Výpověď ve zkušební době

Nastoupili jste do nového zaměstnání a zjišťujete, že tahle práce asi nebude to pravé ořechové? V takovém případě není nic neobvyklého podání výpovědi ve zkušební době. Zaměstnanec může během zkušebky ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, přičemž stejné právo má i zaměstnavatel. Abyste si práci se sepisováním výpovědi usnadnili, můžete si na této stránce stáhnout vzor výpovědi ve zkušební době.

Co je zkušební doba?

Zkušební doba představuje období, kdy se nový zaměstnanec a zaměstnavatel navzájem poznávají. Obvykle trvá 3 měsíce, přičemž u zaměstnanců na vedoucích pozicích může trvat maximálně 6 měsíců. Zaměstnanec si během nich ujasní, zda si práci skutečně zvolil správně, a zaměstnavatel zjistí, zda má o daného pracovníka skutečně zájem. Pokud se jeden z nich rozhodne rozvázat pracovní poměr během zkušební doby, může tak učinit i bez udání důvodu anemusí druhou stranu žádat o souhlas.

Je možné podat výpověď ve zkušební době?

Termín „výpověď ve zkušební době“ je poněkud nepřesný, neboť se nejedná o výpověď, nýbrž o jednostranné právní jednání spočívající ve zrušení pracovního poměru. Nicméně mezi lidmi se označení výpověď používá zcela běžně.

Veškeré náležitosti týkající se zkušební doby a zrušení pracovního poměru ve zkušební době jsou zaneseny v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. A jak definuje zákoník práce výpověď ve zkušební době? Zde najdete výpověď ve zkušebce pod názvem „zrušení pracovního poměru ve zkušební době“.

Velkou výhodou zkušební doby je to, že lze v zaměstnání skončit bez souhlasu druhé smluvní strany i bez uvedení důvodu. Dokonce neexistují žádná omezení ani k tomu, jak rychle může být pracovní poměr rozvázán, protože zde není uzákoněna žádná výpovědní doba.

Pokud se zaměstnanec rozhodne podat výpověď ve zkušební době ze dne na den, může tak klidně učinit. Není to vůbec neobvyklá situace. Ve zkušební době neplatí ochranná doba ani nevzniká nárok na odstupné. S tím vším by měl zaměstnanec počítat.

Výpověď ve zkušební době ze strany zaměstnance

K ukončení pracovního poměru ve zkušební době dochází častěji ze strany zaměstnance. Ten nemusí zaměstnavateli předem nic oznamovat, stačí pouze, když mu přinese správně sepsanou výpověď. Učinit tak můžete kdykoliv během zkušební doby.

A pokud nechcete, ani nemusíte zaměstnavateli vysvětlovat přesné důvody odchodu. Nicméně mnozí zaměstnavatelé si tyto důvody rádi vyslechnou – díky tomu zjistí, jak si dalšího potenciálního zaměstnance, který nastoupí po vás, v práci udržet.

Jediné, co musíte dodržet, je pravidlo písemné formy ukončení pracovního poměru. Pokud byste zaměstnavateli jen ústně oznámili, že už zítra do práce nepřijdete, nebude se jednat o právně platné rozvázání pracovního poměru.

Pak by vám mohly začít naskakovat neomluvené absence a zaměstnavatel by mohl přistoupit ke zrušení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. A nic takového určitě nechcete mít v záznamech. Tato informace by se totiž objevila v zápočtovém listě, který se vždy předkládá novému zaměstnavateli.

Potřebujete propustit zaměstnance a mít vše 100% správně? Využijte naši konzultaci s právníkem a získejte výpověď smlouvy na míru vašemu případu

Výpověď ve zkušební době ze strany zaměstnavatele

I v případě zaměstnavatele platí, že může přistoupit ke zrušení pracovního poměru kdykoliv během zkušební doby a nemusí zaměstnanci sdělovat konkrétní důvod. Jedinou výjimkou, kdy nesmí pracovní poměr ve zkušební době ukončit, je případné onemocnění nového zaměstnance.

