Zákon o evropské družstevní společnosti - Díl 1 - Pravidla pro zřízení a složení zvláštního vyjednávacího výboru

Předpis č. 307/2006 Sb.

Znění od 1. 7. 2010

307/2006 Sb. Zákon o evropské družstevní společnosti

Díl 1

Pravidla pro zřízení a složení zvláštního vyjednávacího výboru

§ 43

(1) Při jednání o zapojení zaměstnanců evropské družstevní společnosti zastupuje zaměstnance zúčastněných právnických osob, dotčených dceřiných společností a dotčených organizačních složek zvláštní vyjednávací výbor zaměstnanců (dále jen "vyjednávací výbor").

(2) Není-li dále stanoveno jinak, použijí se ustanovení § 44 až 69 pouze na jednání o zapojení zaměstnanců evropské družstevní společnosti, která má nebo bude mít zapsané sídlo na území České republiky.

§ 44

(1) Statutární nebo jiné vedoucí orgány zúčastněných právnických osob přijmou bez zbytečného odkladu po pořízení návrhu projektu založení evropské družstevní společnosti fúzí nebo po uzavření dohody o přípravě založení evropské družstevní společnosti opatření potřebná k ustavení a činnosti vyjednávacího výboru.

(2) Zúčastněná právnická osoba, která má zapsané sídlo na území České republiky, zveřejní bez zbytečného odkladu v Obchodním věstníku informaci o záměru založit evropskou družstevní společnost.

(3) Statutární nebo jiné vedoucí orgány zúčastněných právnických osob poskytnou bez zbytečného odkladu všem zaměstnancům a zástupcům zaměstnanců podle pracovněprávních předpisů, pokud jsou ustaveni, vhodnou formou tyto údaje:

a) jméno a příjmení nebo obchodní firmu nebo název a sídlo a zapsané sídlo, je-li odlišné, právní formu a počet zaměstnanců všech zúčastněných právnických osob ke dni zveřejnění informace podle odstavce 2,

b) jméno a příjmení nebo obchodní firmu nebo název, zapsané sídlo a sídlo, je-li odlišné, právní formu a počet zaměstnanců všech dceřiných společností zúčastněných právnických osob ke dni zveřejnění informace podle odstavce 2,

c) počet zaměstnanců a umístění organizačních složek zúčastněných právnických osob umístěných v jiných členských státech,

d) podrobné údaje o způsobu a rozsahu práva vlivu zaměstnanců na složení orgánů zúčastněných právnických osob a

e) počet zaměstnanců zúčastněných právnických osob oprávněných vykonávat právo vlivu.

(4) Povinnost zřídit vyjednávací výbor a postupovat podle této části zákona je dána bez zřetele ke skutečnosti, v kterém členském státu má mít zakládaná evropská družstevní společnost své zapsané sídlo.

§ 45

(1) Členové vyjednávacího výboru budou voleni podle počtu zaměstnanců zúčastněných právnických osob, které má v každém členském státu každá zúčastněná právnická osoba.

(2) Volba členů vyjednávacího výboru zastupujících zaměstnance zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností a zaměstnance pracující v dotčených organizačních složkách se řídí ustanoveními § 290 odst. 4 zákoníku práce a ustanoveními tohoto zákona.

(3) Členem vyjednávacího výboru může být zvolen

a) zaměstnanec zúčastněné právnické osoby,

b) zaměstnanec dotčené dceřiné společnosti,

c) zaměstnanec pracující v dotčené organizační složce a

d) osoba, která je funkcionářem nebo zástupcem odborové organizace, i když není zaměstnancem zúčastněné právnické osoby, dotčené dceřiné společnosti nebo dotčené organizační složky.

(4) Osobě, která byla zvolena za člena vyjednávacího výboru, nezaniká členství ve vyjednávacím výboru, jestliže dojde k zániku jejího pracovního poměru u zaměstnavatele, jehož zaměstnance zastupuje, může však ze své funkce odstoupit prohlášením učiněným na nejbližším zasedání vyjednávacího výboru; tím její členství ve vyjednávacím výboru zaniká.

(5) Členové vyjednávacího výboru zastupující zaměstnance z jiných členských států než z České republiky se zvolí nebo jmenují způsobem stanoveným právními předpisy jiných členských států.

§ 46

(1) Na každých i započatých 10 % zaměstnanců zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností a zaměstnanců pracujících v dotčených organizačních složkách, kteří jsou zaměstnáni ve stejném členském státě, počítaných z celkového počtu zaměstnanců zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností a zaměstnanců pracujících v dotčených organizačních složkách ve všech členských státech, se volí jeden člen vyjednávacího výboru.

(2) Pro účely zjištění okruhu osob, jež mají právo volby nebo jmenování členů vyjednávacího výboru, je rozhodným počet zaměstnanců zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností a zaměstnanců pracujících v dotčených organizačních složkách ke dni zveřejnění návrhu založení evropské družstevní společnosti.

§ 47

(1) Jestliže při založení evropské družstevní společnosti fúzí nebudou místa ve vyjednávacím výboru obsazena takovým způsobem, aby zaměstnance každého zanikajícího družstva zúčastněného na fúzi zastupoval alespoň jeden člen vyjednávacího výboru přímo či nepřímo zvolený nebo jmenovaný těmito zaměstnanci (dále jen "přímý zástupce"), zvýší se počet členů vyjednávacího výboru tak, aby mohli být ve vyjednávacím výboru zastoupeni zaměstnanci každého zanikajícího družstva zúčastněného na fúzi.

(2) Pokud by měl počet členů vyjednávacího výboru doplněný podle odstavce 1 ve všech členských státech překročit počet členů vyjednávacího výboru stanovený podle § 46 o více než 20 %, zvýší se počet členů vyjednávacího výboru jen o 20 % s tím, že dodatečná místa se rozdělí po jednom přímým zástupcům zaměstnanců zúčastněných družstev v pořadí podle počtu jejich zaměstnanců v jednotlivých členských státech.

(3) Místa ve vyjednávacím výboru určená pro zástupce zaměstnanců zúčastněných právnických osob, dotčených dceřiných společností a zaměstnanců pracujících v organizačních složkách umístěných na území České republiky se obsadí tak, aby na zaměstnance každé zúčastněné právnické osoby, dotčené dceřiné společnosti a na zaměstnance pracující v každé organizační složce umístěné na území České republiky připadal alespoň jeden přímý zástupce.

(4) Nelze-li postupovat podle odstavce 3, zvolí se členové vyjednávacího výboru tak, aby zaměstnance každého zanikajícího družstva se zapsaným sídlem na území České republiky zúčastněného na fúzi zastupoval ve vyjednávacím výboru jeden přímý zástupce. Zbylá místa ve vyjednávacím výboru se rozdělí mezi zástupce ostatních zaměstnanců z České republiky postupem podle § 48. Jestliže žádná taková místa nezbudou, budou členové vyjednávacího výboru zvolení podle prvé věty zastupovat všechny zaměstnance z České republiky, a to každý rovným dílem.

(5) Jestliže je počet míst ve vyjednávacím výboru určený pro zástupce zaměstnanců z České republiky i po případném zvýšení počtu členů vyjednávacího výboru podle odstavců 1 a 2 nebo podle příslušných ustanovení právního řádu členského státu, v němž má mít evropská družstevní společnost své zapsané sídlo, nižší než počet zanikajících družstev se zapsaným sídlem na území České republiky zúčastněných na fúzi, rozdělí se tato místa tak, aby přímí zástupci zastupovali zaměstnance zanikajících družstev se zapsaným sídlem na území České republiky zúčastněných na fúzi, v pořadí podle počtu jejich zaměstnanců.

(6) Členové vyjednávacího výboru zvolení podle odstavce 5 současně zastupují všechny zaměstnance z České republiky, a to každý rovným dílem.

§ 48

Je-li evropská družstevní společnost zakládána jiným způsobem než fúzí a počet zúčastněných právnických osob, dotčených dceřiných společností a dotčených organizačních složek umístěných na území České republiky je vyšší než celkový počet míst ve vyjednávacím výboru určených pro zástupce zaměstnanců z České republiky, obsadí se tato místa tak, aby přímý zástupce zastupoval ve výboru postupně zúčastněné právnické osoby, dotčené dceřiné společnosti a dotčené organizační složky, a to vždy v pořadí podle počtu jejich zaměstnanců na území České republiky.

§ 49

Volba členů vyjednávacího výboru zastupujících zaměstnance zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností se sídlem na území České republiky a zaměstnance pracující v dotčených organizačních složkách umístěných na území České republiky se řídí ustanoveními § 47 a 48 vždy, i když evropská družstevní společnost nemá nebo nemá mít zapsané sídlo na území České republiky.

§ 50

(1) Rozdělení míst ve vyjednávacím výboru se provede způsobem, z něhož je zřejmé, kolik zaměstnanců který člen zastupuje.

(2) Každý člen vyjednávacího výboru oznámí vyjednávacímu výboru bez zbytečného odkladu po ustavení vyjednávacího výboru, nejpozději však na ustavující schůzi výboru

a) kolik zaměstnanců zastupuje a

b) v kterém členském státě a ve kterých zúčastněných právnických osobách, dotčených dceřiných společnostech a dotčených organizačních složkách jsou tito zaměstnanci zaměstnáni, a to v rozlišení za každý členský stát, právnickou osobu a organizační složku.

§ 51

(1) Jestliže dojde v průběhu jednání o účasti zaměstnanců na rozhodování o záležitostech evropské družstevní společnosti k podstatné změně

a) v počtu zúčastněných právnických osob, dotčených dceřiných společností a dotčených organizačních složek,

b) v počtu zaměstnanců zúčastněných právnických osob a dotčených dceřiných společností a zaměstnanců pracujících v dotčených organizačních složkách, nebo

c) v rozložení počtu zaměstnanců v jednotlivých zúčastněných právnických osobách, dotčených dceřiných společnostech a dotčených organizačních složkách,

jehož důsledkem je podstatné odchýlení se složení vyjednávacího výboru od pravidel stanovených v ustanovení § 45, 46 a § 47 odst. 1 a 2, provede se nové rozdělení míst ve vyjednávacím výboru.

(2) Nové rozdělení míst ve vyjednávacím výboru se provede vždy tak, aby personální změny zasáhly co možná nejnižší počet dosavadních členů vyjednávacího výboru.

Skrýt změny zákona Legenda text přidán text vypuštěn
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).