Hlavní navigace

Hlídejte si cenu zlata. Jde o vaše peníze a úspora může být až několik tisíc!

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos
Chcete investovat do zlata? Vyberte si kvalitní slitky v takové hmotnosti, jakou zrovna potřebujete. Jenže i pro nákup investičního zlata platí pravidla, s jejichž pomocí můžete při pořizování jednotlivých slitků značně ušetřit. Podle objemu pořízené investice může být taková úspora i v řádech několik tisíců korun, což se už rozhodně počítá. Jak to tedy udělat, když chcete nakoupit zlaté slitky co nejvýhodněji? To se dozvíte v tomto článku, kde najdete více informací ohledně možných rozdílů mezi různými prodejci.
26. 11. 2021

Sdílet

Kde se zlaté slitky vyrábí?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Jestli přemýšlíte, odkud se tedy zlaté slitky dostupné na českém trhu berou, jde převážně o švýcarskou produkci. Zpravidla jde o nabídku od několika výrobců, takže u více obchodníků je možné narazit na v zásadě totožné zlaté slitky. Rozdíl však mnohdy spočívá v jejich ceně.¨

Na co si dát pozor, když kupujete zlaté slitky

Při nákupu zlatých slitků si dopředu ujasněte, za kolik peněz je vlastně chcete nakoupit. Rozpětí pro investici je totiž velmi široké a začít můžete s malými částkami v menších tisíci korunách, ale bez problémů koupíte i velké slitky za hodnoty v řádech deseti až stovek tisíců korun. Taková investice bývá zpravidla spíše jednorázová, ale opět záleží na vašich možnostech. Před nákupem si také ověřte, že jde skutečně o ryzí zlato se všemi potřebnými certifikáty. Nakupujte hlavně u prověřených obchodů s jasnou historií, kde máte jistotu, že půjde o kvalitní a pravé produkty.

Rozdíl mezi cenami u obchodníků se zlatem

V rámci výběru nejlepšího produktu se věnujte nejenom prověření toho, jestli je daný obchod věrohodný a solidní, ale zkontrolujte také cenu, za kterou chcete nakupovat. Připravte se na to, že nákupní cena zlata bude vyšší než to, jakou cenu ukazuje aktuálně burza. Investiční zlato se i tak dá pořídit levněji a příliš draho, protože záleží na tom, u jakého prodejce vlastně nakoupíte. I přes to, že by cena měla být stejná, jsou snadno patrné rozdíly mezi různými obchodníky.

Čím je tento rozdíl způsobený?

Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Jenže v praxi to tak není a na vině je hlavně snaha co nejvíce vydělat. Rozhodně tak nestačí, když víte, jaká je cena zlata na burze, ale musíte zvládnout vzájemně porovnat i jednotlivé nabídky.

Sledujte ceny zlata a porovnávejte nabídky od různých prodejců

V rámci nákupu investičních slitků je tak naprosto základním předpokladem pro pořízení výhodné investice srovnání cen od různých prodejců. Zadejte si název vybraného slitku do vyhledávače a snažte se vzájemně porovnat nabídky na stejný produkt. Uvidíte, že se cena mnohdy liší až o 10 %, což ve výsledku znamená rozdíly v řádech tisíců korun. A to už je v případě investice znát i při nákupu malých slitků.

Zlaté slitky bez obav nakupujte i na internetu

A kde si investiční zlato v podobě menších či větších slitků zakoupit? K dispozici jsou tradiční kamenné prodejny, kde si můžete zlato prohlédnout na vlastní oči. V dnešní době je však podstatně jednodušší vyřešit nákup investičního zlata online z pohodlí domova. Ušetříte čas nutný pro dojetí na místo a o svou investici nemusíte mít strach, protože zkušení prodejci balí zlaté slitky diskrétně a samozřejmostí je pojištění zásilky v dostatečné hodnotě. V optimálním případě tak máte k dispozici svou investic již do pár dnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).