrum:relaxační služby).

Těsně před pandemií jsme začali řešit poslední právní záležitosti, abychom naše podnikání provozovali legálně a zjistili jsme, že prostor je zkolaudovaný jako byt o třech místnostech. Mohla bych se Vás zeptat, co musíme mít z hlediska legislativy vyřízené proto, abychom z pozice nájemce podnikaly v těchto službách legálně? Je to vůbec možné v bytových prostorech? A leží na nás nějaká odpovědnost za účel užívání prostoru? A musíme mít například závazné stanovisko od hygieny, nebo to je také odpovědnost pronajímatele?

Děkuji moc a přeji krásný den. Zuzana

Zuzana
20. 5. 2020 13:03

Odpověď

Dobrý den, Zuzano,

děkujeme za Váš dotaz.

Vedle zajištění živnostenského oprávnění a dalších povolení potřebných k provozování Vaší podnikatelské činnosti v oboru relaxačních služeb máte podle zákona povinnost zřídit si rovněž své sídlo. Podle ustanovení § 429 občanského zákoníku je sídlo podnikatele vymezeno jako adresa zapsaná ve veřejném rejstříku a nezapisuje-li se fyzická osoba jako podnikatel do veřejného rejstříku, je jeho sídlem místo, kde má hlavní obchodní závod, popřípadě kde má bydliště. Na adrese svého sídla by si pak podnikatel měl zpravidla přebírat svou obchodní korespondenci, přijímat nové zákazníky nebo řešit administrativní záležitosti. Se zřízením sídla podnikatele se samozřejmě pojí některé další povinnosti. Jednou z nich je např. povinnost podnikatele viditelně označit objekt, v němž má sídlo, svou obchodní firmou (tj. názvem), nebo svým jménem a příjmením a identifikačním číslem.

Dále podle ustanovení § 136 občanského zákoníku může mít podnikatel sídlo svého podnikání i v bytě za předpokladu, že to nenaruší klid a pořádek v domě. Nový (resp. současný) občanský zákoník sice opustil koncepci předchozího občanského zákoníku nepřipouštějící umístění sídla společnosti v bytě, pokud by to odporovalo povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti. Zkoumání povahy a rozsahu činnosti právnické osoby ovšem v tuto chvíli nahrazuje posouzením oprávněných zájmů třetích stran – zejména osob žijících v domě, ve kterém má být sídlo umístěno. Z hlediska přípustnosti umístění sídla právnické osoby v bytě je tak rozhodující klid a pořádek v domě. S ohledem na povahu regeneračních a relaxačních služeb by se však dalo předpokládat, že naplnění této podmínky by mělo být potenciálně průchozí. Toliko co se týče zákonných nároků na umístění sídla společnosti.

S ohledem na nároky na provozovnu je třeba se ujistit, zda veškeré Vámi poskytované služby je možné s ohledem na jejich charakter v daných prostorech řádně provozovat – např. ze stavebního, technického či hygienického hlediska. Provozovnou podnikatele, ve které fakticky dochází k výkonu podnikatelské činnosti, totiž může být jen takový prostor, který je svým charakterem po všech stránkách způsobilý k výkonu daného druhu podnikatelské činnosti v souladu s právními předpisy. Například provozování autoservisu nebo soukromé chirurgické praxe tak v bytě nebude reálně možné, na rozdíl od regeneračních a relaxačních služeb (jako např. masáží), u nichž se dá očekávat, že stavební, technické a hygienické nároky na provozovnu by mohly být podmínkám běžného bytu vyhovující. Konkrétní podmínky a nároky (např. stavební, technické či hygienické) bude však vhodné si ověřit přímo s příslušnými úřady, jelikož odpovědnost za provoz Vaší podnikatelské činnosti samozřejmě leží na Vás, jakožto podnikateli.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem

Matěj Grödl
+420 724 313 057
law-office@groedl.cz
www.groedl.cz / www.e-vymahani.cz

Mgr. Bsc. Matěj Grödl (právní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).