Chystáte se prodat nemovitost nebo nějakou movitou věc vysoké hodnoty a máte obavy, že si kupující před podepsáním kupní smlouvy nákup rozmyslí? Abyste měli jistotu, že k podobné situaci nedojde, stačí sepsat takzvanou smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Abychom vám s tím usnadnili práci, připravili jsme vám pro inspiraci vzor tohoto dokumentu zdarma ke stažení.
Smlouva o smlouvě budoucí kupní představuje právní dokument, který má zaručit budoucí nákup movité či nemovité věci. Jedná se tedy o smlouvu, která předchází samotné kupní smlouvě, jíž se minimálně jedna ze smluvních stran zavazuje do stanoveného termínu uzavřít. Pakliže tato lhůta nebyla v listině ujednána, je termín automaticky stanoven na jeden rok. Podmínky pro uzavření smlouvy o smlouvě budoucí pak upravuje zákon č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník.
Nejčastěji se tento typ listiny sjednává při nákupu nemovitostí. Výjimkou nejsou ale například také automobily či jiné dražší movité věci. Důležité je, aby byl v dokumentu vždy konkrétně popsán předmět smlouvy. Jeho identifikace závisí na typu prodávané věci. Smlouva o budoucí kupní smlouvě na nemovitou věc by tak měla vždy obsahovat detailní popis prodávané nemovitosti podle toho, zda se jedná o bytovou jednotku, pozemek, budovu, či úplně jinou stavbu.
V případě, že je předmětem smlouvy pozemek, je třeba uvést parcelní číslo, název katastrálního území, v němž se nachází, a údaj o tom, zda se jedná o stavební, nebo o pozemkovou parcelu. U budov se pak uvádí informace o pozemku, na kterém stojí, číslo popisné nebo evidenční, příslušnost budovy k části obce a případně údaj o tom, zda se jedná o rozestavěnou budovu. Co se týká bytových jednotek, uvádí se vždy budova, ve které se nachází, jejich čísla a pojmenování.
Každá smlouva obsahuje identifikaci smluvních stran, tedy subjektů uzavírajících právní vztah. Smlouva o smlouvě budoucí kupní má na jedné straně budoucího prodávajícího a na straně druhé budoucího kupujícího. V obou případech může být subjektem jak fyzická, tak právnická osoba. Pro každou z nich je pak stanoveno, jaké specifické údaje mají být v dokumentu uvedeny.
Údaje o fyzické osobě musí zahrnovat:
Údaje o právnické osobě jsou následující:
Smlouva o smlouvě budoucí kupní je vždy písemná a musí být v souladu se zákonem. Budoucí kupující se v ní zavazuje, že od budoucího prodávajícího koupí ve stanoveném termínu předmět smlouvy. Prodávající se zase upisuje k tomu, že danou věc prodá. Vzniká tak mezi nimi závazek k budoucímu uzavření standardní kupní smlouvy. Aby byl takový dokument platný, musí obsahovat kromě identifikace smluvních stran také další náležitosti. Mezi ty nejdůležitější patří následující:
Pokud si netroufáte sepsat tento dokument sami, připravili jsme vám pro inspiraci vzor smlouvy o smlouvě budoucí kupní, jenž zahrnuje všechny potřebné údaje. Jedná se o obecnou listinu, kterou je případně potřeba upravit podle konkrétních požadavků prodávajícího a kupujícího. Nezapomeňte ve smlouvě především detailně specifikovat prodávanou věc. Nejspolehlivější způsob, jak mít jistotu, že máte dokument v pořádku, je nechat si jej po jeho sepsání zkontrolovat právníkem.
Vyvázat se ze smlouvy o smlouvě budoucí nemusí být úplně jednoduché a v některých případech vás to může stát nemalé peníze. Důvodem pro odstoupení je porušení smluvních podmínek jednou ze smluvních stran. To se může stát například v momentě, kdy budoucí prodávající prodá předmět smlouvy někomu jinému, ačkoliv již smlouva s budoucím kupujícím byla podepsána.
Aby se takovým situacím předešlo, ujednává se ve smlouvě někdy také výše sankcí. Tyto pokuty by měly zabránit jednání, které by bylo v rozporu se smluvními podmínkami. Někdy se můžete setkat i s případy, kdy jsou ve smlouvě uvedena pravidla pro její výpověď. Nicméně neděje se tak příliš často, neboť pokud se obě strany domluvily na podpisu smlouvy, předpokládá se, že má budoucí prodávající i budoucí kupující zájem o to, aby se obchod uskutečnil.