Úvod: co je fluktuace zaměstnanců
Pojem fluktuace pochází z latinského slova fluctuare, jehož význam je pohyb sem a tam. Za fluktuaci je tak možné považovat příliv a odliv zaměstnanců ve firmách. Jinak řečeno, fluktuace firmám ukazuje, kolik se v dané firmě vystřídalo zaměstnanců za určité období. Fluktuace může být žádoucí i nežádoucí a také dobrovolná a nedobrovolná. Pokud má vaše firma nulovou fluktuaci, nemusí to být hned žádoucí jev, příchod nových zaměstnanců je totiž často spojený s novými nápady, které mohou vaši firmu posunout vpřed.
Jak se fluktuace zaměstnanců počítá?
Fluktuaci zaměstnanců je možné počítat hned několika způsoby. Pokud chcete získat fluktuaci v procentech, můžete například sečíst počet odchozích, vydělit jej počtem celkového stavu zaměstnanců a výsledné číslo vynásobit stem.
V případě, že ve vaší firmě například pracuje 100 zaměstnanců a 10 z nich během roku z firmy odejde, bude roční míra fluktuace ve vaší firmě 10 %. Myslete ale na to, že se do míry fluktuace nezapočítávají odchody zaměstnanců do důchodu, na mateřskou dovolenou nebo odchody zaměstnanců, kteří byli přijati pouze na dobu určitou.
Jaká je tedy zdravá míra fluktuace?
Podle odborníků se za optimální považuje fluktuace, jež se pohybuje mezi 5 až 7 %. Takto nízká čísla však nejsou v době ekonomického růstu příliš reálná, takže se v současnosti za zdravou míru fluktuace považuje i ta mezi 10 až 15 %. Ani toto číslo však nemusí být dostatečně vypovídající a je dobré se zaměřit na více faktorů. Například v případě, že máte nízkou míru fluktuace, ale odchází od vás vysoce kvalifikovaní profesionálové, které je velmi těžké nahradit, může to velmi negativně ovlivnit chod vaší firmy.
Aktuální situace v ČR
Poslední data Českého statistického úřadu ukazují, že je na trhu práce cítit ústup pandemie. Přibývá pracovních míst a klesá počet nezaměstnaných, firmy však bojují s tím, že na velké množství pozic nejsou schopni najít vhodné zaměstnance.
Nabídka práce totiž výrazně převyšuje poptávku po ní, podle aktuálních údajů je volných více než 355 000 pracovních míst. Zatímco na začátku roku zaměstnavatelé zaznamenali vysokou míru fluktuace zejména v pandemií nejvíce zasažených oborech (gastronomie, hotelnictví), nyní se ukazuje, že lidé ze strachu z toho, jak se bude situace spojená s koronavirem vyvíjet, setrvávají na svém místě. Pro firmy je proto obtížnější „přetáhnout“ k sobě zaměstnance z jiných firem. Podle odborníků se však může i tato situace brzy změnit.
Nejvyšší fluktuace je zejména na výrobních pozicích, pozicích s nižšími mzdami, na vysoce žádaných pozicích a také na pozicích, kde jsou zaměstnaní mladší zaměstnanci s krátkou praxí.
Míra fluktuace je vysoká zejména u mladých zaměstnanců.
Příčiny fluktuace zaměstnanců
Jaké jsou nejčastější příčiny fluktuace zaměstnanců? V první řadě nízká mzda následovaná nedostatkem motivace, nízkou loajalitou, nevyhovujícím vedením a absencí profesního růstu. V roce 2020 míru fluktuace v ČR zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, kdy byla většina zaměstnanců nucena fluktuovat nedobrovolně.
Nejčastěji zaměstnanci z firmy odcházejí ve zkušební lhůtě a také během prvního roku zaměstnaneckého poměru. Ze statistik vychází, že do jednoho roku od přijetí ze zaměstnání odchází až 65 % pracovníků. Nejmenší míra fluktuace je spojena se zaměstnanci nad 50 let, nejvyšší naopak se zaměstnanci do 30 let, u kterých je riziko fluktuace až pětinásobně vyšší než u zaměstnanců nad 40 let.
Jaká rizika s sebou nese fluktuace zaměstnanců?
Jak už jsme nastínili výše, určitá míra fluktuace může být pro firmy přínosná, když je však míra fluktuace vysoká, pravděpodobně se negativně promítne do hospodářského výsledku firmy. Vysoká míra fluktuace je spojena také se ztrátou know-how firmy, nízkou motivací zaměstnanců i vysokými náklady na nábor nových zaměstnanců. Pojďme si negativní dopady fluktuace ještě blíže představit.
