Zálohování dat

Sdílet

Už se vám stalo, že se na vašem hlavním firemním serveru rozbil pevný disk a ztratili jste data? Kdyby vaše aplikace běžely na cloudu, dělá za vás záchranné činnosti provozovatel cloudu.

V cloudu se používají techniky, které ukládají data na několika systémech a lokacích současně. Replikace dat a velké množství počítačů dovolují významným způsobem zvýšit dostupnost služeb nutných pro bezchybnou činnost vašeho podniku. Cloud můžete dnes velmi výhodně použít pro zálohování vašich data zejména v SMP. Většina cloudových center poskytuje paměti s vysokým stupněm zabezpečení a s vysokou dostupností dat. Například Amazon Web Service nabízí paměť S3 s webovým API i s jednoduchým HTML rozhraním. Obdobně Microsoft i Google nabízí vysoce dostupné databáze na cloudu. Microsoft SQL Azure je klasická SQL databáze, zatímco Google nabízí objektově orientovanou databázi, která je určena především pro vývojáře pracující s App Enginem.

Elasticita

Elasticita je další z mnoha pojmů, který charakterizuje cloud. Běžným uživatelům se cloud jeví jako jeden počítač s nekonečným výkonem. Jaký to pro nás má praktický význam? Představme si, že obchodujete s lyžařským vybavením. Na vašich stránkách nebude v létě skoro žádný provoz. Za to o Vánocích bude provoz vysoký a vaše stránky se můžou stát pro některé zákazníky nedostupné. Ještě více se to projeví, když na vašich stránkách uděláte marketingovou soutěž a jako první cenu dáte pár lyží za dvacet tisíc.

Všechny vaše servery se položí, protože nejsou dimenzovány na tak velké zatížení. Na cloudu podobné situaci snadno zabráníte. Na dobu soutěže, na dobu přetížení serverů, si snadno koupíte větší výkon a cloud naprogramujete tak, aby se při poklesu návštěvnosti automaticky vrátil k obvyklé konfiguraci. Přidávání a odebírání výkonu a zvyšování paměti jsou podporovány cloudovým operačním systémem. Pryč jsou doby, kdy váš ajťák musel běžet do serverovny přidat RAM, aby server nepadal. To nejlepší je, že zaplatíte jen za čas, který jste potřebovali. Nejdůležitější ale je, že jste neztratili žádné zákazníky.

Nebo druhý příklad: vaše firma plánuje výrobu pomocí složitých algoritmů a výpočet výrobního programu trvá na vašem serveru 10 hodin a dalších 14 hodin denně váš server skoro nic nedělá, spotřebovává jen energii. Na cloudu si můžete každé ráno na hodinu pronajmout deset počítačů a celý výpočet zkrátíte na hodinu. Deset počítačů je z pohledu cloudových center malé číslo. Pro řešení vašich úloh můžeme uvažovat i v řádech tisíců počítačů, vše je otázka ekonomiky. Nejznámější cloudová centra jsou uvedena v Box 5: Cloudová centra.

Nové verze a školení zaměstnanců

Čas od času musíte ve vašem podniku změnit software. Obvykle koupíte novou verzi. Pak následuje proces instalace. Nový software má jiné uživatelské rozhraní a musíte přeškolit zaměstnance. Školení je organizačně, časově i finančně náročné. Nemůžete si ho dovolit často. Další nepříjemnou činností pro vaše IT oddělení je udržet veškerý používaný software “up to date”, tj. dávat pozor, aby na všech počítačích ve firmě byla poslední aktualizace. Záplaty nám výrobci posílají takřka každý den. Jejich instalace a udržování všech firemních počítačů opět stojí nemalé peníze.

S cloudovými aplikacemi se většině těchto problémů vyhnete, nebo je alespoň minimalizujete. Poskytovatel služby aplikace v cloudovém centru udržuje za vás. Doplňuje nezbytné záplaty téměř každodenně, aniž byste o tom věděli. To samé platí i o vývoji uživatelského rozhraní. Jednotlivá vylepšení se objevují postupně, takže si jich uživatelé téměř nevšimnou, Když si ale srovnáte, jak vypadala obrazovka před rokem, zjistíte, že se interface významně vylepšil a vy jste nemuseli zaplatit ani korunu za školení pracovníků.

Box 6: SaaS aplikace

Pěknou ukázkou toho, kam až to vývojáři na webu dotáhli, jsou kancelářské aplikace. Každý asi zná MS Office. Její zjednodušená verze je dnes přístupná prostřednictvím vašeho browseru pod názvem Microsoft Office 365. Zahrnuje poštu, ukládání a sdílení dokumentů, online komunikaci a kancelářské aplikace – zatím veřejná beta verze je na www.office365.cz.

Kancelářské aplikace na webu s poněkud jinou filozofií nabízí i Google pod názvem Google Apps. Nabízí Gmail, Dokumenty Google, Weby Google a další služby. Všechny tyto služby jsou v základní verzi zadarmo. Není potřeba žádná instalace a konfigurace, stačí si založit Google account. Zajímavou alternativou mohou být produkty firmy Zoho. Zde naleznete širokou nabídku od e-mailu až po CRM.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).