Příjímat platby kartou, nebo si vyvěsit cedulku „pouze platby v hotovosti“? Tradiční letní téma letos otevřeli návštěvníci na karlovarském filmovém festivalu. Ti se podivovali nad tím, že před zaplacením musejí často k bankomatu. Jindy to zase jsou dovolenkáři v Krkonoších či na Šumavě. Diskuze o tom, jestli mít terminál, nebo ne, je tu s námi každý rok. Přijímání bezhotovostních plateb přitom nikdy nebylo jednodušší – a díky novým tarifům Comgate ani levnější.
Cena za provozování platebních služeb je jedním z hlavních argumentů obchodníků, kteří nad pořízením platebního terminálu váhají. Není se čemu divit, z jedné transakce leckdy odvádějí poskytovateli i více než dvě procenta. V turistických oblastech, když zákazník zaplatí kartou vydanou mimo EU, poplatek šplhá ještě výš. Obchodníkům s nízkou průměrnou hodnotou platby navíc často komplikuje život fixní poplatek. Všechny tyto překážky odstraňuje nový tarif Easy od společnosti Comgate. Transakční poplatek s ním činí 0,98 % bez ohledu na typ karty, kterou zákazník při placení použije, a bez fixního poplatku.
„Tarif Easy si může vybrat jakýkoli obchodník bez ohledu na měsíční objem plateb, každý, kdo preferuje jednoduchý a předvídatelný poplatek,“ říká ředitel společnosti Comgate Jakub Ouhrabka. „Měsíčně k nám přechází stovky klientů od konkurence. Často se nestačíme divit, jaké poplatky dříve hradili,“ dodává.
Výhodou tarifu Easy od Comgate je jeho naprostá předvídatelnost. Díky tomu, že poplatek neobsahuje fixní část, obchodník si snadno spočítá, kolik ho provoz terminálu bude stát. A pokud má měsíční objem plateb vyšší než 100 tisíc korun, neplatí ani žádný paušál za provoz terminálu.
Pro větší obchodníky, případně pro ty, kteří mají jistotu, že prakticky všichni zákazníci u něj platí spotřebitelskými kartami vydanými v EU, připravil Comgate tarif Profi. U něj je sazba za tuto nejčastější platební metodu 0,62 % + 0,5 korun. Naopak podnikatelé, kteří začínají a platby kartou dosud nepřijímali, mohou využít tarif Start, s nímž mají platby do výše 50 tisíc korun měsíčně půl roku úplně bez poplatku.
Přijímání bezhotovostních plateb bude ještě atraktivnější v blízké budoucnosti. Terminály momentálně přijímají platby kartou, pomocí Apple Pay, Google Pay a jejich alternativ, případně stravenkovými kartami. Brzy však přibudou další technologie. „Prostřednictvím platební brány pro e-shopy realizujeme více než 20 procent plateb jinak než kartou. Jsou to platby QR kódem, bankovním převodem, mobilní bankovní aplikací. Na obdobném řešení pro platební terminály pracujeme,“ prozrazuje Jakub Ouhrabka.
Takový vývoj bude znamenat nejen rozšíření funkcí pro zákazníka, ale může se projevit i dalším snížením transakčních poplatků.