Hodnota zlata nejdříve nepředvídatelně klesla a pak zase stoupla, což ukazuje, jak moc je výhodné investovat do drahých kovů. Mnozí tedy nyní přemýšlí, v jaké podobě zlato koupit.
Pokud se bavíme o investování do zlata ve fyzické podobě, jsou v podstatě dvě možnosti: slitky a mince. Zlatý slitek vypadá jako cihlička, je to prostě kus kovu. Naproti tomu investiční mince je na pohled krásná, zdobená zajímavými motivy. Její cenu však určuje jen cena zlata. Za sběratelskou hodnotu připlácet nemusíte.
Koronavir omezil i výrobu zlatých slitků
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Slitky kupujeme od švýcarských rafinérií, nejvíce od tria Argor-Heraues, Valcambi a PAMP, které dohromady produkují třetinu světové produkce. Všechny leží v kantonu Ticino u italských hranic a všechny byly během pandemie téměř dva měsíce uzavřené. To se samozřejmě odrazilo na objemu výroby. Slitků, zejména stříbrných, je nyní nedostatek a nedokáží pokrýt poptávku trhu.
Čeští investoři kupují rakouské zlaté mince
Jelikož je slitků málo, čeští investoři se pomalu začínají přeorientovávat na mince. Velké oblibě se těší zlaté mince Wiener Philharmoniker ražené ve Vídni. Cenově vychází dokonce lépe než investiční zlato v podobě cihličky. Kromě toho nemusí být číslovány, jak je zákonem vyžadováno u slitků. Estetická hodnota, možnost pozorovat reliéf mince a držet ji v ruce jsou už jen třešničkou na dortu.
V Česku se mince Wiener Philharmoniker prodávají například v prodejně specializovaného prodejce v Obecním domě v Praze.
„Největší zájem je o mince v originálním balení po deseti nebo dvaceti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené. “ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny.
Kromě světoznámé značky Wiener Philharmoniker nabízí i kanadské mince, americké mince s reliéfem indiána a bizona či australské „Klokany“. Na závěr je třeba jen dodat, že zlaté mince nejsou investiční příležitostí pro bohaté. Ty nejmenší pořídíte i do 5 000 korun.