ochranná známka

Dobrý den,
zajímá mě problematika okolo prodeje ochranné známky.
Děkuji za odpověď.
Lapáčková

Věra
10. 2. 2022 10:36

Odpověď

Dobrý den, paní Lapáčková,

děkujeme za Váš dotaz.

Problematika týkající se národních ochranných známek je komplexně upravena v zákoně č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, v platném znění. Prodat (resp. převést) zapsanou národní ochrannou známku je samozřejmě možné, je k tomu ovšem zpravidla nutné učinit dva základní kroky – uzavřít převodní smlouvu a následně provést převod v rejstříku ochranných známek vedeném u Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV).

Prvním krokem je uzavření převodní smlouvy o prodeji ochranné známky, která by měla být uzavřena mezi vlastníkem zapsané ochranné známky (jakožto „prodávajícím“) a jejím nabyvatelem (jakožto „kupujícím“). Vedle standardních smluvních ujednání by v převodní smlouvě by měla být převáděná ochranná známka dostatečně specifikována a důležitých aspektem je rovněž vhodné ošetření způsobu úhrady ceny za převod ochranné známky tak, aby měl převodce jistotu, že mu bude cena uhrazena v případě, kdy přistoupí k druhému kroku, kterým je změna v osobě vlastníka ochranné známky v rejstříku ochranných známek. Řešení této otázky bude zpravidla záviset na výši kupní ceny, popř. na vzájemné důvěře smluvních stran či jiných okolnostech daného případu. Pokud by však měla převodní cena představovat vyšší peněžní částku, lze v této souvislosti doporučit využití advokátní či notářské úschovy k vypořádání úplaty ceny za převod ochranné známky.

Na základě převodní smlouvy může dojít k převodu práv jak komplexně, tedy pro všechny zaregistrované výrobky a služby k dané ochranné známce, tak i jen pro určitou část výrobků a služeb. Převést ochrannou známku lze i bez převodní smlouvy, a to pouze na základě potvrzení o převodu ochranné známky, jehož vzor lze získat na webových stránkách ÚPV. V případě převodu ochranné známky za úplatu však lze jednoznačně doporučit uzavření písemné převodní smlouvy, a to zejména s ohledem na vyšší právní jistotu při vypořádání kupní ceny mezi převodcem a nabyvatelem.

Druhým krokem nezbytným k převodu ochranné známky je podání žádosti k ÚPV, za účelem provedení změny v osobě vlastníka ochranné známky v rejstříku ochranných známek. Žádost může být podána buď v listinné podobě na podatelně ÚPV na adrese Antonína Čermáka 2a, Praha 6, PSČ 160 68, nebo elektronicky (např. jejím zasláním datovou schránkou nebo emailem do e-podatelny ÚPV). Vzor žádosti lze rovněž získat na webových stránkách ÚPV. K žádosti musí být přiložena buď podepsaná a datovaná smlouva o převodu ochranné známky, nebo řádně vyplněné a podepsané potvrzení o převodu ochranné známky, o kterém jsme se zmínili výše. Žádost o převod ochranné známky podléhá správnímu poplatku ve výši 600,- Kč. Správní poplatek lze uhradit složenkou, bankovním převodem, vylepením kolků nebo v hotovosti v pokladně ÚPV.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Pěkný den,

Matěj Grödl
+420 724 313 057
law-office@groedl.cz
www.groedl.cz

Mgr. Bsc. Matěj Grödl (právní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).