Privátní cloud od Microsoftu může být definován jako evoluce stávajících virtualizačních technologií. Pro společnost to v praxi znamená, že při přechodu na privátní cloud se její IT specialisté nemusí školit na nové technologie, firma nehledá nové dodavatele, ale pouze plynule rozšiřuje svou serverovou infrastrukturu o další nástroje. Ty jí následně pomohou snížit provozní náklady.
O privátním cloudu by měly přemýšlet zejména ty společnosti, které provozují větší množství serverů a/nebo mají servery ve více oddělených lokalitách a plánují svoji serverovou infrastrukturu lokalizovat.
V čem tedy privátní cloud přesně spočívá? Kromě stávající virtualizační technologie Hyper-V na systému Windows Server 2008 R2, kterou už velká část firem používá, přináší kompletní portfolio nástrojů pro automatizovanou správu a údržbu rodiny System Center. Ty se přitom umějí postarat i o správu další IT infrastruktury, jako jsou síťová úložiště, síťové prvky nebo třeba desktopy a notebooky. A dokonce umějí kooperovat i s nástroji třetích stran. Díky zmíněným nástrojům firma ušetří personální kapacity a eventuální komplikace se servery bude moci řešit ještě předtím, než je pocítí sami uživatelé. Posledním krokem k privátnímu cloudu je pak nástroj Virtual Machine Manager Self-Service Portal. Ten zavádí prvek samoobslužnosti důležitý zejména pro větší společnosti s velkým množstvím požadavků na IT oddělení. Například vytvoření nového poštovního serveru pro externí obchodní službu zvládne běžný uživatel prostřednictvím internetového prohlížeče během několika minut, aniž by k tomu potřeboval využít znalostí IT oddělení. Nové servery jsou přitom zcela automaticky začleňovány do stávající struktury, a to včetně napojení na monitoring či automatické zálohování a obnovu dat. Více informací je k dispozici na www.microsoft.cz/privatnicloud.