Také kryptoměny je třeba danit

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos
Ilustrační obrázek
Zákony jednotlivých zemí se s kryptoměnami ještě neumí tak úplně vypořádat. Ačkoliv nabírají na popularitě, legislativa se k nim staví různě. V Česku například nejsou brány jako měna, nýbrž jako movitý majetek. A ten se samozřejmě musí danit.
26. 2. 2022

Sdílet

Do konce března je povinné podat daňové přiznání, takže pokud vlastníte nějaké kryptoměny, měli byste se aktuálně zajímat, jak je uvést do daňového přiznání.

Jak na zdanění kryptoměn?

Na kryptoměny, jako na movitý majetek, se vztahuje §10 zákona o daních z příjmů. Zdanění kryptoměn je nezbytností kromě případu, kdy měnu držíte na svém účtu bez pohybu. Pokud jste však v uplynulém roce nakupovali/prodávali – prostě jste z kryptoměn měli nějaký zisk, danit musíte a povinnosti se nijak nevyhnete. V různých facebookových skupinách a na internetových fórech o kryptoměnách uživatelé častokrát radí, jak se danění kryptoměn vyhnout. Žádná taková cesta ale neexistuje. Jestliže vám kryptoměny generují zisk, je třeba ho zdanit.

Ano, daníte tedy zisk neboli příjem, který z kryptoměn máte. V první řadě je nutné tento zisk vypočítat podle vzorce zisk =prodejní cena kryptoměn – nákupní cena – transakční náklady. Počítejte opravdu všechny své manipulace s kryptoměnami. Spousta lidí si myslí, že výběr z automatů na bitcoin je anonymní, a tak ho nemusí uvádět. Je to ovšem lež. Každý automat nejdříve identifikuje klienta, navíc jsou u většiny těchto automatů kamery. Také nákup a prodej přes automaty podléhá zdanění. A daní se i těžba – pokud kryptoměny těžíte a prodáváte.

Jak určit pořizovací cenu kryptoměn?

Použití výše uvedeného vzorce nemusí být zrovna nejjednodušší. S jakými cenami mát vlastně počítat? V roce 2018 mohl stát Bitcoin 25 000 Kč, o rok později už 50 000 Kč a o dva roky později ještě více. Co když jste tedy kryptoměnu nakoupili v delším časovém horizontu za různou cenu, jak máte jejich pořizovací cenu počítat? Existují dvě metody:

Vážený průměr: Sečtete, za kolik jste celkově danou kryptoměnu nakoupili, a částku vydělíte jejím počtem. Například jste koupili 4 Bitcoiny celkem za 150 000 korun, takže jeden stál 37 500 Kč. To bude pořizovací cena. Tři z nich jste prodali za 225 000 korun. Zisk tedy činí 225 000 – 3 × 37 500 = 112 500 Kč. A tuto částku daníte.

FIFO: V tomto případě počítáte s cenou, kterou jste zaplatili za první Bitcoin, tedy třeba 25 000 Kč. Celkem bude zisk 225 000 – 3 × 25 000 = 150 000 Kč. Uvědomte si, že v tomto případě odvedete více peněz státu na dani.

Kryptoměny daně pro podnikatele a fyzické osoby

Výše daně se liší podle toho, zda jste fyzická osoba, nebo právnická (podnikatel, firma).

Fyzická osoba:Jestliže jsou vaše příjmy ze všech vedlejších činností (tedy nejen z kryptoměn) nižší než 30 000 Kč za rok, jste od danění osvobozeni. Jinak příjem daníte sazbou 15 %. Pokud však vaše příjmy přesáhnou 48násobek průměrné mzdy, vztahuje se na vás daň ve výši 23 %. Daňový základ lze stále snížit o odečitatelné položky.

Firma: Na vás se vztahuje daňová sazba ve výši 19 %. Příjmy se promítají do celkového hospodářského výsledku, ziskem z kryptoměn lze tedy snížit ztrátu firmy. Na těžbu kryptoměn se vztahuje DPH, na obchodování nikoliv.

Jak jsou na tom jiné státy?

Například v Německu, Švýcarsku, na Maltě, v Singapuru, Bělorusku, Portugalsku a dalších zemích se kryptoměny vůbec nedaní. Česko je s legislativou pozadu a zřejmě je jen otázkou času, kdy se věci změní. Kryptoměny jsou čím dál běžnější součástí finančního světa, legislativní orgány na to budou muset reagovat. Evropská unie už na přípravě legislativy týkající se kryptoměn usilovně pracuje, snad se tedy trh pak sjednotí v rámci celé unie. Do té doby vás ale určitě musí zajímat kryptoměny daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).