Co se likvidací vůbec rozumí
Likvidací společnosti se rozumí vymazání společnosti z obchodního rejstříku, tedy zrušení právního subjektu, přičemž tato společnost nesmí být předlužená. Pokud je firma v likvidaci, musí před jejím vymazáním z obchodního rejstříku nejprve dojít k vypořádání majetkových vztahů, a proto celý proces zabere nějaký čas. Jinak je tomu v případě likvidace zadlužené firmy, tedy v situaci, kdy je společnost předlužená, a její majetek nestačí na úhradu dluhů. Pak je nutné namísto procesu zrušení firmy podstoupit insolvenční řízení, které také vede k zániku společnosti.
Výsledkem jakéhokoli zrušení firmy je výmaz této společnosti z obchodního rejstříku a zánik firmy.
Důvody pro zrušení společnosti mohou být různé. Buďto se jedná o impuls na straně společníků, nebo je tento krok nařízen na základě soudního rozhodnutí (poté jde o tzv. nucené zrušení společnosti).
Příklady, proč dochází ke zrušení společnosti:
-
vypršení doby platnosti, pokud byla založena na dobu určitou,
-
dosažení účelu, ke kterému byla tato obchodní korporace založena,
-
úmrtí některého ze společníků společnosti,
-
neschopnost společnosti déle jak 1 rok vykonávat svou činnost a plnit svůj účel,
-
neschopnost řešit spory mezi společníky.
Je také potřeba rozlišovat zrušení společnosti a její zánik. Zrušení společnosti probíhá dvěma způsoby – s likvidací, nebo bez likvidace. Samotný zánik společnosti pak nastává v den výmazu firemního záznamu z obchodního rejstříku. Zánik i zrušení korporace upravují nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Podle těchto zákoníků dochází nejdříve k zrušení společnosti, po kterém následuje zánik firmy.
Postup likvidace
Společnost se ruší s likvidací v případě, že nemá ekonomické, věcné ani právní pokračování, tedy ve chvíli, kdy podnikatel ukončuje veškeré své podnikatelské aktivity. Nejdříve se o zrušení společnosti musí hlasovat na valné hromadě, pokud to určuje společenská smlouva. Poté je třeba zjistit, zda má rušená společnost vyřízené veškeré zakázky a pohledávky (když by totiž byla společnost předlužená, musí se od zrušení s likvidací upustit a zahájí se insolvenční řízení). Následně je veškerý majetek společnosti zpeněžen, získaný obnos se zdaní srážkovou daní a likvidační zůstatek se rozdělí mezi společníky. Poté lze postoupit k výmazu firmy z obchodního rejstříku, který vede k jejímu zániku.
Kdy se firma ruší
Ke zrušení společnosti bez likvidace dochází tehdy, pokud se společnost převádí na nového právního nástupce – tedy na novou či již existující společnost, anebo v případě, že se společnost sloučí s jiným podnikatelským celkem. Majetek i závazky tak přecházejí na právního zástupce nové firmy. Zrušení společnosti bez likvidace zahrnuje procesy, jako je fúze společnosti, převod jmění na společníka, rozdělení nebo změna právní formy společnosti. Jediná věc, na kterou je při zrušení firmy bez likvidace nutno myslet, je podání daňového přiznání. To je potřeba dodat na finanční úřad nejpozději do konce následujícího měsíce po rozhodnutí o přeměně společnosti. V případě, že nebyl proveden zápis přeměny společnosti do obchodního rejstříku, se předpokládá, že k přeměně společnosti vůbec nedošlo. Společnosti, které měly přeměnou zaniknout, jsou povinny odevzdat daňová přiznání k datu řádného zdaňovacího období.
Existuje také nucené zrušení společnosti, o němž se zpravidla rozhoduje během soudního řízení a soud je povinen ještě před vydáním rozsudku poskytnout vlastníkům společnosti přiměřenou lhůtu na nápravu. Důvody, pro které může soud rozhodnout o zrušení subjektu, jsou pevně stanoveny např. v novém občanském zákoníku a v zákoně o obchodních korporacích. Návrh na zrušení obchodní společnosti pak může vznést jakákoliv osoba, která má na dané situaci právní zájem, anebo státní zastupitelství – v případě, že na dané situaci shledá závažný veřejný zájem.
„Celý postup zrušení firmy není tak jednoduchý, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. V případě, že majitel firmy o její likvidaci uvažuje, je rozhodně výhodnější obrátit se na ty správné odborníky. V rámci likvidace společnosti jsme v Jake&James Accounting schopni vyřešit všechny právní úkony spojené s procesem, jímž společnost v likvidaci prochází. Jedná se například o jmenování likvidátora, tvorbu návrhu na rozdělení likvidačního zůstatku aj. Vyřídíme nejen veškerou potřebnou dokumentaci (sepsání notářského zápisu, oznámení společnosti o vstupu do likvidace, návrhu na výmaz společnosti z obchodního rejstříku aj.), ale také řádné vymazání společnosti z obchodního rejstříku, popřípadě její prodej (v případě zájmu a po dohodě),“ říká Mgr. Ondřej Kovář, advokát a odborník na likvidaci společností v Jake&James Accounting.