Žadatelů o brigádu je na trhu práce čím dál tím více. Mnoho lidí hledá přivýdělek k zaměstnání nebo si chce vydělat nějakou tu korunu ke studiu. Pokud jste se rozhodli zaměstnat brigádníka, můžete mu nabídnout dohodu o pracovní činnosti, která je v případě občasného přivýdělku vhodnější než pracovní smlouva. Obnáší však určité povinnosti, které je nutné dodržet. Pokud si nevíte rady, jak tento dokument sepsat, můžete pro inspiraci využít náš vzor dohody o pracovní činnosti.
Abychom vám usnadnili práci s vytvářením tohoto dokumentu, připravili jsme pro vás vzor, ve kterém najdete všechny důležité položky, jež by měla dohoda o pracovní činnosti obsahovat. Kromě identifikačních údajů zúčastněných stran, tedy zaměstnavatele i zaměstnance, by dohoda měla zahrnovat také následující informace:
Dohoda o pracovní činnosti neboli DPČ je speciální druh pracovněprávního vztahu ujednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Uzavírá se písemně na dobu určitou či neurčitou a využívá se v případě příležitostných nebo pravidelných brigád. Problematiku dohody o pracovní činnosti upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, kde jsou stanovena všechna práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele.
Maximální pracovní doba, kterou zaměstnanec může v rámci jedné DPČ odpracovat, je 20 hodin týdně. Počet těchto dohod však není zákonem omezen, takže jich jeden zaměstnanec může mít sjednaných více naráz. Všechny však mají stejné podmínky, jimiž je potřeba se řídit. Ty se týkají uvedené pracovní doby, ale také povinnosti platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění a odvádět daně.
Sociální a zdravotní pojištění se v případě dohody o pracovní činnosti odvádí jen ve chvíli, kdy odměna za vykonanou práci přesáhne určitou zákonem stanovenou částku. Pro rok 2024 je pro placení záloh na povinné pojištění nastaven limit výdělku na 4000 korun za měsíc.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, jinak je tomu v případě záloh na zdravotní pojištění a jinak na sociální. U zdravotního pojištění se počítá s odměnou, kterou brigádník skutečně vydělá, zatímco sociální pojištění je stanoveno na základě částky uvedené přímo v dohodě o pracovní činnosti. To znamená, že pokud je v dohodě uvedená částka vyšší než 4000 korun, ale v reálu je měsíční odměna z nějakého důvodu nižší, jsou za zaměstnance i tak zálohy na sociální pojištění odvedeny.
Stejně jako jsou nastaveny určité podmínky pro odvody sociálního a zdravotního pojištění, existují specifická pravidla také pro zdanění dohody o pracovní činnosti. Jestliže má brigádník u zaměstnavatele, kde pracuje na dohodu o pracovní činnosti, podepsané prohlášení k dani, bude mu stržena 15% zálohová daň a budou také uplatněny daňové slevy.
V momentě, kdy toto prohlášení u zaměstnavatele podepsané nemá, bude stržena takzvaná srážková daň, která činí také 15 %. Tu je však možné získat zpět za určitých podmínek v rámci daňového přiznání. K tomu, aby zaměstnanec mohl srážkovou daň do daňového přiznání zahrnout, je potřeba vyžádat si v novém roce od zaměstnavatele potvrzení o příjmech za předchozí kalendářní rok.
Zda bude mít zaměstnanec v rámci dohody o pracovní činnosti nárok na nemocenskou, závisí na výši jeho odměny za vykonanou práci. V případě, že je jeho výdělek nižší než 4000 korun, nárok na nemocenskou mu nevzniká. V opačné situaci, tedy pokud odměna přesahuje částku 4000 korun (včetně), za něj musí zaměstnavatel odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění (včetně nemocenského), tudíž má ze zákona právo na nemocenské dávky za předpokladu, že mu byla uznaná pracovní neschopnost.
Pokud se zaměstnavatel či zaměstnanec rozhodne ukončit pracovní poměr sjednaný na dohodu o pracovní činnosti, je možné tak učinit třemi způsoby, a to v závislosti na okolnostech, kvůli kterým k tomuto rozhodnutí došlo. Možnosti, jak ukončit pracovní poměr, mohou být uvedeny přímo v dohodě. Pakliže v ní však tato informace chybí, řiďte se zákoníkem práce, který uvádí následující způsoby: