Chcete začít investovat? Poradíme vám, jak si založit účet u brokera.

Ilustrační obrázek Autor: Pixabay.com
Ilustrační obrázek
Inflace roste nebývalým tempem, zatímco úroky na spořicích účtech zůstávající na historických minimech. Jak ochránit úspory před znehodnocením? Jednou z cest je obchodování na finančních trzích.
2. 3. 2022

Sdílet

Chcete-li na finančních trzích investovat, potřebujete tzv. brokera, těch je ale na trhu několik. Jak postupovat pří jeho výběru?

Broker je vstupní bránou na finanční trhy

Na úvod si vysvětlíme, co si vlastně pod pojmem „broker“ představit a pro jaký typ investic jej budete potřebovat.

Broker je fyzická nebo právnická osoba, která má přístup na světové finanční trhy a může vám na nich zprostředkovat obchod – například nákup nebo následný prodej akcií vámi vybrané firmy. Investor ale dnes brokera vnímá primárně jako společnost, která vlastní webovou nebo mobilní aplikaci, pomocí které zadává příkazy k nákupu či prodeji aktiv na finančních trzích.

Brokerů na trhu existuje celá řada – někteří jsou v širším povědomí veřejnosti, na další narazíte až když se dostanete k portálům a článkům věnujícím se srovnání brokerů.

Co obchodování přes brokera obnáší?

Investování přes brokera znamená, že si sami sestavujete své portfolio aktiv. Sami určujete chvíli, kdy cenné papíry za určitou částku při určité ceně nakoupíte či prodáte. To vám dává značnou volnostv tom, jakou jako investor zvolíte strategii. Máte tak šanci dosáhnout výrazně vyššího zhodnocení oproti spořicímu účtu, termínovanému vkladu, stavebnímu spoření nebo oproti podílovým fondům, které nabízejí například banky a investiční společnosti. 

Je však nezbytné chápat rizika, která s obchodováním svépomocí souvisejí. Kromě zisku totiž také můžete o značné sumy přijít. Oproti tomu konzervativní produkty jako spořicí účty, ale i profesionálně spravovaná investiční portfolia mají riziko ztráty prostředků nesrovnatelně nižší.

Při investování přes brokera byste měli disponovat dobrou úrovní finanční gramotnosti a komplexní znalostí toho, jak finanční trhy fungují. Ostatně v mnoha případech budete muset vyplnit tzv. investiční dotazník, jak vyžaduje český zákon. V něm broker ověří vaše investiční znalosti.


Autor: Pixabay.com

V čem se jednotliví brokeři liší?

Na první pohled se mohou zdát jednotliví brokeři velmi podobní. Při pohledu na podrobnější srovnání brokerů ale zjistíte, že se liší v mnoha ohledech, zejména:

  • počet burz, na kterých lze obchodovat akcie,

  • druhy aktiv, se kterými lze obchodovat,

  • výše tzv. spreadu a výše poplatků za jednotlivé operace,

  • minimální vklad pro otevření účtu,

  • doplňkové funkce a služby pro investora,

  • zákaznická podpora,

  • a mnoho dalších.

Musím si vybrat jednoho brokera?

Účet si samozřejmě můžete otevřít u více než jednoho brokera, může jít o další krok ke snížení rizika ztráty financí. Určitě byste ale neměli účet bezhlavě otevřít u všech. Investování je silně regulovaný obor a brokeři žijí z poplatků. V případě nízké investiční aktivity vám proto mohou účtovat poplatky z toho důvodu, že skrz brokera neprobíhají žádné obchodní transakce na finančních trzích.

Pří výběru brokera myslete na svou investiční strategii

Zároveň platí, že jednotliví brokeři cílí na různou klientelu. Jeden broker může být vhodný pro drobného investora, další zase bude lepší volbou pro investora, který hodlá investovat větší sumy. 

Stejně tak záleží i na vaší investiční strategii, zda plánujete aktivně obchodovat, nebo dáváte přednost investiční strategii s menším počtem příkazů, a tedy dlouhodobým držením aktiv.


