Chcete jen tisknout, nebo i kopírovat a skenovat?
Potřebujete dětem jednou za týden vytisknout stránku s úkolem do školy? Nebo tiskárnu chcete i na skenování a kopírování? Pokud je správně “za bé”, tak hledáte multifunkční tiskárnu. Ta kromě tisku, kopírování a skenování zvládá často i fax a je čím dál častější volbou běžných i profesionálních uživatelů. Pokud ale sháníte jen tiskárnu na občasný tisk, bohatě si vystačíte s jednoúčelovou tiskárnou pouze pro tisk.
Víte, kdy zvolit inkoustovou a kdy laserovou tiskárnu?
Je jedno, kterou z variant zvolíte: jak s inkoustovou, tak i s laserovou tiskárnou vytisknete dokumenty i obrázky. Rozdíly jsou ale v technologii, pořizovací ceně i dlouhodobých nákladech. Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější:
INKOUSTOVÁ TISKÁRNA |
LASEROVÁ TISKÁRNA |
nízká pořizovací cena |
vyšší pořizovací cena |
vysoká kvalita fotografií |
standardní kvalita fotek |
riziko zaschnutí barev při netisknutí |
barvy nezasychají ani při delší pauze |
vyšší spotřeba barev kvůli čištění trysek |
žádné čištění trysek |
vyšší provozní náklady |
nižší provozní náklady |
Inkoustovou tiskárnu si oblíbíte od začátku, protože vás nečekají vysoké pořizovací náklady a nejlevnější modely koupíte za méně než 2 000 Kč. Oceníte vysokou kvalitu vytištěných fotek, které můžete obratem použít do vzpomínkového alba. Počítejte ale s vyššími náklady při samotném tisku – inkoustová náplň je dražší, a pokud s ní nebudete tisknout pravidelně, hrozí její zaschnutí.
Ceny barevných laserových tiskáren začínají na 5 000 Kč, ušetříte ale při následném nákupu tonerů, které jsou levnější než inkoust. Navíc u laserových tiskáren nehrozí zaschnutí barev jako u inkoustových, takže můžete s klidnou hlavou tisknout klidně 1× měsíčně. Vytištěné fotografie mívají na laserových tiskárnách menší rozlišení, ale stále jsou dostatečně ostré pro běžné domácí potřeby.
Další užitečné parametry ke srovnání najdete na srovnávacím webu covybrat.cz.
Černobíle, nebo barevně: toť otázka
Barevné tiskárny poskytují nekonečnou svobodu při tisku fotografií, černobílé jsou zase záležitostí levného tisku. „Osobně doporučuji pro domácí použití zvolit barevnou tiskárnu pro pocit jistoty, že si můžu kdykoliv vytisknout fotky nebo jakékoliv obrázky. A když víte, že budete barevně tisknout opravdu zřídka, skvělým řešením je laserová tiskárna – barvy v ní nevysychají a méně častý barevný tisk jí neublíží,” doporučuje specialista na tisk Jan Novák z www.rajtiskaren.cz.
Na množství i velikosti záleží
Většina domácích tiskáren je omezená maximálním formátem, na který tisknou. Většinou to bývá klasický rozměr A4. Jestli tedy víte, že se neobejdete bez větších formátů, nezapomeňte si tento důležitý parametr pohlídat.
A podobně je to s množstvím vytisknutých stránek: běžná domácí tiskárna zvládne pár stovek stránek týdně. Jestli ale už teď víte, že si k vám budou chodit tisknout sousedé minimálně ze dvou ulic, zkontrolujte si v parametrech tiskárny optimální množství vytisknutých stránek. Ať vás nepřekvapí nečekané přehřátí.
Funkce, bez kterých se (ne)obejdete?
Kromě už zmíněných vlastností narazíte v popiscích tiskáren i na řadu dalších parametrů. Podívejme se, které to nejčastěji jsou:
- automatický oboustranný tisk (duplex) – potiskne jednu stranu papíru, tiskárna jej sama otočí a potiskne i druhou,
- Bluetooth – tiskne přes vzdálené připojení z tabletu nebo telefonu,
- Wi-Fi připojení – podobně jako u Bluetooth nepotřebujete kabel a tisknout můžete bezdrátově,
- bezokrajový tisk – vytiskne stránku bez bílých okrajů, hodí se především pro tisk fotek,
- čtečka paměťových karet – umožňuje tisknout přímo ze čtečky bez přetahování souborů do počítače.
Které funkce potřebujete a které ne záleží jen na vás a vaší plánované vytíženosti tiskárny. Mějte na paměti, že čím víc funkcí, tím vyšší cena a větší šance, že se “něco může pokazit”.