Krátkodobé zaměstnávání

Sdílet

Při zástupech za nemocné zaměstnance nebo krákodobých brigádách je pro zaměstnavatele i zaměstnance výhodné využít institutu krátkodobého zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu, bez nutnosti odvodu pojistného.



Krátkodobým zaměstnáním je zaměstnání, které netrvalo ani nemělo trvat déle než 14 kalendářních dnů. Rozhodující je přitom doba sjednaného pracovního poměru. Nezáleží na jeho případném dřívějším ukončení.

Zaměstnání malého rozsahu

Zaměstnáním malého rozsahu je zaměstnání, jehož sjednaná částka příjmu je nižší než 2000 korun nebo není sjednána vůbec. Jestliže se tedy výše příjmu předem nesjedná, bude zaměstnanec nemocensky pojištěn pouze v měsících, ve kterých jeho příjem dosáhne alespoň 2000 korun. V těch měsících je nutné zaměstnance přihlásit na ČSSZ.

Z opakovaného krátkodobého zaměstnání se sociální pojistné odvádí

Na výši odvodů má vliv opětovný nástup zaměstnance ke stejnému zaměstnavateli, pokud mezi jednotlivými pracovními poměry neuplynula doba alespoň 6 měsíců. Posuzují se jen pracovní poměry nebo opakované dohody o pracovní činnosti se sjednaným příjmem alespoň 2000 Kč. Nepřihlíží se k dohodám o provedení práce.

Jak zaměstnat brigádníka

Nejvýhodnějším způsobem, jak si zajistit brigádníka, je využít možnosti dohod konaných mimo pracovní poměr nebo si najmout pracovníka od agentury práce. Další variantou je „klasický“ pracovní poměr, ovšem sjednaný jako krátkodobé zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu.


Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti

Dohody konané mimo pracovní poměr se zpravidla uzavírají na zkrácené pracovní poměry, zástupy za dovolenou či krátkodobé brigády.

Další možností je sjednání „klasického“ pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti jako krátkodobé zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu. Krátkodobým zaměstnáním je zaměstnání, které netrvalo ani nemělo trvat déle než 14 kalendářních dnů. Zaměstnáním malého rozsahu je zaměstnání, jehož sjednaná částka příjmu je nižší než 2000 korun nebo není sjednána vůbec. 

Nájem pracovníka od agentury práce

Nájem pracovníka od agentury práce přináší zaměstnavateli řadu výhod, i když za cenu relativně vyšších výdajů. Výhody:

  • neplatí se odvody pojistného a daně,
  • odpadá mzdová administrativa,
  • zaměstnance s potřebnými zkušenostmi lze získat okamžitě,
  • odpadají náklady na hledání a výběr pracovníků,
  • zaměstnance lze relativně rychle a snadno vyměnit za jiného atd.

Jak na agenturní zaměstnávání

Zprostředkovatelské agentury mohou firmám pomoci vyřešit nenadálou situaci s nedostatkem pracovníků, například při nemoci zaměstnance, dovolené nebo rodičovské dovolené. Sami provedou výběr pracovníků dle předem zadaných kritérií.


Co je agenturní zaměstnávání?

Principem agenturního zaměstnávání je dočasné umístění zaměstnanců agentury práce přímo v podniku. Firma tedy nepřijímá zaměstnance do pracovního poměru, ale pouze si je „pronajímá“ od pracovní agentury. Firma (klient, uživatel) uzavírá se zprostředkova­telskou agenturou Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance. Agentura následně udělí svému zaměstnanci Pokyn k dočasnému přidělení.

Výhody

  • není povinnost hlásit tyto pracovníky na úřadech a přihlašovat je k platbě zdravotního a sociálního pojištění a daně,
  • odpadá administrativa spojená s uzavíráním smluv a dohod, vypočítáváním mezd, odváděním pojistného a daně, s výpovědí apod.,
  • flexibilní způsob najmutí pracovníků, kdy je možné získat v případě nutnosti pracovníky i téměř okamžitě, se zkušenostmi s daným typem práce, v potřebném množství apod.,
  • firma nemusí vynakládat prostředky na hledání a výběr pracovníků, agentura většinou nabízí brigádníky již prověřené z jiných brigád.,
  • není-li firma spokojená s pracovníkem, lze jej relativně rychle a snadno vyměnit za jiného atd.

Nevýhody

  • firma dopředu neví, jaký pracovník přijde a zda se na danou práci hodí; brigádníky vybírá agentura na základě případných poskytnutých kritérií,
  • relativně dražší oproti „klasickému“ brigádníkovi zaměstnaném na základě dohody apod.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).