Rodinná firma

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak založit rodinnou firmu a co všechno je k tomu třeba.
Manželka provozuje restauraci jako OSVČ. Pomáhá jí syn a jeho manželka jako brigádníci. Nyní se chci zapojit i já. Chtěli bychom vytvořit rodinnou firmu nebo s.r.o. a upravit vzájemné pracovní vztahy, aby bylo vše podle zákona správně. Syn s manželkou plánují stavět rodinný dům a jako brigádníci by zřejmě na hypotéku nedosáhli.

Děkuji za odpověď.

Igor Tomek
Brno
tel.: 733621004
igortomek@seznam.cz

Igor
15. 1. 2021 14:39

Odpověď

Dobrý den, Igore,

děkujeme za Váš dotaz.

Pojem „rodinné firmy“ zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“) sice výslovně nezná, operuje však s pojmem tzv. „rodinného závodu“, za který se považuje takový závod, ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z manželů i jejich příbuzní (až do třetího stupně) nebo osoby s manžely sešvagřené a který je ve vlastnictví některé z těchto osob. Ve Vašem případě by tak s největší pravděpodobností došlo k naplnění podmínek, které na provoz rodinného závodu občanský zákoník klade. Podle zákona se členové rodiny zúčastnění na provozu rodinného závodu podílejí na zisku plynoucího z rodinného závodu, jakož i na přírůstcích závodu, v míře odpovídající množství a druhu své práce. Rozhodnutí o použití zisku z rodinného závodu nebo jeho přírůstků, jakož i rozhodnutí týkající se záležitostí spadajících mimo obvyklé hospodaření rodinného závodu, se činí většinou hlasů členů rodiny zúčastněných na provozu rodinného závodu.

Zákonná ustanovení o právech a povinnostech členů rodiny, zúčastněných na provozu rodinného závodu, se ovšem nepoužijí v případech, kdy jsou tyto práva a povinnosti upraveny např. společenskou smlouvou v rámci založené obchodní společnosti. Pokud byste tedy preferovali upravit si podmínky provozu takovéhoto rodinného podnikání odlišně od zákonné úpravy a trvali byste na zapojení všech členů rodiny do takovéhoto podnikání, je bezesporu vhodné vydat se cestou založení společnosti (např. společnosti s ručením omezeným), ve které budou členové Vaší rodiny společníky a potažmo i členové příslušných orgánů (např. jednateli).

Podmínky založení společnosti se pak odvíjí od toho, zda by se jednalo o společnost s ručeným omezením, akciovou společnost nebo třeba komanditní společnost. Pro založení a vznik společnosti s ručením omezeným, která je nejběžnější formou obchodní společnosti, je nutné pro společnost získat nejen vhodné živnostenské oprávnění, ale zajistit rovněž soupis zakladatelské listiny (u jednoho zakladatele) nebo společenské smlouvy (u více zakladatelů) ve formě notářského zápisu, dále získat souhlas vlastníka s umístěním sídla společnosti, zaregistrovat se u příslušných úřadů, založit společnosti bankovní účet ke splacení peněžitých vkladů a v neposlední řadě společnost zapsat do obchodního rejstříku. K těmto krokům je pak nezbytné vyhotovit potřebnou dokumentaci (vč. čestných prohlášení statutárních orgánů o splňování podmínek výkonu funkce, prohlášení správce vkladu o splacení vkladů společníků atd.) tak, aby bylo možné společnost do obchodního rejstříku řádně zapsat.

V případě potřeby právního servisu v této věci se na nás neváhejte obrátit.

Pěkný den

Matěj Grödl
+420 724 313 057
law-office@groedl.cz
www.groedl.cz

Mgr. Bsc. Matěj Grödl (právní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).