ČÁST DRUHÁ
§ 20
Zákon České národní rady č. 63/1986 Sb., o České zemědělské a potravinářské inspekci, se mění a doplňuje takto:
1. V § 1 odst. 1 a 2 se vypouštějí slova "a výživy České socialistické republiky".
2. § 2 včetně poznámek č. 1) a 2) zní:
"§ 2
Česká zemědělská a potravinářská inspekce kontroluje u fyzických a právnických osob, které vyrábějí nebo uvádějí do oběhu (dále jen "kontrolované osoby") zemědělské, mydlářské, saponátové nebo tabákové výrobky (dále jen "výrobky") a potraviny v rozsahu stanoveném zvláštním předpisem,1)
a) zda tyto výrobky a potraviny odpovídají požadavkům stanoveným zvláštními předpisy,2)
b) zda při výrobě nebo uvádění do oběhu těchto výrobků a potravin jsou dodržovány podmínky stanovené zvláštními předpisy,2)
c) zda kontrolované osoby splnily povinnosti stanovené zvláštními předpisy,2)
d) zda pro potraviny stanovené zvláštním předpisem bylo vydáno písemné prohlášení o shodě,1) zda vlastnosti těchto potravin uvedených do oběhu odpovídají písemnému prohlášení o shodě a zda toto prohlášení bylo vydáno způsobem a v rozsahu stanoveném zvláštním předpisem.1)
1) Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů.
2) Např. zákon č. 110/1997 Sb., zákon č. 115/1995 Sb., o vinohradnictví a vinařství a o změně některých souvisejících právních předpisů, zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 303/1993 Sb., o zrušení státního tabákového monopolu a o opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů.".
3. § 3 včetně poznámky č. 3) zní:
"§ 3
Česká zemědělská a potravinářská inspekce
a) zjišťuje u kontrolovaných osob nedostatky vzniklé při výrobě a uvádění výrobků a potravin do oběhu,3)
b) vyžaduje odstranění zjištěných nedostatků a ukládá, popřípadě navrhuje opatření k jejich odstranění,
c) provádí kontrolu plnění opatření k odstranění zjištěných nedostatků,
d) zajišťuje provedení rozborů výrobků a potravin3) uvedených v § 2 a na jejich základě zejména vydává závazné posudky a osvědčení,
e) ukládá pokuty a opatření podle tohoto zákona a zvláštních zákonů.2)
3)§ 16 zákona č. 110/1997 Sb.".
4. § 4 včetně poznámky č. 4) zní:
"§ 4
(1) Zaměstnanci České zemědělské a potravinářské inspekce pověření plněním jejích kontrolních úkolů (dále jen "inspektoři") jsou mimo práv a povinností stanovených zvláštními předpisy4) při kontrole oprávněni:
a) odebírat u kontrolovaných osob vzorky výrobků a potravin ke zjištění, zda tyto výrobky a potraviny odpovídají požadavkům stanoveným zvláštními předpisy,2)
b) požadovat od kontrolovaných osob, aby odstranily zjištěné nedostatky nebo aby k jejich odstranění neprodleně provedly nezbytná opatření.
(2) Za odebrané kontrolní vzorky se kontrolované osobě poskytne náhrada ve výši ceny, za kterou kontrolovaná osoba výrobek nebo potravinu prodává. Náhrada se neposkytne, jde-li o výrobek nebo potravinu, které nesplňují požadavky stanovené zvláštními předpisy.2)
(3) Při plnění svých povinností se inspektoři prokazují průkazy České zemědělské a potravinářské inspekce.
4) Zákon ČNR č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění zákona č. 166/1993 Sb.".
5. § 5 odst. 1 zní:
"(1) Ústřední ředitel a ředitelé krajských inspektorátů jsou při plnění úkolů podle zákona oprávněni přibírat k účasti na kontrole jiné odborně způsobilé osoby, je-li to odůvodněno zvláštní povahou kontrolované činnosti.".
6. V § 5 odst. 2 se slova "Odborní pracovníci přibraní" nahrazují slovy "Osoby přibrané podle odstavce 1".
7. § 6 se vypouští.
8. § 7 odst. 1 zní:
"(1) Inspektor na základě provedené kontroly
a) zakáže
1. výrobu nebo uvádění do oběhu výrobků, potravin nebo surovin potřebných k jejich výrobě, jestliže tyto výrobky, potraviny nebo suroviny neodpovídají požadavkům stanoveným zvláštními předpisy,2)
2. používání obalů a zařízení nepříznivě ovlivňujících zdravotní nezávadnost nebo jakost výrobků a potravin;
b) nařídí přeřazení výrobků a potravin do odpovídající jakostní třídy, pokud tyto byly do jakostní třídy nesprávně zařazeny;
c) může po prokázaném a zjevném zjištění zdravotně závadných výrobků, potravin nebo surovin na místě provést nebo nařídit jejich likvidaci na náklad kontrolované osoby, která je povinna o způsobu a provedení likvidace kontrolní orgán informovat;
d) navrhne nebo uloží opatření k odstranění zjištěných nedostatků.".
