Výhradní zastoupení

Dobrý den,

nakupuji zboží v Polsku ze skladu. Sklad nakupuje zboží od výrobce v Polsku.
U nás toto zboží prodává firma, která má u výrobce v Polsku obchodní zastoupení. Můžu zboží nakupovat v Polsku a prodávát na svých stránkách?

Jana
4. 3. 2021 13:34

Odpověď

Dobrý den, Jano,

děkujeme za Váš dotaz.

S ohledem na dostupné informace předpokládám, že v případě prodeje zboží vyrobeného v Polsku na Vašich webových stránkách byste nedisponovala jakýmkoliv povolením, souhlasem nebo licencí od výrobce k prodeji jím vyrobeného zboží. Pokud by tomu tak mělo být, je třeba si dát pozor na to, aby v důsledku této Vaší podnikatelské činnosti nedošlo k porušení autorských práv nebo práv duševního vlastnictví daného výrobce (jako např. práv výrobce plynoucích z ochranné známky, užitného vzoru atp.).

Jelikož nedisponujeme dostatkem informací pro posouzení, zda by ve Vašem konkrétním případě opravdu mohlo dojít k porušení některých z předmětných práv výrobce, doporučujeme si tuto skutečnost před případným zahájením prodeje důkladně a beze zbytku prověřit. Existenci práv duševního vlastnictví výrobce (např. ochranné známky či užitného vzoru) si lze zpravidla jednoduše ověřit ve veřejně dostupných databázích ochranných známek registrovaných například u českého Úřadu průmyslového vlastnictví nebo u Úřadu evropské unie pro duševní vlastnictví. Předmětem autorského práva dle českých právních předpisů pak bývá především dílo literární, dílo umělecké nebo dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě (včetně podoby elektronické). Pod typická autorská díla podléhající autorskoprávní ochraně pak můžeme zařadit například filmové či hudební dílo, dramatické dílo, fotografie, knižní nebo textové dílo, software atp.

Pokud by prodejem zboží na Vašich stránkách mohlo dojít k zásahu do autorských práv výrobce či do práv z duševního vlastnictví, bylo by nezbytné od výrobce získat potřebnou licenci k prodeji zboží. V opačném případě by se vůči Vám mohl výrobce domáhat například stažení výrobků z trhu, popř. náhrady škody, vydání bezdůvodného obohacení, získaného v důsledku porušení příslušných práv či poskytnutí přiměřeného zadostiučinění, pokud by zásahem do práv výrobce byla způsobena nemajetková újma. Přiměřené zadostiučinění pak samozřejmě může spočívat i v peněžitém plnění.

Jakkoliv nepředpokládáme, že by ve Vašem případě něco podobného hrozilo, je třeba důrazně upozornit i na to, že porušení práv k ochranné známce, porušení chráněných průmyslových práv nebo porušení autorského práva může být kvalifikováno jako trestný čin, ve smyslu ustanovení §§ 268, 269 a 270 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, v platném znění. Při naplnění znaků skutkové podstaty konkrétního trestného činu pak může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 2 až do 8 let, což bezesporu není nic zanedbatelného a rozhodně by to nemělo být podceňováno.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Pěkný den,

Matěj Grödl

Mgr. Bsc. Matěj Grödl (právní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).