Finanční gramotnost pro děti: Co by děti měly vědět a jak je to naučit?

V roce 2019 dlužil každý Čech průměrně 28 500 Kč. Nejen u dospělých, ale také u dětí je proto výuka finanční gramotnosti stěžejní a dá jim dobrý základ do život
10. 3. 2020

Sdílet

Jak děti naučit zacházet s penězi ukázat jim, co se stane, když si špatně půjčí, nevytvoří finanční rezervu nebo naopak peníze správně uloží?

S vypůjčenými penězi v současné době hospodaří asi polovina Čechů. Z tohoto objemu závazků však 20 % představují hypotéky, které jsou obvykle vnímané jako smysluplná investice do vlastního bydlení. Další v pořadí jsou spotřebitelské úvěry (17 %) a úvěry ze stavebního spoření (12 %), následují rizikovější neúčelové úvěry (9 %) a nebankovní půjčky (7 %). Asi 5 % pohledávek tvoří leasingy na auto.

Právě nezodpovědné půjčování bez promyšlení možných důsledků patří k nejčastějším chybám, které děláme. A kterých bychom rádi ušetřili naše děti.

Co by děti měly o penězích vědět

Finanční gramotnost si vykládáme jako schopnost porozumět penězům a racionálně s nimi nakládat. Účelem výuky, ať už ve škole, nebo doma, by mělo být osvojení povědomí o tom, jak finančně zabezpečit sebe a v dospělosti svou rodinu. Stabilně, bezpečně a bez větších výkyvů do extrémů.

Děti by proto měly vědět, že:

  • Peníze si musí člověk vydělat a musí počítat s příjmem v konkrétní výši. Zároveň platí, že nemůže počítat s penězi, které ještě nemá, protože stát se může cokoli (například opožděná výplata nebo krach zaměstnavatele).
  • Příjmy musí být vyšší než výdaje, tedy útrata. V takovém případě člověk šetří. Výdaje rovné příjmům nejsou ideální, ale ještě stále jde o vyrovnaný stav. Vyšší výdaje než příjmy znamenají zadlužování.
  • Každý člověk (nebo rodina či domácnost jako celek) by měl mít finanční rezervu. Ta by měla ideálně odpovídat šestinásobku čistého měsíčního příjmu domácnosti nebo dvanáctinásobku standardních měsíčních výdajů domácnosti.
  • Lepší než si půjčovat je šetřit a pořídit si věc tehdy, když ji můžeme zaplatit ze svého. Šetřit se dá několika způsoby – doma do obálky, na běžný účet, na spořicí účet. A pokud už se rozhodnete půjčit si, musí jít o půjčku smysluplnou. Tedy takovou, která řeší důležité potřeby.

Popisek fotky: Učte děti základům finanční gramotnosti už od útlého věku. Klidně i na korunových částkách.

Jak se podle toho v praxi zařídit?

  • Dávejte dětem pravidelně kapesné. Zpočátku může jít o pár desetikorun. Dítě se ale naučí, že má pravidelný příjem, a když neutratí částku hned za drobnosti, může si časem koupit něco většího.
  • Posílejte dětem peníze na účet a pravidelně jim ukazujte, jak finance přibývají. Můžete jim například říct, že až bude na účtu konkrétní částka, pořídíte jim nový telefon, tablet, hru nebo cokoli jiného, na čem se domluvíte.

Aplikace a materiály, které vám ve vzdělávání dětí pomohou

Chcete se dozvědět víc o tom, jak děti naučit zacházet s penězi? Tyto tipy vám mohou pomoci:


Vašim dětem vysvětlujte, jak s penězi nakládat. Zároveň jim můžete stranou šetřit na spořicím účtu na jejich budoucí výdaje.

Jak dětem šetřit na jejich výdaje?

V reálném životě můžeme dětem ukázat, jak šetření funguje – buď s konkrétním obnosem (například příjmy 100 Kč, výdaj na bydlení 30 Kč, výdaj na stravu 30 Kč, výdaj na zábavu 15 Kč a možná úspora 25 Kč), nebo třeba na spořicím účtu.

Pokud chcete odkládat peníze na spořicí účet, abyste je později investovali do svých dětí (například na přeměnu dětského pokoje ve studentský nebo na studia samotná), patrně budete pátrat po nejlepších spořicích účtech pro děti. Ty bývají zvýhodněné a bez poplatků. Stejně tak dobře může posloužit i klasický spořicí účet bez podmínek a poplatků, jaký nabízí třeba Hello bank! všem zájemcům. Vklady se až do celkových 300 000 Kč úročí 1,5 % ročně a přístup k penězům máte vždy a okamžitě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).