9. V § 7 odst. 2 se slova "příslušnému vedoucímu pracovníkovi kontrolované organizace" nahrazují slovy "kontrolované osobě".
10. V § 7 odst. 3 se slova "kontrolovaná organizace" nahrazují slovy "kontrolovaná osoba" a slova "kontrolované organizaci" se nahrazují slovy "kontrolované osobě".
11. § 7 se doplňuje novým odstavcem 4, který zní:
"(4) Obnovit výrobu výrobků a potravin nebo uvádění výrobků a potravin do oběhu nebo použití surovin k jejich výrobě anebo používání obalů či vadných přístrojů a zařízení lze jen se souhlasem České zemědělské a potravinářské inspekce, který bude vydán, pokud byl závadný stav odstraněn. Souhlas je vydán nejdéle do 30 dnů od oznámení kontrolované osoby a odstranění závadného stavu.".
12. § 8 včetně poznámky č. 3) se vypouští.
13. § 9 se vypouští.
14. § 10 odst. 1 zní:
"(1) Ředitel krajského inspektorátu uloží na základě zjištění České zemědělské a potravinářské inspekce kontrolované osobě, která
a) uvede do oběhu výrobky neodpovídající požadavkům stanoveným zvláštními předpisy,2)
b) nedodrží podmínky stanovené zvláštními předpisy2) pro výrobu nebo uvádění těchto výrobků do oběhu,
c) nesplní opatření uložené podle tohoto zákona,
d) ztěžuje nebo maří výkon kontroly,
pokutu až do výše 1 000 000 Kč, jde-li o zemědělské, saponátové nebo mydlářské výrobky.".
15. V § 10 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který včetně poznámky č. 5) zní:
"(2) Ředitel krajského inspektorátu uloží na základě zjištění České zemědělské a potravinářské inspekce kontrolované osobě za porušení povinností stanovených pro výrobu nebo uvádění do oběhu výrobků a potravin sankce za podmínek a ve výši stanovené zvláštními zákony.5) V těchto případech nelze uložit pokutu podle odstavce 1.
5) Např. § 17 zákona č. 110/1997 Sb., § 23 zákona č. 115/1995 Sb., § 24 zákona č. 634/1992 Sb., ve znění zákona č. 104/1995 Sb., § 7 zákona č. 303/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů.".
Dosavadní odstavce 2 a 3 se označují jako odstavce 3 a 4.
16. V § 10 odst. 3 a 4 se slovo "organizaci" nahrazuje slovy "kontrolované osobě".
17. § 10 se doplňuje novým odstavcem 5, který včetně poznámky č. 6) zní:
"(5) Pokutu podle odstavce 1 do výše 5 000 Kč může uložit inspektor v blokovém řízení za méně závažné porušení povinnosti, je-li porušení povinnosti spolehlivě zjištěno a osoba, která povinnost porušila, je ochotna blokovou pokutu zaplatit. Na blokové řízení podle tohoto zákona se použijí obdobně ustanovení o blokovém řízení podle zvláštního zákona.6)
6) § 84 a 85 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů.".
18. § 11 včetně poznámek č. 7) a 8) zní:
"§ 11
(1) Při stanovení výše pokuty se přihlíží zejména k závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání.
(2) O odvolání proti uložení pokuty rozhoduje ústřední ředitel.
(3) Pokutu vybírá Česká zemědělská a potravinářská inspekce a vymáhá územní finanční orgán7) podle zvláštního předpisu.8)
(4) Výnos pokut je příjmen státního rozpočtu.
7) Zákon ČNR č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů.
8) Zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.".
19. § 12 zní:
"§ 12
Česká zemědělská a potravinářská inspekce v rozsahu své působnosti
a) je oprávněna vyžadovat informace související se zajišťováním kontrolní činnosti od ostatních orgánů státní správy, zejména od živnostenských úřadů a celních úřadů,
b) spolupracuje s ostatními orgány dozoru a občanskými sdruženími zřízenými k ochraně spotřebitele. Zjistí-li při kontrole skutečnosti, na jejichž základě je třeba učinit opatření, jež jsou v působnosti jiných orgánů, oznámí je těmto orgánům.".
20. § 13 se vypouští.
21. V § 14 se vypouští slovo "důtky," a slova "nebo pořádkové pokuty".
22. V § 15 písm. b) se slovo "federálních" nahrazuje slovem "státních" a na konci se připojuje věta, která včetně poznámky č. 9) zní: "Výkon kontroly jakosti výrobků a potravin v objektech spravovaných Ministerstvem obrany, Ministerstvem vnitra, Ministerstvem spravedlnosti a v dalších určených objektech provádějí orgány v působnosti těchto ministerstev.9)
9) § 80 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona ČNR č. 548/1991 Sb.".
23. § 16 včetně poznámky č. 4) se vypouští.
24. § 17 se vypouští.