Chystáte se stavět dům, rekonstruovat byt nebo potřebujete vytvořit webové stránky pro svůj nový obchod? Pokud si na všechny uvedené činnosti budete za úplatu někoho najímat, musíte tento akt patřičně smluvně ošetřit. Nejen ve výše zmíněných případech bude potřeba sepsat smlouvu o dílo. Pakliže jste nikdy nic takového nedělali, připravili jsme pro vás vzor tohoto dokumentu, který můžete využít jako inspiraci.
Vztah mezi objednatelem určitého díla a jeho zhotovitelem definuje takzvaná smlouva o dílo. Jedná se o závazný dokument, který stanovuje práva a povinnosti obou smluvních stran, přičemž veškeré podmínky spojené s tímto aktem upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Zhotovitel má na základě této listiny povinnost na vlastní nebezpečí a na své náklady zpracovat pro objednatele určitou věc s ohledem na předem stanovené podmínky. Objednatel je pak povinen zhotoviteli za toto dílo zaplatit domluvenou cenu a v určený termín jej převzít.
Tento smluvní vztah je asi nejtypičtější pro obor stavebnictví. Každá výstavba či rekonstrukce nemovitých objektů i renovace a kultivace různých ploch a prostorů vyžaduje zpracování smlouvy o dílo. Stejně tak se ale zpracovává v mnoha dalších oborech, kde vznikají nějaká autorská díla. Výsledkem takové práce může být jak hmotný, tak nehmotný produkt. Běžně je možné setkat se v praxi například s následujícími dokumenty:
Pokud chcete být ať jako objednatel či zhotovitel dostatečně chráněn, je potřeba zajistit, aby smlouva o dílo měla písemnou podobu. Zákon sice vyloženě nenařizuje, že tomu tak musí být, a existuje dokonce i ústní smlouva o dílo, avšak s ohledem na možný vznik případného sporu mezi smluvními stranami je vždy lepší mít sjednané podmínky někde zdokumentované a podepsané oběma zúčastněnými osobami.
Každý právní dokument by pak měl vždy začínat identifikací smluvních stran. To znamená, že by měl obsahovat jméno, příjmení, datum narození a bydliště v případě, že je smluvní stranou fyzická osoba. U právnických osob zase nesmí chybět název, IČO, sídlo společnosti a případně stanovený zástupce, který bude za firmu jednat. Dále mezi podstatné náležitosti smlouvy o dílo patří:
Samotné dílo v dané smlouvě vymezuje občanský zákoník jako věc zpracovanou zhotovitelem nebo její úpravu či údržbu. Dílem se na základě této legislativy rozumí také oprava, úprava a zhotovení stavby nebo jejích částí. Předmět smlouvy by měl být vždy co nejpodrobněji popsán, aby se v případě reklamace bylo na co odkázat. Pokud by popis nebyl dostatečně konkrétní a požadavky na výsledný produkt by byly pouze obecné, bude mít zhotovitel při jeho zpracování volnější ruku a výsledek tak nemusí být zcela podle představ objednatele.
Dojde-li v průběhu plnění činnosti zhotovitele k určitým změnám, je potřeba zpracovat a podepsat oběma zúčastněnými stranami takzvaný dodatek smlouvy o dílo. Jakákoliv změna, která může ovlivnit výsledný produkt, termín nebo cenu, se musí zaevidovat a je nezbytné, aby s ní souhlasil zhotovitel i objednatel. Dodatek tedy upravuje nebo doplňuje původní podmínky dohodnuté ve smlouvě o dílo.
Poměrně často se tyto dodatky využívají například u stavebních prací. Není nic neobvyklého, že v průběhu stavby dojde k určitým komplikacím nebo se objeví překážky, jež mají vliv na plnění činnosti. Mnohdy se tak musí předělat projektová dokumentace, což může vést k navýšení nákladů na projekt nebo k pozdržení termínu předání díla. Takové komplikace je vždy nutné konzultovat s objednatelem a v případě potřeby sepsat zmíněný dodatek.
Na internetu je možné najít také pro ukončení smlouvy o dílo vzor, avšak v tomto případě si dejte pozor, abyste nenarazili na nekvalitně zpracovanou předlohu. Jako vždy je potřeba zkontrolovat, zda dokument zahrnuje všechny podstatné položky. Ověřte si řádně zdroj, ze kterého čerpáte, a pokud si jeho důvěryhodností nejste jistí, porovnejte mezi sebou několik šablon, které na internetu najdete.
Existuje hned několik možností, jak smlouvu o dílo ukončit. První a nejjednodušší z nich je splnění úkolu, na který byla sjednána. Pakliže objednatel neshledá na produktu žádné vady nebo nedostatky, je daný smluvní vztah ukončen. Dalšími způsoby, jak tento vztah rozvázat, jsou odstoupení od smlouvy nebo dohoda o ukončení smlouvy o dílo.
Co se týká dohody o ukončení smlouvy o dílo, princip je jednoduchý. Objednatel a zhotovitel se jednoduše domluví na konkrétním termínu, kdy dojde k rozvázání smluvního vztahu. Ke konci tohoto termínu je potřeba zároveň provést finanční vypořádání za již proběhlé činnosti. Jedná se tedy o oboustranný právní akt, se kterým souhlasí obě zúčastněné osoby.
Odstoupení od smlouvy o dílo je na rozdíl od dohody jednostranný akt. Rozhoduje o něm buď zhotovitel, nebo objednatel. V rámci smlouvy o dílo by měly být definovány podmínky, kdy tak má právo jedna či druhá strana učinit. V případě, že se v ní nic takového neujednalo, se posuzuje situace odstoupení z pohledu občanského zákoníku a jím nastavených pravidel. Důvody pro tento akt mohou být meškání s termíny, špatně odváděná práce, nedoručení materiálu, problematická komunikace a mnoho dalšího.
Pokud si netroufáte sepsat tento dokument svépomocí, je zde pro vás k dispozici smlouva o dílo ke stažení zdarma. Tento vzor slouží jako inspirace pro zpracování vlastní smlouvy a obsahuje všechny náležitosti, které by v ní měly být zahrnuty. Ne každý vzor smlouvy o dílo, jenž seženete volně na internetu, je ale správně zpracován. Proto je potřeba čerpat tyto šablony vždy z ověřených zdrojů. Pakliže si však chcete starosti se zpracováním smlouvy ušetřit úplně, obraťte se na právníka, který vám tento dokument za úplatu vypracuje.