Hlavní navigace

Flexibilní hypotéka

Ilustrační obrázek Autor: iStocku
Flexibilní hypotéka vám umožní odložení splátek nebo jejich snížení. Přečtěte si, v čem spočívají její výhody, kdy je dobré jí dát přednost před klasickou hypotékou a kterým dalším faktorům věnovat pozornost.
1. 2. 2022

Sdílet

Pokud plánujete rekonstruovat, stavět nebo kupovat nemovitost, určitě také zvažujete, jaké možnosti financování máte a porovnáváte všechny dostupné varianty. Jednou z možností, kterou na trhu s hypotékami najdete, je flexibilní hypotéka. Jak její název sám napovídá, umí se přizpůsobit vašim aktuálním potřebám a možnostem splácení.

Co je to flexibilní hypotéka?

V podstatě se jedná o klasickou hypotéku, kterou si mnoho lidí bere od banky na pořízení nemovitosti. Liší se ale v podmínkách splácení. Oproti klasické hypotéce, kdy máte jasně dané měsíční termíny a výši jednotlivých splátek, si je u flexibilní hypotéky můžete přizpůsobit.

To znamená, že si splátky můžete například odložit na několik měsíců, nebo si je snížit či zvednout

Na úpravě splátek, ať už se jedná o odklad, snížení nebo zvýšení, se vždy musíte dohodnout s bankou, kde máte hypotéku. Kdybyste jen přestali splátky posílat bez předchozí domluvy, mohli byste se zbytečně dostat do potíží.

Flexibilní hypotéka má bezesporu mnoho pozitiv a stojí za to o ní uvažovat. Je ale potřeba porovnat i všechny další podmínky jako u každé jiné hypotéky. Takže si u flexibilní hypotéky v bance nezapomeňte zjistit i další poplatky, které s sebou nese. Zpravidla jde o poplatky za:

  • správu úvěru,
  • výpisy z úvěrového účtu,
  • čerpání úvěru,
  • zpracování úvěru apod.

V neposlední řadě si pohlídejte výši úrokové sazby, která bývá u flexibilních hypoték o něco vyšší. Vždy ale zvažte, jaký typ hypotéky je pro vás nejvýhodnější a nejlépe odpovídá tomu, co potřebujete řešit. Vše samozřejmě konzultujte s bankovním poradcem.

 Mezi základní výhody flexibilní hypotéky, se kterými se na trhu můžete setkat, patří:

  • nastavení výše splátek dle vašich aktuálních potřeb,
  • možnost opakovaných mimořádných splátek.

Flexibilní hypotéka a mimořádné splátky

Dle spotřebitelského zákona můžete u standardní hypotéky provést mimořádnou splátku pouze jednou ročně. Nesmí navíc přesáhnout 25 % původní výše hypotečního úvěru.

U flexibilní hypotéky můžete posílat mimořádné splátky i v průběhu fixace, a to opakovaně až ve výši 20 % z úvěru, podle vaší konkrétní dohody s bankou.

Pokud tedy víte, že budete potřebovat hýbat se splátkami, ať už nahoru, či dolů, domluvte se se svou bankou dopředu.

Flexibilní hypotéku najdete v Česku aktuálně třeba u Komerční banky. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).