Hlavní navigace

Pět důvodů, proč mít notebook s OLED displejem

Ilustrační obrázek
Jaké jsou výhody OLED displejů a proč se jedná o dobrou volbu vzhledem k vašemu zdraví a produktivitě?
23. 3. 2021

Sdílet

1) Vizuální pastva pro oči s dokonale živými barvami

Panely OLED, které najdeme třeba v noteboocích ASUS ZenBook, pokrývají 100 % barevného prostoru DCI-P3 a 133 % sRGB. Díky tomu jsou schopny zobrazit výrazně více barev než displeje, které takto vysokým pokrytím nedisponují. Barvy zobrazované OLED displeji jsou proto živější, realističtější a hlubší, což je skvělé jak při sledování filmů, tak při práci s fotografiemi či videem.

2) Redukce modrého světla pro lepší spánek a povzbuzení mozku 

Podsvícení LCD monitorů je vydatným zdrojem modrého světla, které může narušovat náš denní (cirkadiánní) biologický rytmus. Zjednodušeně řečeno příliš mnoho modrého světla (obzvláště ve večerních hodinách) způsobuje náchylnost k úzkostem a snižuje kvalitu spánku. OLED displeje pracují na posunuté vlnové délce, která výrazně omezuje (až o 70 %) přísun modrého světla. Toto přefiltrované světlo navíc zvyšuje kognitivní výkon mozku, což oceníte především během práce přes den. Svými slovy to potvrzuje i Hynek Medřický, Světlonoš, badatel, ochránce přírody a vynálezce prokognitivního osvětlení Spectrasol a biodynamické žárovky Vitae.


3) Černá, která je opravdu černá  

Běžné displeje založené na technologii LCD zpravidla nejsou schopny zobrazit pravou černou, protože všechny, s výjimkou některých televizí, využívají podsvícení, které je neustále aktivní po celé ploše obrazovky. Výsledkem je, že černá není černá, nýbrž spíše šedá. Černá, jakou zobrazují OLED displeje, je naproti tomu dokonalá. Jednotlivé pixely se totiž při zobrazování černé prakticky zhasnou. To významným způsobem zvyšuje kontrast displeje, a tedy i jeho dynamický rozsah neboli rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším zobrazitelným bodem.

4) Perfektní obraz i při nízkém jasu 

Ve večerních hodinách je vhodné snižovat intenzitu vnímaného světla, což znamená i snižování jasu používaných displejů. LCD/LED obrazovky ale trpí zásadní nedokonalostí, a tou je menší pokrytí barevného gamutu při snižování intenzity podsvícení. Zkrátka to znamená, že čím nižší je jejich jas, tím méně barev jsou schopny zobrazit. Obraz pak není tak kvalitní ani přesný. OLED ničím takovým netrpí a pokrytí barevného prostoru zůstává stejné nezávisle na úrovni jasu. I při sníženém jasu ve večerních hodinách tak můžete pracovat na displeji, jehož barvy jsou bohaté, živé a přesné.


5) Ultra plynulý obraz s minimální odezvou 

Další z výhod, kterými se OLED technologie může chlubit, je velmi nízká odezva. Průměrná odezva LCD obrazovky běžného notebooku činí asi 10 milisekund. U OLED displejů v noteboocích ASUS je 50krát rychlejší a dosahuje hodnoty 0,2 ms. Díky minimální odezvě je obraz ostrý i při velmi rychlých pohybech. Nehrozí tak, že je rychle se pohybující obraz rozmazaný a není možné v něm rozlišit detail. Nízkou odezvu obvykle vyžadují hráči rychlých počítačových her, ale výborně se hodí i při sledování akčních filmových scén nebo sportu.

Notebooky ASUS s OLED displejem koupíte na Alze

OLED displeje notebooků ASUS zkrátka musíte vidět. Hloubka a živost jejich barev je něco, co vám jiný displej neposkytne. Redukce modrého světla zase přispěje ke zdravějšímu vyznění stovek hodin trávených u počítače. Nejlevnější ASUS ZenBook s OLED displejem je navíc dostupný za velmi příjemnou cenu, takže už nezbývá moc důvodů, proč se vracet k LCD.Zde se podívejte se na nabídku těchto moderních notebooků.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).