Jak se do ceny započítává bonus na povinné ručení, když je auto „na firmu“?

Ilustrační obrázek Autor: unsplash.com
Ilustrační obrázek
Každé vozidlo, které se pohybuje po pozemních komunikacích, musí mít sjednané povinné ručení. Výjimkou nejsou ani vozidla takzvaně na firmu. I taková auta je třeba pojistit pro případ, že jejich provozem způsobíte někomu jinému škodu na majetku, zdraví či životě. Jak takové pojištění sjednat a jak je to s bonusy za bezeškodní průběh?
10. 2. 2022

Sdílet

Bez povinného ručení to nejde

Jak už název napovídá, povinné ručení je opravdu povinné, jeho sjednání ukládá zákon. Někdy ho označujeme i jako zákonné pojištění, oficiálně pak pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla.

Ať už ho nazveme tak či tak, jde o pojištění, které kryje řidiče pro případ, že provozem svého vozidla způsobí někomu jinému újmu. Nekryje ale škody, které vzniknou na vašem voze, k tomu je zapotřebí mít sjednané havarijní pojištění.

Proti čemu vás povinné ručení chrání?

Povinné ručení se vztahuje na situace, při kterých vznikla:

  • Škoda na životě nebo zdraví
  • Škoda na cizím majetku
  • Škoda v podobě ušlého zisku
  • Kryje i výdaje na odstranění dopravní nehody

Neochrání vás ale proti následkům škod v důsledku:

  • Řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky
  • Nevhodného použití automobilu
  • Střetu dvou a více vozidel stejného majitele
  • Střetu mezi vozidly jízdní soupravy, kterou tvoří motorové a přípojné vozidlo
  • Jízdy s vozidlem bez platné STK
  • Jízdy bez řidičského oprávnění

Jak na pojištění auta na firmu?

Povinné ručení se sjednává proti rizikům, která u vás reálně hrozí. Pojistit se můžete pro případ živelných pohrom jako povodeň nebo krupobití, srážky se zvěří nebo proti krádeži. Dle svého uvážení si můžete pojistit i čelní sklo, od věci není ani úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel.

Od klasického povinného ručení se pojištění vozidel „na firmu“ nijak neliší, snad jen v tom, že když máte víc firemních vozidel, nemusíte sjednávat pojištění pro každé z nich, ale můžete si pojistit celou flotilu v rámci jedné pojistky.

Pojistné se pak většinou platí měsíčně, čtvrtletně nebo pololetně, pojistné limity bývají pro firmy většinou automaticky vyšší, můžete se taky dost možná těšit na výhodnou cenu.

A jak je to s těmi bonusy za bezeškodní průběh, které slibují lepší cenu pojištění vozidla? Ty se v případě firemních vozidel nevztahují na konkrétního řidiče, ale na celou vaši škodní historii. Čím horší její průběh bude, tím dražší bude i pojistné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).