Hlavní navigace

Firmy srazí náklady na energie o desítky procent. Co musí udělat?

Ilustrační obrázek Autor: Loxone.com
23. 11. 2022

Sdílet

Podniky potřebují úspory – a potřebují je hned. Automatizace dokáže majitelům firem vytrhnout trn z paty za krátký čas a bez omezení provozu.

Tématem číslo 1 jsou v posledních týdnech a měsících bláznivé ceny energií. V srpnu elektřina v jeden moment přesáhla hranici 20 korun. Plyn se dostal z půl koruny (v lednu 2021) téměř na 8 korun. Ceny sice od srpna pomaličku klesají, ale o stabilitě trhu nemůže být řeč.

Energetická krize dopadá na budovy jakožto největšího spotřebitele energie – přes 40 % veškeré energie globálně spotřebují právě budovy. Jejich správci a majitelé tak hledají možnosti úspor, kde se dá, aby se podařilo už tak obří náklady na provoz stlačit alespoň o pár procent.

Jaká opatření fungují?

Ale s úspornými opatřeními naráží. Motivace řadových zaměstnanců ovládat efektivněji teplotu, ventilaci, osvětlení je malá – ruční ovládání je pro ně složité, bere jim čas a navíc, náklady nepolykají jejich peníze.

Jak se tomu vyhnout? Momentálně nejúčinnější úsporné opatření je inteligentní automatizace. Ta sama, avšak podle požadavků správce, řídí veškeré technologie budovy maximálně efektivně. Je hotová za pár dnů, takže zásadně neomezí provoz. Šetří prakticky okamžitě s krátkou návratností. A jako bonus přináší řadu dalších benefitů.

Autor: Loxone.com

Na čem automatizace šetří?

Chytré kanceláře a provozovny, zkrátka inteligentní budovy, mohou automatizací šetřit v mnoha oblastech. Od zmíněného vytápění, přes osvětlení, audiosystém či ohřev vody, až po distribuci elektřiny v budově. To vše s jednou řídicí jednotkou. Takový systém nabízí například Loxone s jeho Miniserverem.

Autor: Loxone.com

Vytápění

Teplota vnitřních prostor se reguluje automaticky na správnou teplotu v každé místnosti. Je naprosto snadné vytápět například o 2 stupně méně a mít jistotu, že tomu tak skutečně je. Pokud některý zaměstnanec otevře okno, přestane se natápět, aby se neplýtvalo.

Ovládání je navázáno na provozní dobu firmy a mimo ni se topení automaticky utlumí. Případně se snížení teploty v daném prostoru odloží, pokud někdo zůstane přesčas. To pozná senzor přítomnosti. Podle přítomnosti se řídí i cirkulace TUV – pokud v polovině místností nikdo není, není potřeba využívat tolik energie k cirkulaci.

Správce či facility manager má celý systém a ovládání přehledně v jedné mobilní aplikaci. Topná soustava je s inteligentní automatizací prediktivní a vyvážená a funguje maximálně efektivně.

Autor: Loxone.com

Osvětlení

I světla lze centrálně ovládat z aplikace. Svítidla se však ovládají maximálně automaticky podle přítomnosti a aktuálního jasu v místnosti. Jas LED světel se sám reguluje podle aktuálních podmínek přirozeného světla.

Lze nastavit různé režimy osvětlení navázané na provozní dobu, odchod posledního zaměstnance a podobně. Pokud má například podnik výlohu do ulice, může zůstat déle rozsvícená a pak se sama vypnout. Automatické osvětlení se hodí i na společných chodbách, které se může měnit intenzitu podle denní doby.

Audio

I audio šetří tím, že hraje podle kalendáře pracovní doby a pouze při přítomnosti osob. S vhodným zesilovačem (například Loxone Audioserverem) lze zásadně zvýšit účinnost přehrávání audia, což výrazně sníží spotřebu.

Ne všude jsou potřeba supervýkonné audiosestavy. RACK skříň zabírá spoustu místa. Přímo v kanceláři si navíc kvůli zahřívání vyžaduje aktivní chlazení spotřebovávající další energii. Oproti tomu Audioserver se vejde do standardního rozvaděče a spotřebuje zlomek energie.

Autor: Loxone.com

Ventilace

Vzduch se vyměňuje automaticky na základě aktuální naměřené kvality vzduchu. Netřeba větrat otevřenými okny, s nimiž zateplení, vytápění či chlazení ztrácejí smysl.

V létě dokáže systém využít chladný noční vzduch a automaticky „předchladit“ budovu na následující den. Není pak tolik potřeba aktivního chlazení.

Inteligentní energetický management + fotovoltaika

Systém eliminuje přetoky energie. S akumulační nádobou je například možné natopit soustavu při dostatku energie – třeba i mimo pracovní dobu. Hlavní tank je natápěný pouze na nutně potřebnou teplotu a jen tehdy, když to místnost reálně potřebuje. I tepelné čerpadlo se spíná jen v případě potřeby, protože systém zná predikci a reálnou spotřebu.

Autor: Loxone.com

Automatizace efektivně distribuuje i elektřinu z fotovoltaiky. Systém ví, že pokud si může vzít energii na vytápění v 9:30 z FVE, nebude ji brát v 7:00 ze sítě. Při přebytcích se nabíjí firemní elektromobily a pokud je elektřiny zrovna dostatek, mohou si auta nabít i zaměstnanci. Lze také sledovat spotřebu nabíječek a vyúčtovat ji konkrétním lidem.

Lze navíc propojit více poboček a centrálně sledovat statistiky o spotřebě energií a vyhodnocovat je.

Provozní stavy

Když v kuchyni či skladu restaurace zůstane otevřený mrazák, nejen že se kazí suroviny, ale markantně roste spotřeba elektřiny. Chytrý systém při delším otevření upozorní manažera notifikací aplikace. Podružnými měřeními odhalí úniky energie v budově. Lze je tak řešit hned.

Kolik automatizace ušetří?

Popsané řešení zpravidla přináší úspory v desítkách procent. Teoretická situace: Pokud firma doposud platila 4 miliony ročně a cena elektřiny se jí desetinásobně zvedne, je rázem na 40 milionech. Automatizace sníží roční spotřebu elektřiny o 30 %. Firma tím pádem ušetří za rok 12 milionů korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. Navíc se návratnost při současných vysokých cenách energie zrychluje. Investice se dokáže zaplatit i v řádu měsíců.

Zkonzultujte vaše možnosti

Proberte s odborníkem, jak může ušetřit vaše budova. Zdarma, naprosto nezávazně. A pokud se vám možnosti zalíbí, necháte si doporučit instalačního partnera.

Autor: Loxone.com

…nebo řešení sami nabízejte

Loxone Partneři jsou profesionálové. Instalační firmy, které zákazníkům dodávají ucelený systém automatizace budov. Tím jim dokáží ušetřit nemalé peníze za energie. Nabízejte řešení, po kterém je poptávka a má do budoucna obrovský potenciál – na efektivitu budov bude v Evropě stále vyšší tlak.

Šetření bez automatizace? Poloviční šetření

Automatizace dokáže mnohem lépe dodržovat obecné rady pro úspory, jako jsou vypínání světel, ztlumení vytápění apod. Svou váhu jistě mají i stavební opatření (často velmi nákladné a časově náročné) jako výměna oken, zateplení nebo výměna zdrojů. Bez inteligentního řízení technologií však nikdy nevyužijí potenciál úspor na maximum.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).