Autor: Pixabay.com

Jaká aktiva chcete nakupovat?

Obchodování na finančních trzích může být poměrně různorodé. Kromě akciových trhů, které si většinou pod obchodováním představíme, lze totiž u mnoha brokerů obchodovat i komodity (ropa, zlato a další cenné kovy, ale i káva, kukuřice a další), měnové páry (forex) či kryptoměny. V nabídce bývají i akciové indexy nebo ETF fondy.

Chcete se držet spíše českých akciových titulů, nebo vás zajímají velké evropské a americké firmy? Nebo chcete spekulovat na vývoj kurzů světových měn či kryptoměn? To jsou otázky, které mohou hrát pří volbě brokera zásadní roli.

Kolik chcete investovat?

Chcete investovat spíše tisíce až desetitisíce, nebo se budou vaše investice pohybovat ve statisících a milionech korun? Pokud se řadíte k drobným investorům, budou ve vašem hledáčku spíše brokeři s minimálními poplatky, kteří vám například umožní nakupovat pouze zlomky akcií a provádět pravidelné drobné obchody.

Naopak u velkých investorů se poplatky v celkovém objemu „ztrácejí“, hlavní roli hrají služby ze strany brokera – nonstop zákaznická podpora v českém jazyce, vysoká právní jistota a celková prestiž (finanční stabilita a historie) brokera.

Jaké máte znalosti investování?

Někteří brokeři nabízejí i zajímavé funkce pro méně zkušené investory. 

Můžete si například zkusit investování přes tzv. demo účet. V něm si můžete nanečisto vyzkoušet roli investora – hospodařit s určitým obnosem a pokusit se jej zhodnotit, naučit se pracovat s pokročilými příkazy pro nákup či prodej aktiv. Pokud si nejste jisti, zda je přímé investování na finančních trzích vhodnou volbou, svou strategii zde jednoduše můžete bez rizika otestovat.

Někteří brokeři pak nabízejí pokročilé funkce, kdy investování kombinují s principem sociálních sítí. Své portfolio tak můžete spravovat na základě sledování kroků „investora-influencera“, který zcela otevřeně sdílí se svými sledujícími své investiční tahy a umožňuje jim dělat kroky stejné.I bez znalosti finančních trhů tak můžete dělat stejné investiční tahy, jaké dělají ti nejzkušenější investoři.

Největší platformu pro sociální obchodování a investování nabízí broker eToro. Více informací o tomto brokerovi si můžete přečíst zde.

Máte vybráno? Založení úču u brokera může být rychlé

Před finální volbou brokera důrazně doporučujeme nastudovat si všechny informace na jeho stránkách. Kde firma sídlí, jaké podléhá regulaci a jaké má obchodní podmínky. 


Autor: Pixabay.com

Založení účtu dnes probíhá nejčastěji on-line, někteří brokeři ale mohou nabízet i založení účtu v kamenné pobočce. Svou pobočku v Praze má také populární broker XTB.

Broker po vás bude chtít mnoho informací – kromě běžných osobních údajů i několik dokumentů, které pravděpodobně uvidíte poprvé. Jde například o dokumenty, které vyžadují zahraniční burzy či státy, pokud u nich chcete obchodovat. Další dokumenty zase mají zabránit praní špinavých peněz či nesprávnému zdanění dividend a zisků. 

Nejde o nic nestandardního, buďte přesto velmi opatrní v tom, co podepisujete. Všechny dokumenty si minimálně jednou důkladně přečtěte. V případě nejistoty dokumenty konzultujte s nezávislými poradci.

Samozřejmostí pak bude předložení zpravidla dvou oskenovaných dokladů. Následně bude žádost schvalována. Po dokončení registrace dostanete číslo účtu, na které můžete zaslat první obnosy a provést první transakce.

Další informace a detailní návod, jak vybrat brokera naleznete v tomto článku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).