Z korporátu do menší IT firmy

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Následující otázky si během své pracovní kariéry kladlo zřejmě mnoho z nás. Jaké by bylo pracovat na druhém zaměstnaneckém břehu?
14. 8. 2018

Sdílet

Z korporátu do menší IT firmy

Následující otázky si během své pracovní kariéry kladlo zřejmě mnoho z nás. Jaké by bylo pracovat na druhém zaměstnaneckém břehu? Mám vystoupit z komfortní zóny zaběhlého kolosu a naskočit do flexibilnějšího prostředí, kde mé pracovní výsledky budou najednou mnohem viditelnější? Mám se vzdát roky vyseděného místa s dobrým platem a možností dalšího povýšení za strukturu, ve které možná brzy nebude v hierarchii kam růst? Není na čase dát vale nekonečným konferenčním hovorům, vytváření akčních plánů a reportů a začít fungovat v menším, akčnějším a méně formálním týmu? A vyhovuje mi pohyb v úzkých mantinelech a dlouhých schvalovacích procesech, nebo toužím dostat více prostoru pro své vlastní nápady?

Odpověď není černobílá a spokojenost či nespokojenost zaměstnance s přechodem z korporace do menší firmy bude do značné míry záviset na osobnosti člověka, jeho očekáváních a preferovaném způsobu práce. Jak už to bývá, každá mince má dvě strany.

Následující rozhovor napoví, jak výše uvedený krok hodnotí s odstupem času Jaroslav Plachý, který přešel po deseti letech z velké bankovní instituce do role produktového ředitele české společnosti StringData. Ta je IT dodavatelem softwarových řešení do mnoha českých a slovenských finančních institucí.

Proč ses rozhodl udělat změnu v profesním životě? Co bylo hlavním impulsem? 

Po deseti letech v jedné společnosti jsem cítil, že je potřeba udělat změnu a získat zkušenosti u jiných společností. Zároveň interní změny uvnitř mé původní společnosti nebyly malé a i to bylo impulsem, proč jsem se rozhodl vydat se jiným směrem.

Proč ses rozhodl, že přejdeš z velké nadnárodní firmy do menší a lokální společnosti?

Zkušenosti z velkých korporátních firem už jsem měl, hledal jsem něco jiného. Spíše než menší lokální firmu jsem hledal firmu, kde IT bude core business, cítil jsem, že v takovém prostředí budu mít obecně více příležitostí.

Co bylo pro Tebe největším překvapením v prvních dvou měsících, když jsi přešel z mezinárodní velké společnosti do menší a české společnosti?

Míra svobody, ale také zodpovědnosti. Člověk si sám může téměř cokoliv rozhodnout, udělat, ale samozřejmě musí počítat s tím, že veškeré následky svého jednání jsou na něm.

Možnost volby v oblasti IT HW a SW je pro nás IT lidi důležitá oblast. Myslím tím, že si člověk může vybrat jakýkoliv notebook nebo používat svůj domácí v práci, může si zvolit monitor, instalace SW je také pouze a jen na jeho volbě.

Atmosféra řekl bych až v „rodinné firmě“ mě prostě ohromila a s tím i související možnost se každý den setkat s management firmy a konzultovat s nimi cokoliv včetně osobních stránek života a nikoli pouze pracovní věci.

Ve StringData pracuješ již rok a půl. V jakých oblastech vidíš největší rozdíl, jak středně velká česká společnost funguje oproti velkým nadnárodním organizacím?

Společnost je postavená na jednotlivcích, úspěchy, ale i neúspěchy jsou rychle vidět, řekl bych až okamžitě. Na druhou stranu cítím velký zájem o každého ve společnosti, prostě jedná se o osobní přístup. V této souvislosti vidím snahu ze strany StringData vyjít každému vstříc a respektovat jeho zájmy, potřeby, osobní život.

Do každodenních starostí či radostí je zapojen top management (včetně majitele firmy) a je cítit velký zájem vedení o dění ve společnosti. Obrovská flexibilita a rychlost v rozhodování o klíčových věcech ve firmě je také výhodou. Rozhodujeme se rychle, nepotřebujeme žádné složité schvalovací kolečko.

Každý ve firmě má svůj hlas, každý hlas je vyslyšen a vedení je ochotné s každým vést debatu. Všichni se tak podílíme na rozvoji firmy. Zaměstnanci samozřejmě pracují na svých pozicích, ale nikdo nikoho neomezuje v rozvoji, analytik klidně může zkusit vývoj, vývojář analýzu, atd.

Co by se velké nadnárodní společnosti mohly podle Vás naučit od menší české firmy a naopak?

To je složité téma, ze své podstaty velká korporátní firma musí mít procesy, musí mít standardní postupy a jakékoliv výjimky jsou velkým nákladem navíc. Možná pokud bych měl něco najít, tak dát lidem více svobody a možnost volby v tom, jak budou věci dělat.

Dnes se firmy musí vyrovnávat s nedostatkem kandidátů na IT trhu. IT specialisti mají různé možnosti a chtějí si dobře vybrat. Komu bys doporučil práci ve firmě, jakou je společnost StringData a proč?

Kandidátům, kteří mají rádi otevřené, upřímné a svobodné prostředí. Kandidátům, kteří se nebojí mít vlastní názor, nechtějí se nikde schovat a nebojí se, že budou vidět. Těm, kteří mají chuť věci měnit, rozvíjet je a zlepšovat. Zároveň kandidátům, kteří v případě potřeby vystoupí ze své „krabičky“ a pomohou kolegům, když je potřeba. Ve společnosti naší velikosti je možnost diskutovat témata se zkušenějšími kolegy, vzájemně si pomáhat a otevřeně sdílet své postoje předpokladem, abychom klientovi poskytli kvalitní řešení.

Když se ohlédneš zpět na 18 měsíců ve StringData, bylo to správné rozhodnutí?

Jednoznačně bylo. Všude je něco, všude narazíte na problémy, ale u nás je řešíme ihned, konstruktivně, pomocí diskuze a jdeme si za svým cílem. Výsledky jsou vidět rychle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).