Výpověď ve zkušební době a nemocenská

Dočasná pracovní neschopnost je jedinou situací, kdy nemůže zaměstnavatel zaměstnance ve zkušebce propustit. Na druhou stranu ho ale nesmí propustit pouze prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti. Pokud bude v tomto období zaměstnanci doručena výpověď, je považována za neplatnou. Nicméně výpověď doručená 15. dne nemocenské už platná je.

Nemoc může přijít samozřejmě kdykoliv, takže pokud se vám stane, že ve zkušební době náhodou onemocníte, neprodleně o tom zaměstnavatele informujte, abyste o nové místo nepřišli. Nicméně pokud budete marodit méně než 14 dní, zkušební doba se vám automaticky prodlouží o kalendářní dny strávené v pracovní neschopnosti.

Výpověď ve zkušební době: vzor

Platí, že výpověď ve zkušební době musí mít vždy písemnou formu. Výhodou je, že zákoník práce neukládá žádný striktní postup, jak by měla přesně vypadat. Nemusí dokonce obsahovat ani žádné konkrétní datum, neboť ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době dochází v okamžiku, kdy je doručena do rukou zaměstnavatele. Můžete si ji tak sepsat klidně i sami doma.

Jediné, co u ní musíte dodržet, je přesná formulace – jako věc nikdy neuvádějte „Výpověď ve zkušební době“, správné znění je „Zrušení pracovního poměru ve zkušební době“. A samozřejmě nesmí chybět podpis tak jako u každé smlouvy. Pokud si ale chcete ušetřit práci, můžete si vzor výpovědi ve zkušební době zdarma stáhnout na této stránce.

V levém horním rohu najdete kolonku pro vepsání údajů o zaměstnavateli. Na pravé straně je prostor pro zapsání data vytvoření výpovědi. Níže je uvedeno jako věc „Zrušení pracovního poměru ve zkušební době“ a vyjádření o zrušení pracovního poměru ve smyslu § 66 zákoníku práce. Níže už jen napíšete své jméno s příjmením a připojíte podpis. Poslední dvě kolonky jsou určeny pro podpis zaměstnavatele a datum, kdy výpověď převzal.

Jak podat výpověď ve zkušební době?
Ukončení pracovního poměru ve zkušební době může být provedeno kdykoliv a bez uvedení důvodu. Výpověď může být podána jak ze strany zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Jde o jednostranné právní jednání, tudíž k němu není potřeba souhlas druhé strany. Důležité je, aby měla výpověď písemnou formu a bylo v ní jako věc uvedeno „Zrušení pracovního poměru ve zkušební době“. Samozřejmě nesmí chybět podpis.
Kdy může být podána výpověď ve zkušební době zaměstnavatelem?
Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr v podstatě kdykoliv. Jedinou výjimku představuje prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Nicméně od 15. dne nemoci už může být zaměstnanci výpověď doručena a je považována za platnou.
Co by měl vzor výpovědi ve zkušební době obsahovat?
Jednotný vzor pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době neexistuje. Zákoník práce ukládá, aby byla výpověď písemná. Neměla by v ní chybět správná formulace „Zrušení pracovního poměru ve zkušební době“ a podpis strany podávající výpověď. Datum obsahovat vůbec nemusí, neboť pracovní poměr končí ve chvíli, kdy je výpověď doručena druhé smluvní straně.
Má zaměstnanec při zrušení pracovního poměru ve výpovědní době nárok na odstupné?
Bohužel ne, v případě ukončení pracovního poměru ve zkušebce neexistuje žádná výpovědní lhůta, kterou by bylo nutné dodržet, ani zaměstnavateli nevzniká povinnost vyplatit zaměstnanci odstupné. A to ani v případě, že ke zrušení pracovního poměru došlo ze strany zaměstnavatele.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).