Průvodce podnikáním

Průvodce podnikáním nabízí ucelený přehled v základních pilířích, které se týkají podnikání. Nápomocen bude především začínajícím podnikatelům, které nasměruje k jejich úspěšným začátkům. 

🚀 Jak začít podnikat


Při zahájení podnikání by měl mít podnikatel jasno v jakém oboru hodlá podnikat a zda splňuje pro zvolený obor požadované znalosti nebo praxi. Živnosti se obecně dělí na volné, řemeslné, vázané a koncesované. V případě živností volných nejsou stanoveny žádné požadavky na vzdělání ani prokázání délky praxe. V ostatních případech je třeba splnit požadavky dle živnostenského zákona.

Daňový portál

Daňový portál nabízí přehled základních pojmů, které se týkají daně z příjmů a daně z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitosti). Zjistěte, jak vyplnit daňové přiznání online, spočítejte si svou daň z příjmů prostřednictvím daňové kalkulačky, stáhněte si formuláře ČSSZ i zdravotní pojišťovny k vyplnění, přečtěte si, jak se změnil zákon o daních z příjmů. U daně z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitosti) můžete vyplnit přiznání daně z nemovitosti (nově nemovitých věcí) a zároveň můžete vyzkoušet výpočet daně z nemovitosti (nově nemovitých věcí).

💰 Daň z příjmů


Daň z příjmu fyzických osob je povinná platba do veřejného rozpočtu s tím, že se jedná o daň opakovanou, nenávratnou, nedobrovolnou a neúčelovou. To znamená, že plátce neovlivňuje, na co jsou poté peníze použity.


⬆️ Daň z přidané hodnoty


Daň z přidané hodnoty (DPH) patří mezi nepřímé daně. Platí se při nákupu většiny zboží a služeb. Podle zákona o DPH ji odvádí dodavatelé a registrovaní plátci DPH, kteří ji ovšem započítávají do ceny pro své odběratele či spotřebitele.


🏠 Daň z nemovitých věcí


Daň z nemovitých věcí se skládá ze dvou dílčích daní – daně ze staveb a daně z pozemku. Každá z daní má odlišný způsob danění. Povinnost platit tyto daně vzniká na základě vlastnického nebo uživatelského vztahu.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).