Ztráta know-how
Odchod zaměstnance je spojený se ztrátou jeho znalostního know-how, v případě, že firmy o tyto znalosti přijdou, přijdou také o konkurenční výhodu. Pokud se jedná o zaměstnance, který ve firmě pracoval dlouho, přichází firma také o mnoho nepřenositelných zkušeností. Někteří zaměstnanci si navíc mohou do nového působiště přetáhnout některé zákazníky a zákazníci mohou také na firmu zanevřít z důvodu nedostatku pracovních sil.
Fluktuace zaměstnanců s sebou nese řadu nákladů, například na pracovní oděvy. Zdroj: Lindströmgroup.com
Náklady na nábor a zaškolení zaměstnanců
Vysoká míra fluktuace je nerozlučně spojena s náklady na nábor a zaučení nových zaměstnanců. Náklady se pohybují od 20 000 Kč výše, v případě vysoce specializovaných profesí se mohou vyšplhat i na stovky tisíc korun.
Pokud má například velká výrobní firma s tisíci zaměstnanci velmi vysokou míru fluktuace, mohou se měsíční náklady na nábor a zaškolení nových zaměstnanců pohybovat i okolo milionu korun. Navíc je třeba říci, že se průměrná doba, za kterou nový zaměstnanec dosáhne stejné produktivity jako stálý zaměstnanec, pohybuje okolo dvou let.
Administrativní náklady
S fluktuací jsou spojeny i administrativní náklady související například s vymazáním ze mzdových systémů, náklady na odpovědi na žádosti o práci, náklady spojené s ohlašováním úřadům a podobně.
Materiální náklady
Celkové náklady na fluktuaci mají celou řadu dalších položek, jednou z nich jsou i materiální náklady. Jedná se například o materiály potřebné k zaškolení nebo oblečení pro zaměstnance.
Jak předcházet fluktuaci?
Omezení nežádoucí fluktuace vám tedy může přinést nemalé úspory. Jak mohou firmy fluktuaci předcházet?
Zaměstnanecké benefity
Vzhledem k tomu, že je pro spokojenost zaměstnanců ve firmě stále velmi důležitá adekvátní mzda, je nutné mít ve firmě dobře nastavenou politiku odměňování. Zaměstnance je možné motivovat nejen vyšší mzdou, ale také nabídkou benefitů například v podobě stravenek, vzdělávacích kurzů, dovolené navíc nebo služebního auta.
Otevřená a přímá komunikace
Jedním ze způsobů, jak si zaměstnance udržet, je otevřená a přímá komunikace. Zaměstnanci oceňují, když vedení naslouchá jejich potřebám a vyhradí si čas na individuální setkání. Je také namístě věnovat pozornost celkové atmosféře ve firmě. Je totiž dokázané, že dobrá atmosféra přispívá nejen k vyšší spokojenosti, ale také k vyšší produktivitě zaměstnanců.
Kvalitní a pohodlné oblečení a pracovní prostředí
Pracovní oděvy pro zaměstnance v jednotném stylu neboli pracovní uniformy přináší podnikatelům řadu výhod a jsou vizitkou pro jejich firmy. I zaměstnanci však ocení, když budou moci pracovat v kvalitním, pohodlném a bezpečném pracovním oblečení.
Pracovní oděvy v potravinářství musí splňovat přísné hygienické normy. Zdroj: Lindströmgroup.com
Jak snížit náklady při fluktuaci
Určité míře fluktuace zaměstnanců se ale nelze vyhnout. Možností, jak snížit náklady při fluktuaci, je outsourcing nejrůznějších služeb, který firmě nejen sníží náklady, ale také zvýší kvalitu služeb, a navíc managementu umožní soustředit se na klíčové aktivity firmy.
Opětovné použití pronajatého firemního oblečení
Náklady při fluktuaci tedy můžete snížit například pronájmem pracovních i ochranných oděvů, jako jsou pracovní kalhoty, montérky, pracovní mikiny, bundy, kombinézy, pláště a další. Firma Lindström bude pracovní oblečení pravidelně vyzvedávat a prát a v případě opotřebení ho vymění za nové.
Outsourcing pracovního oblečení je spojený s celou řadou výhod pro velké firmy i malé podnikatele. Klíčovou výhodou je, že firma nemusí počítat s fixními náklady, ale zaplatí jen za přímo dodané služby. Pracovní oděvy pro specifická odvětví, například potravinářský průmysl či zdravotnictví, budou vždy splňovat předepsané hygienické normy. Firmy pronájmem oblečení pro zaměstnance však neušetří jen peníze, ale také čas, který by musely věnovat péči o oděvy.