Nová certifikace pro notebooky: Project Athena

Každý chce tenký notebook s dlouhou výdrží a dotykovým panelem. Proto je tu nový standard zvaný Project Athena.
5. 5. 2020

Sdílet

Základní myšlenka certifikace Project Athena

Vybrat si kvalitní notebook na práci nebo zábavu je pro mnoho uživatelů zbytečně náročné. Hromadě hardwarových konfigurací často rozumí jen úzká skupina geeků a ne každý má takového přítele na telefonu k dispozici. Intel proto definoval tři základní oblasti, ve kterých musí moderní zařízení vynikat tak, aby to mělo pro každého uživatele viditelný přínos. Tady jsou:

  • Notebook musí být okamžitě po probuzení připravený k práci včetně bezpečného přihlášení k uživatelskému účtu.
  • Výkon na baterii bude za každých okolností identický jako při zapojení do sítě.
  • Uživatelsky přívětivý dotykový displej s Full HD rozlišením a úhlopříčkou 12 až 15,6”.

Výsledkem toho všeho je úplně nový stupeň certifikace pro notebooky zvaný Project Athena, symbolizovaný nálepkou, kterou se bude pyšnit každý výrobce. A samozřejmě se takové notebooky objeví i v nabídce na Alza.cz.

10. generace mobilních procesorů Intel pohání ty nejlepší notebooky

S novými mobilními procesory Intel® Ice Lake si zajistíte výrazný výkonnostní posun vpřed. Intel se totiž technologicky vůbec nezastavil, a naopak přidává do kroku. Ostatně s vyšším výkonem získáte i delší výdrž baterie, silnější grafický čip nebo podporu nejmodernějších technologií v čele s Thunderbolt™ 3 (USB-C) nebo Intel® WiFi 6. Jsou to zkrátka procesory, které obslouží všechny typy uživatelů včetně nejnáročnějších profesionálů.

Díky úspornému výrobnímu procesu jsou čipy Intel Ice Lake výkonnější, a dokonce používají zbrusu nové technologie strojového učení a AI jako Intel® Deep Learning Boost. Díky tomu výrazně klesá spotřeba, což ve výsledku znamená, že takový notebook zvládne klidně i 9 hodin reálného provozu (připojení na WiFi, mnoho otevřených oken prohlížeče), případně až 16 hodin při sledování lokálně uloženého videa.

To jsou parametry, které vám budou závidět i majitelé mnohem dražších zařízení včetně Apple MacBook. Ostatně Project Athena je plánovaný jako přímá konkurence právě pro notebooky od společnosti Apple.

A na to slyší i výrobci, kteří uvedli hned několik laptopů vyhovujících certifikaci Athena Project. Namátkou jmenujme Dell XPS 13. Acer Swift 5, HP Spectre x360 nebo vybrané modely úspěšné řady Lenovo Yoga. A jeden z nich si rovnou představíme trošku podrobněji.

Představujeme Lenovo Yoga C940–14

Typickým zástupcem notebooků s certifikací Project Athena je Lenovo Yoga C940–14. Tento konvertibilní krasavec je totiž postaven z prémiových materiálů a plně využívá právě novou 10. generaci mobilních procesorů Intel® Core™. Celokovové tělo s rozměry 320 × 216 × 18 mm má hmotnost jen 1,36 kg, takže vás během častého přenášení nijak neomezí. Dotykový displej lze navíc otočit tak, že notebook používáte jako tablet nebo v tzv. režimu stanu pro pohodlné sledování videa. 

Mezi konektory se nachází stále žádané USB-A, ale také hned dva USB-C porty s podporou rozhraní Thunderbolt™ 3. Díky tomu se stačí jediným kabelem připojit k monitoru a ten využít například jako dokovací stanici. Samozřejmostí je integrovaná WiFi nejvyšší třídy 6 a poslední generace rozhraní Bluetooth 5. Ideální například pro připojení bezdrátových sluchátek.

Kvalitu celého notebooku podtrhuje excelentní výdrž baterie, která při sníženém jasu a sledování videa dosahuje až na impozantních 16 hodin. Samozřejmě však v plné zátěži a s naplno rozsvíceným displejem se dočkáte výdrže zhruba kolem 6 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).