Konflikt na Ukrajině ovlivňuje investiční strategie

Ilustrační obrázek Autor: Freepik
Ilustrační obrázek
Současná situace na Ukrajině se dotkla mnoha lidí. Velký vliv měla také na investiční trh. Jaký bude jeho vývoj a jak se zachovat?
15. 3. 2022

Sdílet

Aktuální události na Ukrajině se projevují v mnoha oblastech a ekonomika není výjimkou. Zajímavé je sledovat, jak se nynější situace odráží na investičních trzích.

Prvotní šoková reakce nahrávala  panice, ta se projevila především iracionálním chováním některých investorů. Svoji významnou roli v tomto ohledu sehrály moderní technologie, které posloužily jako dobrý sluha, ale zlý pán a byly spíše katalyzátorem tržní paniky. Právě díky nim byli lidé schopni během několika vteřin změnit své investiční plány a ještě více rozdmýchat paniku na trhu.

Ekonomická přezíravost

Na investičním trhu podobná situace panovala již několikrát. Nelze se proto divit, že investiční trh na tyto situace  v globálu reaguje poměrně vlažně. Proč se tomu tak děje nám napoví pohled do minulosti, kdy lze v obdobních situacích vypozorovat opakující se trend.

Právě pohled na minulé vývoje tržní a investiční situace může dát mnoha investorům jasnou nápovědu. Nejdříve přichází prvotní šok, který způsobí ochlazení celého trhu. Po tomto, někdy až markantním propadu, se trh velmi rychle „oklepe“ a vrátí se do normálu. Častým jevem je také to, že po skokovém poklesu přichází skokový nárůst, který v mnoha případech překonává původní hodnoty.

Z pohledu globální ekonomiky je aktuální situace jenom geopolitickým rizikem, na které trh nahlíží s jistou dávkou přezíravosti. Trh na rozdíl od investorů nepouští k rozhodování emoce. Pro tržní systém se jedná pouze o jedno z dalších rizik, se kterými se v minulosti již mnohokrát vyrovnal. V tomto ohledu je ekonomika zcela nekompromisní a jedná se o další z mnoha výkyvů, na který je potřeba rozumně reagovat, protože trhy a ekonomika své principy nemění a aplikují je s jasnými pravidly.

Investovat hlavně s chladnou hlavou

Je tak logické, že nyní mají investoři tendenci podléhat panice a uchylovat se k unáhleným rozhodnutím. Ovšem při pozorném pohledu do historie se vždy ukázalo, že investoři, kteří zachovali při podobných událostech chladnou hlavu a nepodléhali svým emocím, vyšli z celé situace lépe než ti, kteří jednali pod jejich vlivem.

Když k aktuální politické situaci připočteme také fakt, že Evropa je navíc svírána v neúprosném klinči inflace a ta tuzemská již několik měsíců bourá historické hranice, tak chladná hlava je v oblasti investic více než na místě. Z podobných situací vždy vycházejí se vztyčenou hlavou ti investoři, kteří se dlouhodobě drží svého jasného investičního plánu.

„Určitý pokles investic jsme zpočátku zaznamenali. Jsme ovšem přesvědčeni, že investoři si zachovají chladnou hlavu a jejich investiční apetit se jim opět navrátí,“ komentuje stávající situaci Vít Endler, CEO crowdfundingové investiční platformy finGOOD.cz

#ZaUkrajinu

FinGOOD se rozhodl také zareagovat na aktuální politickou situaci finančním darem. Zašle proto část ze svých březnových poplatků na pomoc Ukrajině. V tomto směru spojil síly s jiným druhem crowdfundingu, a to s příspěvkovým crowdfundingem prostřednictvím platformy Donio. Jejím prostřednictvím zašle peníze na pomoc lidem, kterých se současná situace na Ukrajině přímo dotýká.

„Crowdfunding tu odjakživa byl pro lidi, a i my ve finGOODu cítíme za svou povinnost v této situaci pomoci,“ vysvětluje Endler, co společnost k tomuto kroku vedlo.

Každá z investic od individuálních investorů tak získá zcela nový rozměr a přes 5100 investorů se bude moci podílet zprostředkovaně na pomoci ukrajinským lidem, kterým se ze dne na den otočil život o 180 stupňů. Investice na finGOOD.cz tak v průběhu celého měsíce získají zcela nový rozměr a jejich smysl bude větší než kdykoliv předtím.

Ve zkratce lze současnou situaci zhodnotit tak, že chladná hlava a přesně stanovený investiční plán jsou více než na místě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).