Člověk, který se rozhoduje, jakou cestou se vydat a která z nabízených služeb je tou nejlepší možností, je velmi často nerozhodný. Jakmile má klient už určitou představu, pro který produkt by se rozhodl, tak vyvstává otázka, u které finanční instituce si spoření zvolit.
Mezi lidmi donedávna panovaly předsudky vůči menším kampeličkám a družstvům. Tyto předsudky ale v současné době již nejsou na místě, protože všemožné aféry, které dříve končili i krachem několika kampeliček jsou již dávno minulostí. Tento fakt lze také potvrdit tím, že podle posledních výročních zpráv družstev, narůstá poptávka klientů po produktech, které jsou založeny na bázi zhodnocování vložených finančních prostředků. Mezi tyto produkty se řadí ve valné většině termínované vklady, které nejčastěji současné kampeličky a družstva nabízí a mezi klienty patří k nejoblíbenějším produktům.
Ale k produktu jako takovému. Termínovaným vkladem se rozumí produkt, který má nejblíže spořicímu účtu. V praxi to znamená, že čím více peněz na termínovaný vklad uložíte, tím více jich získáte zpět. Termínovaný vklad zajišťuje vyšší výnos z Vašich úspor, díky výhodným úrokovým sazbám, jež jsou neměnné po celou dobu trvání produktu. Častá otázka klientů je, zda je výhodnější termínovaný vklad oproti stavebnímu spoření. Odpověď na toto srovnání se ovšem nedá striktně paušalizovat. Pokud bude rozhodujícím faktorem, u jakého produktu člověk naspoří víc, tak lze říci, že ano. Je ale pochopitelné, že oba produkty fungují na odlišných principech. Stavební spoření má tu výhodu, že k úroku dostáváte ročně také státní podporu, která je však v určitém smyslu limitována. Nevýhodou stavebního spoření je, že své peníze nemůžete během cyklu, který trvá několik let, vybrat. Naopak termínované vklady a spořicí účty nabízejí možnost okamžitého výběru, případně omezeného sjednanou dobou nebo výpovědní lhůtou. Oproti tomu, ke spoření touto formou nezískáte žádnou státní podporu. I v tomto případě záleží na preferencích klienta a je také dobré, využít služeb různých srovnávačů produktů na internetu.
Další častou otázkou u klientů, kteří hledají nejvhodnějšího poskytovatele termínovaných vkladů je, zda si zvolit banku nebo menší kampeličku. Při rozhodování, u jaké instituce má klient úročit své peníze je důležité, seznámit se nejen s produktem, o který má zájem, ale také se záložnou. Je to stejné, jako například u nákupu na splátky. I v této situaci lidé řeší nejen výši splácené částky, ale také poskytovatele služeb a jeho renomé. U většiny družstev a kampeliček jsou vklady ze zákona pojištěny, stejně jako u bankovních institucí.
Kampeličky a družstevní záložny mají obecně, oproti velkým bankovním domům vyšší úrokové sazby u svých produktů. To znamená, že i termínovaný vklad u menších organizací přináší jistotu a příležitost, jak dosáhnout vysokého výnosu i v době, kdy jsou u velkých bank nízké úrokové sazby. Z tohoto pohledu nemůže konkurovat družstvům žádný obdobný produkt, například u jedné z velkých bank.
Zřízení termínovaného vkladu u družstev je obecně rozděleno do třech úkonů. V prvé řadě je nutné vyplnit žádost o termínovaný vklad, a to buď elektronicky, nebo na pobočkách. Po vyplnění žádosti se stáváte členem a již můžete využívat všechny finanční produkty družstva a můžete se také podílet na řízení a rozhodování družstva na členských akcích. Následně zbývá podpis smlouvy a postupné zhodnocování Vámi vložených financí.
Nejlepší podmínky pro zhodnocení Vašich úspor nabízí termínovaný vklad od ANO spořitelního družstva, který obsazuje přední příčky i u všech hlavních srovnávačů bankovních a nebankovních produktů. Oproti konkurentům nabízí jednoznačně nejvyšší úrokové sazby na trhu, a to 3,90 % při sedmiletém vkladu. Bližší informace nejen k termínovanému vkladu naleznete na internetové adrese www.anosd.cz, nebo na pobočkách ANO spořitelního družstva.
Martin Malý, produktový specialista