Kalkulačka půjček – jak si spočítat výhodnost půjčky?

Ilustrační obrázek Autor: Freepik.com
Ilustrační obrázek
Dostali jste se do situace, kdy zvažujete využití půjčky? Pak jistě hledáte nějakou, která pro vás bude nejvýhodnější, kterou budete schopni splácet a která vás ve finále nebude stát mnoho peněz.
30. 11. 2022

Sdílet

Jak ale takovou půjčku poznat? Naštěstí existují nejrůznější způsoby, jak dobrou nebo špatnou půjčku odhalit. Tím nejsnadnějším je kalkulačka půjček. Jak si spočítat výhodnost půjčky?

Zhodnoťte, zda se bez půjčky neobejdete

Určitě není dobré půjčovat si na věci, které nutně nepotřebujete. Častým nešvarem českých domácností je půjčování si na dárky, na dovolenou nebo na předměty, které nejsou potřebné, ale mají za cíl jen předvést se před ostatními. Dalším rizikem mohou být domácnosti, které jsou již zadlužené. Půjčování si dalších peněz na pokrytí zbytných věcí, je špatnou cestou, která z dluhové pasti nevede.

Nepředvídatelné situace

Přesto existují situace, kdy je třeba na půjčku sáhnout. Například když vám náhle přestane fungovat nějaký potřebný domácí spotřebič, nebo plánujete pořídit něco finančně náročnějšího, jako je třeba auto, které vás vozí do práce a podobně. Každou půjčku je ale třeba vždy pečlivě rozmyslet, abyste se nedostali například do exekuce.

Jak spočítat výhodnost půjčky

Existuje několik možností – například spočítat si půjčku pěkně po staru s kalkulačkou, tužkou a papírem. Snadnější a jistější cestou je ale například šikovná kalkulačka půjčky. Jak to funguje? Vlastně automaticky, jako srovnávač produktů.

Do kalkulačky jednoduše zadáte požadovanou cenu, vyplníte základní údaje (například délku splatnosti, rychlost poskytnutí půjčky, úroky atd.) a kalkulačka vám spočítá cenu i nabídky jednotlivých poskytovatelů půjček.

Jak srovnat půjčky

Díky této funkci tak můžete do několika vteřin vidět aktuální nabídku na finančním trhu a rozhodnout se tak pro tu ideální právě pro vás. Srovnání zohledňuje nabídku bankovníchnebankovních půjček. Každý totiž preferuje jiné podmínky. Obecně se dá říct, že:

  • bankovní půjčky bývají o něco levnější, na druhou stranu mají náročnější podmínky na dosažení půjčky (například ručení, výpisy z banky a podobně),
  • nebankovní půjčky pak často tak přísné podmínky nemají, ale zase bývají o něco dražší, ovšem jsou většinou i pružnější, požadovanou částku můžete mít už do několika hodin (nebo minut) a klidně i v hotovosti.

Jaké výhody má kalkulačka půjček

Výhod je celkem hodně. Předně jde o to, že nemusíte složitě obcházet nebo oslovovat různé poskytovatele půjček, nabídky máte pohromadě. Jsou přehledné a snadno si můžete mezi jednotlivými finančními produkty vybírat.

Kromě toho můžete volit hned z několika typů půjček, jako jsou klasické spotřebitelské úvěry, hypotéky, půjčky do výplaty nebo a peníze využít například na nákup pračky. Vyřešit si tak snadno a rychle složitou finanční situaci není žádný velký problém.

Autor: Freepik.com

Podle čeho půjčky vybírat

Samozřejmě téměř pro všechny bude rozhodující délka, a především výše splácení. Ale někdy se vám i na pohled výhodná půjčka může prodražit. Důležitý je totiž i úrok a RPSN, což v konečném důsledku ovlivní konečnou sumu, kterou za dluh zaplatíte.

Úrok

Abyste přišli na to, jak vám vychází úrok, potřebujete znát jen tři data. Je to výše jistiny – částky, kterou si půjčujete, potom sazba – tedy úrok od poskytovatele půjčky, a nakonec také doba splatnosti – ta může být v týdnech, měsících nebo letech.

úrok = (jistina x úroková sazba x délka splatnosti) / 100

RPSN

Ještě důležitější než úrok, je pak roční procentní sazba nákladů, tedy RPSN. V tomto čísle je pak často skryto hodně poplatků a nákladů (například poplatek za vyřízení úvěru, za čerpání úvěru, za správu úvěru, pojištění, akontace atd.). Výpočet už je ovšem velmi složitý. Každopádně zvlášť u dlouhodobých půjček je třeba počítat, že vysoké RPSN půjčku prodražuje. Vždy je proto třeba vědět, kolik přesně na konci splácení zaplatíte, a to ještě před tím, než se pro půjčku opravdu rozhodnete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).