Leadership není management: 3 zásadní rozdíly, které odlišují leadera od manažera

Ilustrační obrázek Autor: Ilyafs / Shutterstock.com
Ilustrační obrázek
Když dva dělají totéž, není to totéž. Pojmy manažer a leader bývají mezi lidmi často zaměňovány, jde však o pozice docela rozdílné.
29. 6. 2023

Sdílet

Jeden z nich totiž lidi řídí a kontroluje, zatímco toho druhého lidé na cestě za jeho vizí přirozeně následují. Víte, který je který? Pojďte se s námi podívat na 3 zásadní rozdíly, které autentický leadership odlišují od top managementu. 

Co je to leadership? 

Označení leadership vychází z anglického slova leader (vůdce), volně se dá tedy přeložit jako „vůdcovství“. Definice říká, že jde o styl vedení, kdy jeden člověk udává vize, cíle a směr, jak jich dosáhnout, a ostatní lidé jej přirozeně a z vlastní vůle následují – díky jeho vášni pro práci, vlastnostem a chování k ostatním.  

Leader nemusí být vždy nutně vedoucím pracovníkem. Snadno se do jeho pozice může dostat jakýkoliv člověk ve firmě, který ostatní lidi inspiruje, podporuje a pozitivně motivuje k dosažení cílů. Od manažera se liší zejména v těchto 3 ohledech: 

1) Leader představuje vize, manažer stanovuje pevné cíle 

Zatímco svět manažera je striktně nalinkovaný a točí se kolem tabulek, harmonogramů a pevně stanovených termínů, leader je tak trochu bohém. Manažer většinou stanoví pevný cíl a činnosti potřebné k jeho dosažení rovnou rozdělí mezi jednotlivé podřízené.

Každý krok má pečlivě naplánovaný a jeho plnění kontroluje pomocí propracovaných projektových systémů a tabulek.  

Leader má oproti němu především svou vizi. Tuhle představu však dokáže lidem vykreslit do nejdrobnějších detailů a každého pro ni nadchnout tak, že mu rád pomůže, aby se stala skutečností.  

2) Leader se zaměřuje na lidi, manažer hlavně na čísla 

Manažer potřebuje ke své práci čísla. Každému z týmu stanoví individuální úkoly a cíle, kterých je třeba dosáhnout, a průběžně vyhodnocuje efektivitu jejich plnění. Nejdůležitější je pro něj dodržování pracovních procesů a dosahování stanových výsledků

V leadershipu jsou na prvním místě lidé. Leader jim naslouchá, inspiruje je a zaměřuje se na budování vztahů – díky tomu si okolo sebe velmi snadno tvoří komunitu loajálních následovatelů. 

3) Leader má přirozenou autoritu, autoritu manažera udává struktura podniku 

Manažer většinou důvěřuje prověřeným systémům a do experimentů se příliš nehrne. Jako autorita působí na členy týmu ve většině případů pouze díky podnikové hierarchii „nadřízený vs. podřízený“. 

Leader se nebojí pustit do neznámých vod, je ochotný riskovat a téměř nic pro něj není nemožné. Nabízí nové možnosti, jak vizí dosáhnout, a nebojí se ani případného neúspěchu. Odpovědnost dovoluje převzít i jednotlivým členům týmu, podporuje je a vybízí k vlastní invenci. I proto si získává jejich autoritu zcela přirozeně, aniž by musel být jejich nadřízeným. 

Zkuste transformační leadership 

Poznali jste se spíš v popisu typického manažera? Žádný strach. I z manažera může být skvělý leader. Nevzdávejte se svých tabulek a projektových nástrojů, ale zkuste k tomu navíc občas vyzkoušet nějakou inovaci a víc se věnovat jednotlivým členům týmu.  

Představte jim kromě striktně vytyčených cílů i svou vlastní vizi, upevňujte své vztahy, posilujte vzájemnou důvěru, podporujte je a pozitivně motivujte. Uvidíte, že se změnou vašeho způsobu vedení se začne měnit i přístup členů týmu k jejich práci – a bude to znát i na vašich výsledcích.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).