Stále více developerských projektů využívá crowdfunding. Jaké jsou jeho výhody?

Ilustrační obrázek Autor: freepik.com
Ilustrační obrázek
S neustále rostoucím tlakem na výstavbu nových bytových jednotek roste také poptávka po financování developerských projektů. Ty často narážejí na neochotu bank financovat projekt v jeho raném stádiu. Stále více společností se tak obrací na investiční crowdfunding, který se stává prvním krokem před úspěšným bankovním financováním.
23. 11. 2021

Sdílet

Spojení developmentu a crowdfundingu

Přední pozici v investičním crowdfundingu zastává platforma finGOOD.cz. Ta si už od začátku roku buduje silné postavení právě ve financování developmentu menších a středních projektů. Podíl developerských investičních příležitostí, které finGOOD nabízí své svým 4200 investorů, se pohybuje okolo 30 % z celkové nabídky. 

FinGOOD má v této oblasti za sebou mnoho spokojených klientů. Na svůj vrub si může připsat například úspěšné financování výstavby bytového domu za 50 milionů korun, do kterého investovalo 1205 investorů. Ti si mezi sebe rozdělili zisk 3,4 miliony korun. Důkazem toho, že moderní forma financování se dá spojit také s moderní výstavbou, je společnost RMR tech. Ta se věnuje výstavbě ekologických domů z lodních kontejnerů a na tuto platformu si přišla pro 100 milionů.

5 milionu během 13 minut

To, že se developerské projekty těší nebývalému zájmu investorů, dokazuje i poslední developerský projekt společnosti Henderson Invest s.r.o. Ten na finGOODu zaujal 146 individuálních investorů, kteří během rekordních 13 minut zafinancovali částku 5 milionů korun! 

Společnost Henderson Invest tak během krátké chvíle získala potřebné prostředky na koupi bytového domu. K získání financí na jeho rekonstrukci se opět chce spojit s touto crowdfundingovou platformou. 

Jaké výhody crowdfunding přináší?

Pro developerské projekty je to především rychlost, která je často rozhodujícím faktorem. Své o tom ví pan David Rybka, majitel stavební společnosti Rybka stavby, který spolupráci zhodnotil následovně: „Na finGOOD jsem se obrátil, protože už jsem měl s nimi výbornou zkušenost z předchozích projektů a věděl jsem, že zde nebudu ztrácet drahocenný čas.“.

Právě progresivní a moderním přístup k hodnocení celého projektu, je hlavním trumfem crowdfundingu. „Hlavní výhodou, kterou u nás klienti získají je opravdu individuální posouzení. Vyhnete se bankovnímu scoringu, které často neférově zaškatulkuje vaše podnikání,“ zdůrazňuje Vít Endler, CEO finGOOD.cz. Takzvaný win-win platí v tomto ohledu i pro individuální investory, kteří se rozhodnout do těchto projektů investovat. Odměnou je jim zhodnocení v rozmezí 6–10 % a často velmi krátká doba návratnosti. 

Drtivá většina projektů je navíc zajištěna nemovitým majetek, a to pozemkem nebo stavbou. V průběhu času a díky stavebním pracím dochází k zhodnocování zástavy a tím i jistoty pro investory. Investoři jsou také pravidelně informováni o průběhu stavby.

Růst úrokových sazeb

S nedávným zvýšením úrokových sazeb ze strany ČNB lze také předpokládat, že dojde k zvýšené poptávce po crowdfundingu. „Cítíme, že i v Česku dozrál čas a investiční crowdfunding je na vzestupu. Zájem, a hlavně povědomí investorů o tomto investičním nástroji jde ruku v ruce se zájmem firem, které pochopily, že crowdfunding jim dokáže nabídnout nejen flexibilní financování, ale navíc i marketingový prostor a možnost vyprávět svůj příběh potenciálním zákazníkům.“ zhodnocuje současný stav Endler.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).