Vše o výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele – jak na to?

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatel je téma, které s největší pravděpodobností zaměstnance nenechává klidné.
27. 2. 2021

Sdílet

Přesto jsou to právě zaměstnanci, kteří mnohdy mohou těžit ze špatně podané výpovědi jejich zaměstnavatele. Ve své podstatě se nejedná o složitou problematiku, je však zapotřebí dodržovat určit postupy, které ocení i zaměstnavatelé. Jak tedy na výpověď z pracovního poměru?

Ukončení pracovního poměru může proběhnout několika způsoby. V praxi bývá častokrát zmiňována výpověď dohodou, nicméně se jedná o mylné sousloví. Výpověď se totiž vyznačuje tím, že jde o jednostranné rozhodnutí, ať už ze strany zaměstnance, nebo zaměstnavatele.

Zaměstnavatelé sice v obecném měřítku dohodu vítají raději, jelikož se tak vyhnou povinnosti vyplácet odstupné, přesto v mnohých případech dohoda nepřichází v úvahu, a tak musí nastat výpověď z pracovního poměru. V jakých případech k ní může dojít a jak na to? 

V prvé řadě je nasnadě uvést některé náležitosti. Zaměstnavatel má při výpovědi z pracovního poměru povinnost uvést pádné důvody, které definuje přímo zákoník práce, jinak je výpověď považována za neplatnou. Další aspektem je forma – výpověď musí být podána vždy písemně

Výpověď z organizačních důvodů

Výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů je pravděpodobně nejčastějším důvodem ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem. Pro platnost tohoto důvodu je však nutné učinit skutečnou změnu v organizační struktuře. V případě, že tak zaměstnavatel neučiní, nemá právo na podání výpovědi. 

Zaměstnanec s výpovědí z nadbytečnosti navíc musí být přímo ovlivněn touto organizační změnou, jinými slovy zde existuje jakási příčinná souvislost. 

Nespočet zaměstnavatelů se při organizačních změnách dopouští strategických chyb, jelikož podají výpověď zaměstnanci k datu, kdy současně vstupuje v platnost i samotná změna. V tomto případě běží zaměstnanci standardní dvouměsíční výpovědní lhůta, přičemž v daném podniku již nezastává žádnou pozici, protože byla zrušena. 

Takové organizační chyby způsobují zaměstnavatelům citelné ztráty, které mohou být doprovázeny i vyplácením odstupného. I z tohoto důvodu je pro zaměstnavatele nutné takové postupy plánovat. 

Mnoho organizačních výpovědí probíhá například v období nižších příjmů podniku. Pokud si chce zaměstnavatel schopné pracovníky udržet, ale nedisponuje volnými prostředky na jejich mzdy, může se pokusit o sjednání úvěru

Podnikatelský úvěr – kalkulačka může posloužit jako srovnávač dostupných půjček pro podnikatele, přičemž server NavigátorÚvěrů.cz poskytuje veškeré potřebné informace pro získání podnikatelského úvěru. V případě, že se jedná o přechodné období, mohou cizí zdroje propouštění alespoň oddálit.

Nedodržování pracovních povinností

Opakovatelně nedodržená pracovní docházka, nevhodné chování vůči spolupracovníkům a celkové porušení pracovní kázně mohou jednoduše vést k okamžitému ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel má na takovou výpověď z pracovního poměru nárok již po prvním závažném porušení kázně. 

Samozřejmě se musí opět jednat o pádný důvod, přičemž je nutné nahlížet na každého pracovníka v širším kontextu, tedy zda již v minulosti podobné pracovní přečiny páchal. Ukončení pracovního poměru pak může proběhnout nejpozději do deseti měsíců od zjištění porušování pracovní kázně. 

Mezi časté důvody, které však musí být pravidelného rázu, patří například používání mobilních telefonů na pracovišti, ačkoliv je tak vysloveně zakázáno, s tím související hraní her na pracovišti. Kupříkladu užívání alkoholu patří mezi závažná porušení, u kterých je možné ukončit pracovní poměr ihned

Nevalné pracovní výsledky

Jedná se o situaci, kdy zaměstnanec z dlouhodobého hlediska nedokáže splnit úkoly, které po něm zaměstnanec žádná a přináší tak neuspokojivé výsledky své práce. Pokud není jen dostatečně efektivní, mnohdy stačí značná dávka motivace a výsledky se dostaví.

Sám zaměstnavatel však musí zaměstnanci dodat veškerá potřebná zařízení a podmínky pro vykonání dané práce, například důkladné proškolení k práci, jinak nemá na výpověď z pracovního poměru nárok. Pakliže se zaměstnanec o těchto podmínkách bude chtít soudit, právě soud bude zkoumat, zda ke splnění úkolu bylo vůbec možné dojít.

V neposlední řadě dodání neuspokojivých pracovních výkonůmusí probíhat na pravidelné bázi, přičemž zaměstnavatel musí svému zaměstnanci poskytnout dostatek času na odstranění či opravu chyb.

Pokud opakovaně dochází k neplnění požadovaných výsledků, může zaměstnavatel přejít k výpovědi z pracovního poměru. Tomu však ještě předcházejí písemné výtky, ve kterých zaměstnavatel uvede konkrétní výhrady k práci a rovněž postupy, jak dané chyby odstranit. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).