Manažeři často rozhodují na hraně zákona. Kde získají právní jistotu?

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Každý top manažer nebo výkonný ředitel je denně v kontaktu se zaměstnanci, komunikuje s úřady a státními orgány.
7. 9. 2020

Sdílet

Manažeři vystupují jménem firmy, a i menší etický nebo obchodní přešlap je může poslat k soudu o vymáhání náhrady škody. Přečtete si, co mohou čeští manažeři udělat pro to, aby bezpečně prokličkovali mezi paragrafy a zorientovali se v obchodních smlouvách, veřejných zakázkách nebo konkurenčních doložkách.

Znalost práva předchází sporným situacím

Vrcholový manažer nese zodpovědnost za svá rozhodnutí, za jednání lidí v jeho týmu i za vystupování celé firmy. Někteří manažeři chtějí firmě ušetřit peníze tím, že každodenní právní úkony řeší bez hlubšího vzdělání a na vlastní pěst. Tím však sebe i firmu vystavují velkému riziku.

Aby manažer chránil sebe, firmu i zaměstnance, musí předcházet těmto situacím se znalostí

  • pracovního práva,
  • správního práva,
  • občanského práva,
  • hospodářského a obchodního práva,
  • autorského práva,
  • daňového a finančního práva,
  • mezinárodního práva
  • a práva, které ošetřuje ochranu duševního vlastnictví a osobních údajů.

„V našem programu Právo v podnikání učíme manažery principy mimosoudního řešení sporů – jinak také mediace. Představte si firmu, které stojí výroba kvůli tomu, že ji dodavatel nedodal včas materiál. Háček je v tom, že se dopravce s materiálem vyboural a tím materiál zničil, ale zpozdil i dodávku důležitých součástek. Vyhrocený spor místo soudu usměrní pár sezení efektivní právní mediace pod vedením zkušeného manažera. Ten vyřeší spor levně a rychle,“ popisuje situaci Jiří Koleňák, prorektor pro strategii a rozvoj z NEWTON University

Aby se manažeři nepříjemným situacím vyhli, musí vyvážit vlastní znalosti práva se spoluprací s právními experty.

Schopnost vyhledat kvalitního odborníka dělá mistra

S vhodnými znalostmi si manažeři dokáží vybrat kompetentního právníka, se kterým jednají po dobu celé kauzy. Například pokud manažer firmy narazí na porušení konkurenční doložky. 

„Když víte, že v oboru přicházíte s něčím úplně novým, pojistěte si, že vám s nápadem na novou funkci softwaru neuteče třeba některý z programátorů. Například formou konkurenční doložky. Samozřejmě nesmí být moc tvrdá, protože by se vám pod to nikdo nepodepsal, ale nemůžete ji ani odfláknout, protože správná formulace je klíčová. Se základními právními znalostmi ji sepíšete sami, kompetentní právník ji pak může jen zkontrolovat,“ radí Marek Čevelíček, CEO webdesignové firmy Liquid Design.

Zkušení manažeři v těchto situacích navrhnou postup, kterým ochrání zájmy firmy a získají finanční kompenzaci za neoprávněné vykonávání odborných prací nebo zneužívání informací.

Znalosti i přehled předá přesně mířené vzdělání

Jistota, že se v každé situaci rozhodli podle zákona a že je nemusí polévat studený pot pokaždé, když dostanou do ruky obálku s barevným pruhem, je pro manažery osvobozující. Proto někteří usedají do lavic postgraduálních oborů práva v podnikání, které je přesně vyprofilované pro jejich potřeby. 

„Naše škola je v kontaktu s širokým okruhem odborníků z akademického prostředí i praxe, kterým říkáme profesní rada. Tou prochází obsah všech programů formou připomínkového řízení. Tak se nám daří pokrýt oblasti práva, které jsou pro manažery skutečně užitečné,“ popisuje Jiří Koleňák z NEWTON University.

Do ročního distančního studia Práva v podnikání na NEWTON University vstupují studenti po přijímacím pohovoru a sezkušenostmi z různých oborů. Uchazeči za sebou musí mít praxi na vedoucí pozici, nebo musí být absolventy libovolné vysoké školy.

„Náš program Práva v podnikání se skládá z 9 víkendových seminářů, individuálních konzultací a jednoho výcvikového bloku, kde se věnujeme osobnostnímu rozvoji lidí. Ve výcviku projdou studenti tréninkem soustředění na určité informace v právních jednáních, ukážeme jim jak na analýzu velkého množství dat a další řadu užitečných dovedností, jako je třeba psychohygiena,“ líčí Jiří Koleňák.


Na detaily o programu Právo v podnikání se zeptejte osobně, na dni otevřených dveří v NEWTON University, prorektora Jiřího Kleňáka 8. září v Praze nebo 9. září v Brně. 

Vzdělávání prospěšné pro soukromý i veřejný sektor

Ve státní správě se manažeři potýkají s vypisováním veřejných zakázek nebo vyhodnocováním předpokladů pro získání dotací. Strana státu vyhotoví zadání tak, aby bylo srozumitelné, šetřilo veřejné peníze a nebylo v rozporu se zákony. Manažeři z druhé strany musí zadání uchopit a zorientovat se v zákonech i v právním jazyce.

„Denně mi na stůl přistávají dokumenty, ke kterým potřebuji právní základ. Například podněty k účasti v zajímavých veřejných zakázkách. Na mně je pak vyhodnotit, zda se jí můžeme zúčastnit a navrhnout postup, abychom získali třeba zakázku na tvorbu webu ve veřejném sektoru,“ objasňuje Ondřej Nádvorník, jednatel marketingové agentury FINLEY AGENCY.

Školy s právním vzděláním pro manažery pomohou orientaci i v této problematice. „Uchazeč nemusí být jen z podnikatelské sféry. Při přijímacím pohovoru hodnotíme, zda má uchazeč dostatek zkušeností a je schopný si vytvořit osobní zakázku. Tedy nastavit si cíl, kterého chce s právním vzděláním dosáhnout, což někdo zvládne i po roce vypisování veřejných zakázek,“ vysvětluje Jiří Koleňák.

Top manažeři by proto neměli ztrácet čas na právnických fakultách, kde je vzdělání sestavené pro právníky, kteří řeší podnikové spory nebo velké kauzy. Naopak úzce zaměřené podnikatelské právo otevře manažerům rozhled a poslouží jim lépe k tomu, aby získali tolik potřebnou jistotu v zákonech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).