Krize výrazně omezila přístup firem k penězům. Nejvíce to pociťují ty malé a střední. Některým z nich se nedaří již nějaký čas, jiné uzavření ekonomiky v důsledku pandemie paralyzovalo zcela a dlouhodobě. Banky jsou v takových případech jistě oprávněně opatrné.
Na druhé straně ale stojí firmy životaschopné. Takové, které sice restrikcemi uplynulých měsíců utrpěly, ale s jejich uvolněním se opět rozjely. I v takovém případě však mohou narážet na problém se získáním potřebného provozního kapitálu. Hlavním důvodem je, že banky z obav z dalšího vývoje ekonomiky nové úvěry poskytují velmi neochotně. Tato situace se navíc může ještě zhoršit po uplynutí 6měsíčního období odkladu splátek úvěrů. Banky totiž již nyní znepokojuje možné zvýšení objemu nesplácených úvěrů. Důvodů, proč podnik nezíská úvěr, ale může být více. Banka třeba jako rizikový vyhodnotila obor podnikání, společnost je atypická nebo nemá majetek, který by mohla zastavit.
Krizi přežili, co dál?
O možnost získat úvěr tak přijde třeba transportní firma, protože velká část odvětví, ve kterém podniká, byla zasažena omezením v automobilovém průmyslu. Nikdo už neví, že tato konkrétní firma spolupracuje především s potravinářským sektorem, kde došlo k minimálním restrikcím a přepravce dále podniká bez významného omezení. Nebo restaurace, která má sice část svých příjmů z turistického ruchu, ale živí ji převážně obědy pro místní obyvatele, které navíc flexibilně začala doručovat domů a do nedalekých kanceláří.
Řada podnikatelů se tak dostává do paradoxní situace – jejich byznys přežil krizi, kdy výpadky příjmů sanovali z firemních nebo dokonce osobních úspor. Nyní, kdy by potřebovali svůj byznys opět naplno rozběhnout, nemají už další prostředky na provoz. A perspektivní a dobře řízená společnost se tak snadno dostane do problémů. Řešením mohou být služby alternativních poskytovatelů financí.
Není čas ztrácet čas
Jednou takovou je i Lidya. Globální finančně technologický startup, který se specializuje na poskytování krátkodobých provozních úvěrů podnikům, a to bez potřeby zástavy majetkem či jiné formy ručení. Lidya hodnotí každého žadatele individuálně analýzou aktuálních transakcí na firemním bankovním účtu. Její počítačové algoritmy vyhodnotí přes 100 různých ukazatelů z poskytnutých podkladů i z veřejných zdrojů. Žadatel se během jednoho dne dozví, zda a za jakých podmínek může provozní financování čerpat. V případě kladného vyřízení dostane peníze do druhého dne. Celý úvěrový proces, od podání žádosti až do splácení úvěru, je zcela bezkontaktní v online režimu. Podání žádosti je navíc zdarma a nezávazné.
Vývoj české ekonomiky po koronavirové krizi je obtížně předvídatelný. Pro každý podnik je proto důležité mít průběžně k dispozici dostatek provozního financování pro svoji činnost. Finance je dobré si zajistit dopředu. Shánění peněz na provoz firmy na poslední chvíli nemusí být vždy úspěšné.