Změna dodavatele elektřiny krok za krokem: Kdy, jak, co?

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny? Při výběru se zaměřte nejen na cenu, ale také na reference a ostatní nabízené služby. V článku vám poradíme, co taková změna obnáší a jak vhodného dodavatele vybrat.
19. 4. 2021

Sdílet

Dodavatel vs. distributor elektřiny

Než se pustíte do samotné změny dodavatele elektřiny, udělejte si pořádek v tom, kdo je kdo. Dodavatel a distributor se spolu často zaměňují, přitom každý z nich má jinou úlohu. Distributor elektřiny vám bude přidělen na základě místa, ve kterém plyn odebíráte. V České republice jsou 3 hlavní distributoři: ČEZ Distribuce, EG.D (E.ON), PREdistribuce. Dodavatelů elektřiny je v Česku více než 350 a nachází se mezi nimi jak velké a známé společnosti (jako například innogy), tak i malé lokální firmy. 

Pokud tedy plánujete změnit svého aktuálního dodavatele elektřiny nebo jste se zrovna přestěhovali a čeká vás jeho hledání, budete se zaměřovat právě na dodavatele. 

Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

Cenu elektřiny tvoří regulovaná a neregulovaná část. Tu první dodavatel nijak neovlivní, ta je pevně stanovena ERÚ (Energetickým regulačním úřadem) a tvoří zhruba 60 % z celkové ceny. Neregulovanou složku si však může nastavit každý dodavatel sám, a právě proto se ceny dodavatelů liší.

Změna dodavatele elektřiny: Jak probíhá?

Ať už je pro vás změna dodavatele elektřiny aktuální téma z jakéhokoliv důvodu, bude se vám hodit seznam kritérií, na které byste se měli při změně zaměřit:

  • Cena: Ta bude hrát při vašem rozhodování zřejmě největší roli. Například innogy má k dispozici na webu kalkulátor nabídky elektřiny, kde si můžete cenu snadno zjistit. 
  • Zákaznický servis: Má dodavatel síť zákaznických center, zákaznickou linku nebo online podporu? Toto oceníte, když se budete chtít zeptat na vaši smlouvu. 
  • Co získáte navíc: Ať už se jedná o slevy na spotřební zboží, nebo zákaznické bonusy, nezapomeňte se informovat, co vám může dodavatel nabídnout kromě samotné elektřiny. 
  • Služby navíc: Je ideální, pokud dodavatel poskytuje nejen elektřinu a zemní plyn, ale případně také pojištění domácnosti nebo servis plynových spotřebičů. 
  •  Možnosti ukončení smluvního vztahu: Zeptejte se nového dodavatele, jaké jsou podmínky při ukončení smluvního vztahu.

Kdy dojde k samotné změně?

Pokud si jako svého nového dodavatele elektřiny vyberete například innogy, o žádné papírování se starat nemusíte. Jakmile doručíte smlouvu a plnou moc, innogy odešle výpověď vašemu stávajícímu dodavateli a začne běžet výpovědní lhůta. Ta se liší podle typu smlouvy, zda se jedná o smlouvu na dobu neurčitou, nebo smlouvu fixovanou. V případě smlouvy na dobu neurčitou platí, že konec smlouvy je za 3 měsíce počínaje prvním dnem následujícího měsíce po obdržení žádosti. U fixovaných smluv je konec jasně stanovený, ale je potřeba zohlednit lhůtu pro vyslovení nesouhlasu s pokračováním smlouvy. Fixované smlouvy jsou zpravidla vždy prolongované. 

Pro lepší přehled o své spotřebě si můžete stáhnout aplikaci innosvět, kde budete mít energie pod kontrolou. Kromě informací o spotřebě v aplikaci najdete i všechna svá vyúčtování, která můžete rovnou uhradit online. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).