Vláda premiéra Petra Fialy zveřejnila své programové prohlášení v pátek sedmého ledna. Dotkla se řady oblastí a mezi nimi samozřejmě i energetiky a ekologie. Vláda se chce ve velkém zaměřit na oživení fotovoltaiky.
„Přispějeme k rehabilitaci fotovoltaiky, protože ji považujeme v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj. Přispějeme ke zřízení nových fotovoltaických zařízení na minimálně sto tisících střech do roku 2025,“ píše se v programovém prohlášení.
Odborníci tuto iniciativu vítají. Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy znamená 100 000 solárních střech asi 200 megawattů nového výkonu ročně, což je pro další evropské státy poměrně běžná hodnota.
Boom fotovoltaiky už v ČR začal
Odstartuje nová vláda tímto prohlášením boom FVE? Nikoliv, protože ten už začal. Zájem o fotovoltaické elektrárny je v posledním půl roce vysoký, a to zejména kvůli zvyšujícím se cenám energií. Elektřina je drahá, k tomu si přidejte ukončení činnosti jednoho z velkých dodavatelů. Mnoho Čechů už pochopilo, že je vhodné vydat se zelenou cestou. Vzhledem k vysokým cenám elektřiny je teď návratnost počáteční investice podstatně kratší. Fotovoltaika je nyní suverénně nejlevnějším zdrojem elektřiny.
Fotovoltaika však bude zdražovat
Před deseti lety byste za 1 MWh energie vyrobené fotovoltaikou zaplatili 400 $, dnes už je to méně než 50 $. Ceny solárních panelů totiž výrazně klesly, panely jsou navíc ještě účinnější než v minulosti. Velmi dobře dokáží fungovat asi deset let, pak se jejich účinnost mírně snižuje, avšak stále je skvělá.
Faktem ale je, že cena fotovoltaiky se v roce 2022 bude určitě zvyšovat. Na vině je rovnou několik faktorů. Kvůli covidu a dalším problémům je snížená dostupnost materiálu, panely, střídače i další komponenty fotovoltaických elektráren jsou dražší a to bude samozřejmě zvyšovat i ceny samostatných elektráren.
Svůj termín pro instalaci fotovoltaiky si rezervujte co nejdříve
Dalším problémem je, že v Česku je aktuálně velký nedostatek pracovníků, kteří by byli schopní FVE montovat. Instalační firmy jsou zahlceny poptávkami, protože s vysokými cenami elektřiny si chce energii každý vyrábět raději sám. Kdo tedy o fotovoltaice uvažuje a chce ji využívat ještě letos, měl by si co nejdříve domluvit schůzku s odborníky. Ti pomohou vybrat vhodné řešení a dají konkrétní termín instalace. Čím dříve, tím lépe. Ideálně do léta, protože právě v letních měsících je logicky výroba elektřiny největší. V ČR nemáme podmínky pro to, aby mohla domácnost celoročně fungovat pouze na elektřině vyrobené z FVE, avšak i přes zimu je úspora díky fotovoltaickému řešení značná.
Počítat lze s podporou od vlády
Nová vláda bude samozřejmě pokračovat v podpůrných programech. Přímo ve vládním programu se píše: „Budeme pokračovat v programu Zelená úsporám (zateplování, výměna kotlů, instalace FVE ve spojení s bateriemi, tepelná čerpadla s FVE).“
Na podzim 2021 začala platit nová varianta dotačního programu Nová zelená úsporám 2030, s níž je pořízení FVE ještě výhodnější. Výše dotace vždy záleží na velikosti bateriového úložiště a instalovaném výkonu FVE. Konkrétně lze od vlády získat 45 000 až 205 000 Kč. S vyřízením dotací samozřejmě pomůže firma, jež FVE instaluje.
Vládní program však nepočítá pouze se sluneční energií, chce se zaměřit také na větrné elektrárny, obnovitelné technologie obecně, sdílení energie a energetické komunity. Všechno tohle je jistě krok správným směrem.